Hac ve umre malzemesi satıcılarının tek beklentisi ‘bir tarih’

Dünyayı etkileyen korona virüs sebebiyle hac ve umre ziyaretlerinin askıya alınması, hac ve umre malzemeleri satan esnafı epeyce olumsuz etkiledi. Satıcılar, durumun düzelebilmesi için tek çözümün ileriye dönük bir tarihin açıklanması olduğunu düşünüyor.

Çin’de ortaya meydana çıkan korona virüs dünyada binlerce insanı öldürürken, aracısız olarak virüse yakalanmasalar da ekonomiye olan etkisi yüzünden yüz binlerce esnafı süründürmeye devam ediyor. Semt bakkalından milletlerarası firmalara dek birçok esnaf bu süreçte ayakta kalmakta zorlanırken, Suudi Arabistan kadar alınan karar nedeniyle kapatılan umre ve haclar, hac ve umre malzemeleri satıcılarının işlerini içten sarstı.

Eskişehir’de yaklaşık 20 senedir hac ve umre malzemeleri satan Enver Bostancı, sektörün son halini anlatarak, bir hareketlilik olması için hem Suudi Arabistan keza de Türkiye yetkiliklerinin konuya ilişkin ileriye dönük bir tarih belirlemesi gerektiği söyledi.

“Bizim işlerimiz yavaşlamadı, ayrıntılarıyla kesildi”

Enver Bostancı, pandemi döneminde işlerin en ince ayrıntısına kadar kesildiği belirtti. Bostancı, “Bizim sektörümüzde hac ve umre zamanlarında biraz yoğunluk olur. ara sıra çok yoğun olur, zaman zaman azıcık kesilir, lakin bir program metni talep eder. Pandemiden dolayı bizim işlerimiz yavaşlamadı, adamakıllı kesildi. Çünkü hac ve umre ziyaretleri azalmadı, tamamen bitti. ‘Nasıl yöneticilik ediyorsunuz?’ diye sorarsanız, bizim firmamız 20 yılı aşkın süredir Eskişehir’de hizmet ediyor. Belki stoklarımızdan, şayet müşterimizden, belki de çeşitlerimizin fazla olmasından nedeniyle bir kardan bahsedilmez, ama durumu yöneticilik edebilecek dek satışımız oluyor” diye konuştu.

“Sektörde umut olması için bir tarihe ihtiyacı var”

Enver Bostancı, konuşmalarına şöyle devam etti:

“Bizim sektörde umut olması için hac ve umre ziyaretlerinin başlaması, en azından bir tarih açıklanması lazım. Örneğin derhal bize ilgili yetkililer dese ama; ‘biz Kasım ayında umreyi açıyoruz’ veya ‘2022’nin birincil aylarında açacağız”, bizim için daha iyi. Çünkü halk önlerini görecek ve ona tarafından hazırlık yapacaklar. Bir Takım ırk çok heyecanlı davranıyor ve gitmeye 6 ay kala ihtiyaçlarını bakmak için gelip gidebiliyorlar, oysa derhal yaşanan şüphe çok güvenli olmayan. Hararetle beklediğimiz şey, bu pandemiden bir an önce kurtulmak ilk önce elde etmek üzere hükümetimizin Suudi hükümeti ile iki taraflı anlaşarak hac ve umre ziyaretlerini açmasıdır. bunun dışında yapılacak hiçbir çalışma bir netice vermiyor, denedik ve gördük. Sektörün hareketlenmesi için tek umut hac ve umre tarihlerinin belirlenmesi. Hac bu sene olmaz diye düşünüyorum. Lakin umrelerin ne zaman açılabileceği her iki hükümet göre açıklanırsa bu fazla bereketli olur diye düşünüyorum.”

“Ramazan ayı de bir hareketlik getiremedi”

Hac ve umre malzemeleri satıcısı Bostancı, Ramazan ayında da satışlarında bir kıpırdama olmadığı belirtti. Bostancı, “Ramazan’ın bereketi bizi sarmış durumda, bundan nedeniyle mutluyuz. Fakat işin meslek boyutunda tekrar yüzümüz gülmüyor. Çünkü bizim muhatap alıcı kitlemiz, oruç tutan ve 60 yaş üzerini geçmiş vatandaşlardır. Bu kişiler evden çıkmadığı için bizim satışlarımız da düşük olur. Ramazan’ın birincil 15 gününde çok önemli bir alışveriş olmaz. Çünkü bizde insanların yiyeceklerine hitap eden fazla önemli bir şey değil. Sadece hurma çeşitlerimiz var. Bu da önemli bir kazanç getirmiyor. kısaca bizde Ramazanda azıcık daha düşme olur” dedi.

Fiyatlarda oynama var

Sattıkları malzemeleri fiyatlarının da arttığı açıklayan Bostancı, “Fiyatlarda birazcık oynama oldu, ama keza üretici hem toptancı ayrıca satıcı satmak zorunda olduğu için ‘belli bir kar edeyim de satayım’ noktasında düşünmüyor da elindekini nakde çevirmeye çaba ediyor. Dolayısıyla fiyat baskısı olmakla birlikte çok önemli bir fırlama değil. 10 TL’ye aldığınızı şayet 12 TL’ye alıyorsunuz. Bu olması gereken gibi değil. 15’e aldığınızı 20’ye satmanız gerekiyor fakat bunu yapamıyorsunuz. Dolayısıyla üretici ve toptancılar da aynı baskıyı yaşıyorlar. Belli bir çizgiyi tutturması lüzumlu giderlerini karşılaması açısından. Fakat satamadığı için o karından fedakarlık gösteriyor, biz de benzer durumdayız” biçiminde konuştu.

“Hükümetin verdiği destek kendimce yeterlidir”

Enver Bostancı, pandemi döneminde devlet kadar bahşedilen desteğin kendisine ulaşmasa da minik esnaflar için yeterli olduğu söyledi. Bostancı, “Gördüğümüz kadarıyla devletimiz ve hükümetimiz elbette esnafın yanında, fakat biz hiçbir yardım alamadık. İlk verilen yardım küçük esnafa idi. daha sonra gelen takviye gıda sektörüne idi. Biz şirket olarak ikisine de girmediğimiz için herhangi bir takviye alamadık. Onlar ellerinden geleni yapıyorlar. Ben de devletin yerinde olsam benzer şeyi yapardım. Daha çok olmasını isterdik, ama şu anda yapılanlar da yeterlidir” diye anlattı. – ESKİŞEHİR

Hac ve umre malzemesi satıcılarının tek beklentisi 'bir tarih'
Hac ve umre malzemesi satıcılarının tek beklentisi 'bir tarih'
Hac ve umre malzemesi satıcılarının tek beklentisi 'bir tarih'
Hac ve umre malzemesi satıcılarının tek beklentisi 'bir tarih'
Hac ve umre malzemesi satıcılarının tek beklentisi 'bir tarih'Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir