HDP önündeki anneler zafere yürüyor

HDP önündeki anneler zafere yürüyor

Hacire Akar’ın, HDP’liler kadar dağa kaçırılmaya çalışılan oğlu için başlattığı evlat nöbeti, çığ gibi büyüdü

Şimdiye dek 226 ailenin katıldığı eylemde 25 anne evladına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı

DİYARBAKIR – Diyarbakır’da çocuğunun HDP’liler kadar dağa kaçırıldığı iddiasıyla 20 Ağustos 2019’da parti binası önünde oturma eylemi başlatarak 4 gün sonradan oğluna kavuşan Hacire Akar’ın yaktığı meşale, evlat hasreti çeken öteki aileleri de ayaklandırdı. HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlatılan evlat nöbeti 606 günü geride bırakırken şimdiye dek 25 aile evladına kavuşmanın mutluluğunu yaşadı.

3 Eylül 2019’dan itibaren HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi başlatan ailelerin sayısı her geçen gün artmaya devam etti. İlk gün 3 aile ile başlayan oturma eylemi, 606 günde 226’ya ulaştı. Oturma eylemine katılan 25 aile evladına kavuşurken, bu şart diğer ailelerin umudunu arttırdı. Bütün Türkiye’nin sahip çıktığı aileleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Aile Egzersiz ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile milletvekilleri, STK temsilcileri, vatandaşlar ve gurbetçiler de ziyaret etti.

Çocuklarının dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır il binası önünde oturma eylemine başlayan ailelerin haklı direnişi, tüm Türkiye’den de karşılık buldu. Ağrı’dan Edirne’ye, Trabzon’dan Antalya’ya değin ülkenin 81 vilayetinden ailelere yardım mesajları yağdı. Terörün karşı dimdik ayakta durup evlatlarını isteyen aileler, kenarlı objektif herkesin gönlünde taht kurdu. Çocuklarını terör belasından kurtarmak isteyen aileler, öteki anneleri de eylem yaptıkları alana gösteri etti.

606 günde neler oldu

Evlat nöbetindeki ailelerin haklı direnişi, devlet tarafından da yardım buldu. Bu kapsamda önce eski Aile, Alıştırma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ardından da İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat aileleri ziyaret ederek yanlarında oldukları mesajını verdi. Bakan Aristokrat aileleri ziyaretinin ardındaki yaptığı açıklamada, “Diyarbakır’da, Mardin’de, Kızıltepe’de, Nusaybin’de herkes biliyor ki HDP teşkilatları bu annelerin masum çocuklarını dizlerinin dibinden alıp terör örgütüne katan yapıdır, cümbür cemaat biliyor, bizde biliyoruz ve gereğini yerine getiriyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da annelerle bir araya gelerek hikayelerini dinleyip eylemlerine takviye verdi.

Sanatçılardan HDP önündeki ailelere yardım

HDP önündeki eylemin 11’inci gününde ailelere sanat dünyasından ziyaretçiler gelmeye devam etti. Yeşilçam sanatçılarından Hülya Koçyiğit ile ses sanatçıları Yavuz Bingöl, Muazzez Ersoy, Cengiz Kurtoğlu ile sanatçılar Hazım Körmükçü, Hasan Kaçan, İskender Pala ve yazan Özhan Eren oturma eylemindeki aileleri ziyaret ederek yanlarında oldukları mesajını verdi. Sanatçılar annelerle bir zaman sohbet ederken, kayıp çocukların fotoğraflarını taşıyıp gözyaşlarına müşterek oldu.

HDP’liler, parti binasının etrafına kamera yerleştirerek baskı uyguladı

Evlat nöbeti esnasında HDP’liler göre aileleri psikolojik olarak etkilemek için parti binasının etrafına güvenlik kameraları yerleştirildi. Ayrıca görüntü hem de ses kaydolma özellikli güvenlik kameralarına aileler tepki göstererek yayının Kandil’e yapıldığını kaydetti. Evlat nöbetindeki babalardan Süleyman Aydınlatılmış, eski görüntülerin silinip delillerin karartıldığını belirterek, HDP’lilerden çocuklarının görüntülerini istedi.

Destek çığ gibi büyüdü, HDP’liler parti binasını kapattı

HDP’liler, 4 Kasım 2019’da ailelerin evlat nöbeti nedeni ile bir süre parti binasına girmeme kararı aldı. Nöbetin 63’üncü gününde karar bölge partililer, işleyişlerine ilçe teşkilatlarında devam etti. Duruma tepki gösteren aileler, HDP’lilerin kendilerinden kaçtığını ama çocuklarını alana değin parti binası önünde oturma eylemlerine devam edeceklerini belirterek kararlı duruşlarından vazgeçmedi. HDP il binası önünde ailelere destek için gerçekleştirilen ziyaretler, HDP’lilerin gözünü korkuttu. HDP’li vekiller ile partililer, uzunca bir vakit binaya giremedi.

Büyükelçilerden acılı ailelere ziyaret

Çeşitli temaslarda bulunmak için Diyarbakır’a gelen Ukrayna Büyükelçisi Andrii Sybiha, Romanya Büyükelçisi Gabriel Catalin Sopanda, KKTC Büyükelçisi Kemal Köprülü, İran Büyükelçisi Mohammad Farazmand, Irak Büyükelçisi Hasan al-Janabi, İngiltere Büyükelçisi Dominick John Chilcott, Hindistan Büyükelçisi Sanjay Bhattacharyya ve Kırgızistan Büyükelçisi Kubanychbek Omuraliev ile Polonya Büyükelçiliği Müsteşarı Robert Przemyslaw Trzeciak, Dışişleri Bakanlığı Diyarbakır İl Temsilcisi Büyükelçi İbrahim Yağlı, çocuklarının terör örgütü PKK mensupları göre dağa kaçırıldığı iddiasıyla HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan aileleri ziyaret etti. Ailelerle görüşen 8 ülkenin büyükelçileri, annelerden çocuklarının durumu hakkında veri aldı. Aileler çocuklarının ne süre nasıl kaçırıldığını aktarırken, büyükelçilerin kendi ülkelerinde de acılarını paylaşmalarını istedi.

Yaz, kış, korona virüs demeyip eylemlerini sürdürdüler

3 Eylül 2019’da başlayan evlat nöbetinde aileler bin bir zorlukla karşılaştı. İlk başlarda HDP binası önünde oturan aileler, sonra sonbaharın kendini iyiden iyiye hissettirmesi ile yağmurun aşağı eylemlerini sürdürdü. Bir vakit böyle sürekli ailelere sonra su geçirmeyen çadır hibe edildi. Burada yağmur, kar ve çamurda eylemlerine devamlı ailelerin karşısına bu sefer de korona virüs çıktı. Tüm dünyayı etkisi altına bölge korona virüs salgını nedeni ile 65 yaş ve üstü vatandaşlar için getirilen sokağa çıkma kısıtlamasında yaşa takılan bir takım aileler evlerinde evlat nöbetini devam ettirdi. Korona virüs nedeni ile sokağa çıkma kısıtlamasında da durmayan aileler, kaldıkları öğretmenevinde eylemlerini sürdürdü. Evlat nöbetinde 606 günü geride bırakan ailelerin tek umudu, bir gün çocuklarına kavuşup sımsıkı sarılabilmek.

25 aile evladına kavuştu

Eylemin 606’ncı gününde Hacire Akar’ın oğlu Mehmet’in yanı sıra eyleme katılanlardan Hatice Ceylan’ın oğlu Cafer, Hüsniye-Hüseyin Kaya çiftinin kızları Mekiye, Halime Kadran’ın torunu Halil İbrahim, Necla-Metin Açan çiftinin oğlu Harun, Nizamettin-Aslıhan Eşrefoğlu çiftinin oğlu Hüseyin, Gevriye Ayhan’ın kızı Pelda, Melik Aslan’ın oğlu Volkan, Muhteber Birlik’in oğlu Veysi, Cahide Alkan’ın oğlu Mehmet Belli, Şahize Altınkaynak’ın kızı Halise Alptekin, Naime Dalmış’ın kızı Tekoşin Açar, Sait Açar’ın oğlu Haşim, Cemal Ertaş’ın oğlu Ramazan, Sever Fidan’ın oğlu Tayfur Fidan, Gülşen Çetin’in oğlu Erdal Çetin, Fahrettin Meryem Akkuş çiftinin oğulları Erkan, Fattah-Perihan Kaya çiftinin oğlu Cuma, Safiye-Mehmet Belli Coşkun çiftinin oğlu İbrahim Coşkun, Mehmet-Keziban Yalçın çiftinin kızları Yasmin, Selma Han’ın oğlu Iftihar ve evlat nöbetinde olmayan 3 ailenin çocukları ile en son Bayram Yetkin’in oğlu Recep’in de teslim olmasıyla evlatlarına kavuşan aile sayısı 25 oldu.

HDP önündeki anneler zafere yürüyor
HDP önündeki anneler zafere yürüyor
HDP önündeki anneler zafere yürüyor
HDP önündeki anneler zafere yürüyor
HDP önündeki anneler zafere yürüyor
HDP önündeki anneler zafere yürüyor
HDP önündeki anneler zafere yürüyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir