Her 3 işletmeden biri e-ticaretle Hepsiburada ile tanıştı

E-ticaret platformu Hepsiburada yapılan tesir analizinin sonuçlarını paylaştı. Şirket, araştırma sonuçlarına kadar geride bırakılan 1 yılda platforma dahil her 3 işletmeden birinin e-ticaret ile Hepsiburada bir uçtan bir uca öncelikle tanıştığını duyurdu.

Pandemi döneminde değişen alıcı beklentileriyle durdurulamaz bir ivme şampiyon e-ticaret, ayrıca tüketicilerin keza de işletmelerin hayatında vazgeçilmez oldu. Bu çoğaltma ivmesinin önümüzdeki dönemde de devam etmesi beklenirken, e-ticaret platformu Hepsiburada danışmanlık şirketi Deloitte ile pandemi döneminde e-ticaret ekosistemini ve Hepsiburada hizmetlerini değerlendiren bir araştırma yürüttü.

Sonuçları paylaşılan araştırmaya tarafından, Türkiye’de e-ticaret pandemi döneminde kazandığı tez 2020 yılının birincil 6 ayında geçtiğimiz yıla göre yüzde 66 oranında büyüdü ve 226 milyar TL’lik bir hacme ulaştı.

Araştırmaya göre, Türkiye’de pandemi döneminde tüketicilerin yüzde 84’ünün e-ticareti daha çok tercih ettiği gözlemlenirken, yüzde 45’i e-ticaret üzerinden eskiye kıyasla 1,5 kattan daha fazla alışveriş yapmaya başladıklarını açıklama ediyorlar. İşletmelerin yüzde 82’si için e- ticaret siteleri başat satış kanalına dönüşürken e-ticaret sitesi üzerinden satmak yapan işletmelerin yüzde 64’ü pandemi sonrası dönemde de e-ticaretin satışları içindeki payının artacağını öngörüyor.

Hepsiburada her 5 müşterisinden 4’ünün en sık seçim ettiği e-ticaret platformu

E-ticaret platformu, e-ticaret bedel zincirinin tamamı için sağladığı çözümlerle ekosistemin gelişmesine ve ticaretin dijitalleşmesine öncülük eden çalışmalarını sürdürdü. Pandemi döneminde 30’dan pozitif kategoride 50 milyondan artı ürün seçeneği ile müşterilerine hizmet sağlayan e-ticaret platformu, her 5 müşterisinden 4’ünün en sık tercih ettiği e-ticaret platformu konumu olarak öne çıktı.

Lojistik çözümü Hepsijet, pandemide müşterilerinin yüzde 94’üne zaman kazandırdı; e-ticaret platformu müşterilerinin yüzde 87’si HepsiJet ile teslimat yapılmasının alışveriş kararlarını olumlu yönde etkilediğini açıklama etti. Pandemi döneminde e-ticaret platformu müşterilerinin memnuniyeti yüzde 17 oranında arttı. İşletmeler için ürünlerinin sipariş edilmesinden müşterilere ulaştırılmasına ve ardından kapıdan randevulu iade sistemine kadar değişik alanlarda katma değerli çözümler üreten Hepsijet, her 4 işletmeden 3’ünün öteki kargo şirketleri yerine tercihi oldu.

E-ticaret platformu işletmelere cansuyu oldu; platformdaki işletme sayısı 2 kat arttı

Hepsiburada, platform üzerinden satış yapan her 3 işletmeden 1’inin e-ticarete başladığı birincil e-ticaret sitesi olarak Türkiye e-ticaret ekosisteminin büyümesine katkı maddesi sağlıyor. E-ticaret platformu Türkiye’nin bütün bölgelerinde 2 kat daha pozitif işletme ile hizmet verirken, en fazla büyüme bildiren şehirler Giresun, Samsun, Isparta, Kırklareli ve Çorum oldu. E-ticaret platformu ekosistemindeki işletmeler 1,6 milyonu aracısız olarak almak üzere toplam 3,5 milyon kişinin geçimine katkı sağlıyor.

Pandemi döneminde her 10 işletmeden 7’si için maddi mağaza satışları azalırken e-ticaret platformu, platformundaki işletmelerine cansuyu oldu ve online satışlarını artırmalarına olasılık sağladı. E-ticaret platformu üzerinden satış yapan işletmelerin e-ticaret satışlarındaki çoğaltma ortalama yüzde 40 oldu.

E-ticaret platformunun Hepsiglobal hizmeti ile ihracat yapan işletmelerin yüzde 85’i daha önce satmak yapmadıkları ülkelere ulaştılar.

E-ticaret platformundan işletmelerin dijital dönüşümüne takviye olan atılımlar

Hepsiburada, pandemi döneminde müşterilerine daha nitelikli hizmetler sunmaları ve dijital dönüşümlerini hızlandırmaları için çatısı altında satış yapan işletmelere takviye oldu. Ayda 200 milyonun üstünde ziyaret sayısıyla işletmelerin görünürlüğünü artırmanın yanı sıra sunduğu pazar içgörüleri, eğitimler, e-ticaret lojistiği, kargo hizmetleri ve teknolojik altyapı ile işletmelerin Türkiye’nin tüm şehirlerinde yeni müşteriler ile buluşmalarını kolaylaştırdı. Gebze’de Zeki Işlem Merkezi’ne ilave olarak, pandemi döneminde Ankara, İzmir, Erzurum, Diyarbakır ve Adana almak üzere açtığı beş yeni lojistik merkezi ile ilgili ürünlerin 24 saat gibi kısa bir vakit içinde müşterilerine ulaştırmasına olanak sağladı.

Kadınların ekonomiye katılımı ve toplumsal faydalar

E-ticaret platformu; müşterilerinin, işletmelerinin ve paydaşlarının destekleri ile toplumsal dayanışmanın güçlenmesine katkı sağlıyor. Ulus, sivil toplum kuruluşları ve ekosisteminde yer alan işletmeler ile yaptığı meslek birlikleri ve müşterilerinin sunduğu katkılar ile toplumda gereklilik duyan her kesimin yanına yer alıyor. Pandemi döneminde; Sıhhat Bakanlığı iş birliği ile toplam 1 milyon afiyet malzemesinin afiyet çalışanlarına ulaştırılması, İçişleri Bakanlığı ve Valilikler meslek birliği ile müşterilerinin de katılımıyla gereksinim sahiplerine Ramazan Kolisi ulaştırılması, ilave istihdam paketi, Birleşmiş Markalar Derneği üyesi dokuma firmalarına ticari teşvikler gibi desteklerin olduğu birçok uygulama ve programı hayata geçirdi.

Kadın girişimcilere özel oluşturduğu teşvik programı ‘Girişimci Kadınlara Teknoloji Gücü’ ile bayan girişimcilere e-ticaret ile iş kurma ya da işlerini büyütme fırsatı sunmaya devam ediyor. Pandemi döneminde bayan girişimcilere desteğini sürdüren e-ticaret platformu, bünyesindeki bayan girişimcilerin işlerini 98 kat büyütmelerine takviye oldu; millet ve sektör iş birlikleri ile birlikte hayata geçirdiği inisiyatifleri ile 19 binden artı kadın girişimcinin programdan faydalanmasını sağladı. Bugün Hepsiburada platformundaki bayan girişimcilerin tüm işletmeler içindeki oranı yüzde 23’e yükseldi.

Hepsiburada CEO’su Murat Emirdağ, Türkiye’nin Hepsiburadası olarak pandemi döneminde de ekosistemlerindeki tüm paydaşların e-ticaret deneyimini iyileştirmek için çalıştıklarını belirterek, “Bölgenin lider ‘teknoloji platformu’ olma vizyonuyla ve alıcı deneyimini merkeze bölge bir felsefeyle çalışıyoruz. Amacımız, Türkiye’nin tek yerli e-ticaret markası olarak Hindistan’ın batısıyla Almanya’nın doğusu aralarında kalan geniş coğrafyanın en büyük teknoloji şirketi olmak. İstanbul’dan 4 saat uçak mesafesinde bulunan 1 milyar müşteriye hitap eden dev bir ekosistem almak için çalışıyoruz. Hedefimiz, bu topraklardan bir teknoloji gücü ve uluslararası bir başarı hikayesi çıkararak ülkemizi yüceltmek. Bu araştırma sonuçları bize doğru yolda olduğumuzu gösterirken, daha yüksek hedeflere ulaşmada büyük bir zorlama ve motivasyon verdi. Hizmet kalitemizi ve sektörü daha da ileriye taşıyacak inovatif mahsul, servis ve yatırımlarla müşterilerimiz, platformumuzdaki işletmeler, ülke ekonomimiz ve bütün paydaşlarımız için bedel üretmeye var gücümüzle devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Deloitte Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Lideri Hakan Göl ise şöyle konuştu: “Araştırmayı e-ticaretteki mutasyon ve tercihleri somut şekilde ortaya koyması açısından çok manâlı buluyorum ve e-ticarete girmek isteyen işletmeler için önemli ipuçları barındırdığını düşünüyorum. Türkiye ve bölgesinin lider e-ticaret platformlarından Hepsiburada’nın uygulamalarının çoğu işyeri için yol gösterici olacağına inanıyorum”. – İSTANBUL

Her 3 işletmeden biri e-ticaretle Hepsiburada ile tanıştı
Her 3 işletmeden biri e-ticaretle Hepsiburada ile tanıştı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir