Hakkari’nin birincil bayan güvenlik korucusu eşiyle 37 yıldır bayrak nöbeti tutuyor

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinin Suüstü köyünde yaşayan ve kentin birincil kadın güvenlik korucusu olan 80 yaşındaki Gülşen Öztepe ile eşi Seyit Tahir Öztepe, 37 yıldır evlerinin 150 metre ilerisindeki tepeye diktikleri Türk bayrağını dalgalandırıyor.

İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıktaki 120 haneli, yaklaşık 2 bin nüfuslu Suüstü köyünde yaşayan 7 çocuk babası Seyit Tahir Öztepe (84) ve kentin birincil kadın emniyet korucusu olan eşi Gülşen Öztepe (80), vatan sevgisi ve bayrağa olan saygısıyla tanınıyor. Öztepe, 37 yıl önce dönemin Yüksekova Tabur Komutanının “Baştan Türk bayrağını dalgalandıralım” sözüyle evine yaklaşık 150 metre uzaklıktaki tepeye diktiği direkte eşi Gülşen Öztepe ile Türk bayrağını dalgalandırmaya başladı. Öztepe çifti, o günden sonradan canı gibi sevip koruduğu Türk bayrağını sadece yıpranmışsa başkalaşmak, kirlenmişse de yıkamak için indiriyor. Öztepe, tüm zorluklara karşı hiçbir vakit vazgeçmeden 37 yıldır evinin yanına yer alan ve ‘Zirve Tepe’ olarak adlandırılan yere bütün köyün çevresinden görülecek şekilde büyük Türk bayrağını dalgalandırıyor.

“ÖMÜR YETTİKÇE TÜRK BAYRAĞININ NÖBETİNİ TUTACAĞIZ”

37 yıldır her sabah kalktığında bayrağın uygun olup olmadığına baktığını söyleyen Öztepe çifti, bütün zorluklara karşın gece gündüz nöbet tutarak ömrü boyunca bayrağın hiçbir şekilde inmeyeceğini söyledi. Bayrağın haysiyet ve onur olduğunu dile getiren Öztepe, ömürleri yettikçe bayrak nöbetini sürdürmeye devam edeceklerini belirttiler.

“BÜTÜN TEHDİTLERE RAĞMEN 37 YILDIR BAYRAĞIMIZ DALGALANIYOR”

Tüm tehditlere karşın bayrağın 1984’ten beri en zirve tepede dalgalanmaya devam ettiğini açıklayan Seyit Tahir Öztepe, “Bu sancak ben yaşadıkça Allah’ın izniyle sonsuza dek dalgalanacaktır. Bu sancak vatan bayrağıdır. Kimsenin bayrağı değildir, malı değildir. Kimse demesin bu sancak tek kişinindir. Bu bayrak hepimizindir. Bizler bu bayrağa bakmakla mecburuz. Bizler bu bayrağa canımızı feda etmişiz. Bu zirvede olan bayrağımızın rengi kıpkırmızıdır, çünkü içinde şehitlerimizin kanı vardır. Bu vatan asla sahipsiz olmadı olmaz. Türkiye Cumhuriyeti sonsuza dek devam edecek Allah’ın izniyle. Bayrağımız 1984’ten beri, tam 37 yıldır ilk günkü gibi heybetiyle dalgalanıyor. Bu bayrağa fazla sefer tacizler yapıldı, hatta direğe bomba da bağladılar. Lakin ne yaptıysalar bu sancak karşı duramadılar. Çünkü bu bir peygamber ocağında geliyor. Ben olmadığım zamanlarda eşim silahlanıp sancak nöbetine devam etti. Allah’ın izniyle daima de burada dalgalanacaktır” dedi.

“ASKERLERİMİZE ZARAR GELMESİN DİYE SABAHLEYIN SAAT 04.00’E DEK NÖBET TUTUYORDUM”

Kentin birincil kadın güvenlik korucusu Gülşen Öztepe ise Türkiye’de birincil koruculuk yapmış biri olduğunu ve bununla kibir duyduğunu söyleyerek, “O süre gençtim devletle birebir çalışıyorduk. Ben devletimi canımdan daha fazla seviyorum. En boy tepede Türk bayrağının dalgalanması bizim için bir şereftir. Bununla kibir duyuyoruz. Sancak bizim canımızdır, her şeyimizdir. Benle eşim tüm tehditlere karşın bayrağımızı 37 senedir hiç vazgeçmeden dalgalandırıyoruz. Ben o dönem tim başkanıydım, tam 60 kurucunun başkanıydım ve ben yönetiyordum. Ben makineli silahlarla nöbet tutuyordum. Ben saat 04.00’e kadar gözümü kırpmadan nöbet tutuyordum, yeter ama bizim askerlere hasar gelmesin diye. Biz sağ epeyce da bu sancak daima dalgalanacak” biçiminde konuştu.

(Metin Tek/İHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir