Hollandalı hekimler ‘aşıdan kaçan göçmenler ve yoksullar için’ kampanya istiyor

Hollanda’daki doktor örgütleri, sağlık bakanlığına başvurarak, göçmen kökenliler ile yoksul kesimlerin yoğunlukla yaşadığı ‘savunmasız semtlere’ yönelik bir koronavirüs aşısı kampanyası düzenlenmesini ve aşılamada öncelik verilmesini istiyor.

Hekimlere kadar, bu semtlerde olgu sayıları ve bulaşma oranı yüksek olmasına karşın, halkın takriben yüzde 70’i randevusuna gelmiyor. Bu da, ilerleyen süreçte yeni bir virüs yayılımına yola açabilir.

Aile hekimleri ve bilirkişi dernekleri tarafından Hollanda Sağlık Bakanlığı’na gönderilen yazıya göre aşılar hakkındaki kayda değer bilgiler ve hükümetin koronavirüs salgını konusundaki açıklamaları, nüfusun takriben yüzde 35’ine ulaşamıyor.

Bu durum, bilhassa göçmenler ve kazanç düzeyi düşük kesimlerin yaşadığı savunmasız semtlerde daha yaygın. Hekim örgütlerine tarafından, bu semtlerde koronavirüs bulaşma olasılığı, diğer bölgelere göre 2 kat daha fazla.

Doktor örgütlerinin çağrısına öncülük eden aile hekimi Shakib Sana, şeker hastalığı ve akciğer hastalıkları ile obezitenin yüksek olduğu bu semtlerde halkın büyük bölümünün aşı randevusuna gelmediğini söylüyor.

‘Yüzde 70 aşı randevusuna gelmedi’

Sana, halk yayıncısı NOS’a, göçmen nüfusun çoğunlukta olduğu Rotterdam’da kendi hastaları aralarında aşı randevusuna gelmeyenlerin oranın yüzde 70 olduğunu belirtti.

Hekimlere kadar, insanların bilhassa sosyal medya aracılığıyla tek taraflı olarak bilgilenmesi ve AstraZeneca aşısı ile ilgili kan pıhtılaşması iddiaları, aşıdan kaçışta etkili oluyor.

Sana, “Bu insanların çoğu bilgilerini sosyal medyadan alıyor ve iyice hatalı bilgilendiriliyor. Mesela aşının onları kısırlaştıracağını düşünüyorlar” diyor.

Koronavirüs salgınının göçmen grupları arasındaki etkisini araştıran Radboud Üniversitesi’nden Sağlık Eşitsizlikleri Uzmanı Prof. Dr. Maria van den Muijsenberg, aşıların riskleri hakkında, çok sayıda rahatsız edici söylenti dolaştığına işaret ediyor.

Hollandalı profesöre kadar, göçmenler arasında aşıların içeriğine ilişkin fazla sayıda soru işareti var. Aşıların içinde bir hayvan olup olmadığı bile tartışılıyor. Ramazan ayında aşı olunup olunmayacağı da en çok tartışılan konulardan biri.

Hollandalı hekim örgütlerine göre, çocuk bakım ödeneği konusunda ayrımcılık yapıldığının ortaya çıkması ve Başbakan Rutte hükümetinin böylece istifa etmesinin ardından, göçmenlerin hükümete olan güvenleri azaldı. Bu da, aşılama ve koronavirüs önlemlerine mesafeli yaklaşıma niçin oluyor.

Doktor örgütleri bu olumsuzlukların aşılabilmesi için, korumasız semtlerdeki yoksullar ile göçmenlere yönelik yeni bir ulusal kampanya başlatılması çağrısında bulundu.

Hekimler, camiler, kiliseler, iltica merkezleri, semt pazarları ve göçmen derneklerinde aşıların yararı hakkında kapsamlı bilgi verilmesini istiyor. Kampanya zarfında, göçmen topluluklarında önde gelen ve sözü dinlenen kişilerden de yararlanılması öneriliyor.

Hollandalı hekimler 'aşıdan kaçan göçmenler ve yoksullar için' kampanya istiyor
Hollandalı hekimler 'aşıdan kaçan göçmenler ve yoksullar için' kampanya istiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir