Hindistan – Hastanelerden acil şart uyarısı: Oksijen olmadığı için Covid hastalarımız ölüyor

Hindistan’da Covid vaka sayısı ve ölümleri üç gün tekrar tekrar yeni rekorlar kırarken, hastaneler oksijen bulunamaması nedeniyle hastalarının öldüğünü söylüyor.

Ülkede son üç günde yaklaşık yarım milyon olgu kayıtlara geçerken, bunun 346.786’sı son 24 saatte tespit edildi.

Bir yetkili başkent Delhi’deki Jaiur Golden hastanesinde, gece saatlerinde oksijen olmadığı için 20 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti.

Hükümet, sorunun en fazla yaşandığı bölgelere oksijen nakliyatı için trenlerin ve hava kuvvetlerinin devreye sokulduğunu açıkladı.

Ülke genelinde son 24 saatte 2624 birey Covid-19’dan hayatını kaybederken, Cuma günü bu sayı 2263 olmuştu.

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) Hindistan’daki durumun kononavirüsün neler yapabileceğine dair “yok edici bir dikkat” olduğunu söyledi.

Hindistan hükümeti yılbaşında virüsü yendiğine inanıyordu. Şubat ortasında yeni vaka sayısı 11 bine kadar düşmüştü ve ülkede üretilen aşılar ihrac ediliyordu. Mart sonunda ise sıhhat bakanı pandemine “sona yaklaşıldığını” söylemişti.

Ama yeni varyantların ortaya çıkması ve milyonlarca hacının bir araya geldiği Kumbh Mela festivali gibi kitlesel toplantılar yüzünden yeni bir dalga başladı.

Hastalar ölecek

Başkent Delhi’deki hastaneler kırılma noktasına geldikleri uyarısı yaptı. Holy Family Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesi dolu ve yeni yatak koyacak yer de yok.

Dr. Sumit Ray BBC’ye yaptığı açıklamada “Tüm hastaneler dayanıklılık gücünün sonunda. Oksijen biterse, fazla sayıda hastanın kurtulma ümidi değil olur. Dakikalar içinde ölürler. Solunum cihazına tabi hastaların yüksek akışlı oksijene ihtiyacı var. Oksijen durursa, birçok ölecek” dedi.

Bir başka hastane de oksijen acele durumu bildiri etti ve sadece 30 dakikalık oksijen kaldığını söyledi. Moolchand Hastanesi’nde hayat takviye ünitesine yan 135 Covid hastası var ve bölgedeki hastaneler benzer durumda.

Moolchand Hastanesi’nin Başhekimi Madhu Handa NDTV’ye yaptığı açıklamada “Olası olduğunca fazla hayatı kurtarabilmek için gece personelimizin tümünü hastanede tuttuk. Umarız oksijen zamanında gelir. Umutla bekliyoruz ve bu her gün yaşanan bir şart” dedi.

Handa, sorun çözülene dek hastaneye yeni hasta yatışı yapamadıklarını da söyledi.

Jaihur Golden Hastanesi’nden bir hekim da BBC’ye yaptığı açıklamada, hükümetin Cuma günü 3,6 ton oksijen sözü verdiğini oysa gece yarısı laf verilenin çok azının getirildiğini belirtti.

Delhi yönetiminin Başbakanı Arvind Kejriwal, televizyon canlı yayınında yaptığı açıklamada oksijen istek etti ve “Ülkedeki bütün oksijen üreten fabrikalar hemen ordu kontrolüne alınmalı” dedi.

Aileler umutsuzca sosyal medyada oksijen aramaya başlarken, BBC Muhabiri Soutik Biswas’tan oksijen isteyenler oldu.

Hindistan - Hastanelerden acil durum uyarısı: Oksijen olmadığı için Covid hastalarımız ölüyor
Hindistan - Hastanelerden acil durum uyarısı: Oksijen olmadığı için Covid hastalarımız ölüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir