Herakleia Latmos’da 10 Bin takvim harabeler ziyarete açılıyor

Görüşme, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Menteşe Kaymakamı ve Vali Yardımcısı Vekili Caner Yıldız, Vali Yardımcısı Mehmet Suphi Olcay, Kültür ve Turizm İl Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl, Çevre Şehircilik İl Müdürü Ömür Özdil, Tarım ve Orman İl Müdürü Uzlaştırma Saylak ve diğer kurum amirlerinin katılımları ile gerçekleştirildi.

Toplantıda, Prof. Dr. Bilal Söğüt Heraklia Latmos Antik Kenti ile ilgili sunum yaptı. Sunumda İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Zekeriya Bingöl ile birlikte kalıntıları uygun incelediklerini, Latmos dağı eteklerinde ve limanda iki bambaşka yerleşimden yapılar bulunduğunu, 10 bin yıllık tarihi kalıntılar ve doğal güzellikleri ile bu bölgenin binlerce yıl sonradan her yerde dünyaya açılmasının muhtemel olduğunu belirtti.

Herakleia Latmos'da 10 Bin yıllık kalıntılar ziyarete açılıyor

Günümüzden takriben 10 bin sene öncesine ait diğer yerde güya olmayan kaya resimleri, Hitit İmparatorluğunun batı sınırını oluşturan yazı, Hellenistik ve Roma Dönemi yapıları, Herakleia’lı çoban Endymion ile Artemis’in geceleri ay ışığında görüştükleri mağara, Bizans Dönemi’nin sağlam yapı ve en zengin freskler, Menteşe Beyliği yapısı, Osmanlı Dönemi eserleri ve kabir taşları ile günümüz özgün evlerinin de örneklerinin verildiği sunumun sonunda Vali Orhan Tavlı göre çalışmaların anında başlanmasının talimatı verildi.

Bu bağlamda, Kültür ve Turizm Bakanlığı yönergelerine uygun bir şekilde yön belirleme ve bilgilendirme tabelalarının yapılmasına, antik yolların temizlenmesine, belirtilen alanlarda kurtarma kazılarının yapılmasına, burada yer alan yapıların ve kalıntıların temizlikleri sonrasında seyahat yollarının düzenlenmesine, yapıların basit bir şekilde görülebilir ve gezilebilir olmasının sağlanmasına, bütün bunların dışında çözüm bekleyen diğer sorunların da aşamalı olarak belirli bir plan kapsamında tamamlanmasına karar verildi.

Herakleia Latmos'da 10 Bin yıllık kalıntılar ziyarete açılıyor
Herakleia Latmos'da 10 Bin yıllık kalıntılar ziyarete açılıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir