GÜNEYDOĞU’DAKİ AŞİRETLERDEN BİDEN’A TEPKİ

GÜNEYDOĞU’daki aşiret reisleri ve kanaat önderleri ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasında iddiaya göre ‘soykırım’ açıklamalarına tepki gösterdi. Metina Aşireti üyelerinin kurduğu Metina-Der Başkanı Aydınlatılmış Pirinçcioğlu, Türkiye’ye haksızlık yapıldığını ve bu haksızlığı kabul etmediklerini belirterek, “Geçmişlerine bakılırsa en büyük katliamlar, soykırımlar Avrupa’da Amerika’da yaşanmıştır. Bu şart ülkelere hiçbir menfaat sağlamıyor. Bu konu, siyasetçiler yerine tarihçiler ve bilim insanlarının önemli anlamda tartışması gereken bir konudur” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olayları için ‘soykırım’ ifadesini kullanmasına tepkiler artarak devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ndeki aşiret reisleri ve kanaat önderleri Biden’in açıklamasına tepki gösterdi. Diyarbakır, Mardin, Şanlıurfa, Van, Muş, Adana, Mersin, İstanbul gibi şehirlerde Türkiye genelinde 1 milyona yakın nüfusuyla dikkati çeken Metina Aşireti üyelerinin kurduğu Metina-Der Başkanı Aydın Pirinççioğlu iddiaya göre ‘Ermeni soykırımı’ meselesinin her sene gündeme getirilmesinin hem kendilerini ayrıca de ülke genelini üzdüğünü söyledi. Pirinççioğlu, geçmişlerine bakıldığında en büyük katlimaların Avrupa’da ve Amerika’da yaşandığını açıklama ederek, “Bu konu, siyasetçiler yerine tarihçiler ve bilim insanlarının ciddi anlamda tartışması gereken bir konudur. Türkiye bunu hak etmiyor. Burada Türkiye’ye yapılan büyük bir haksızlıktır. Bunu kabul etmiyoruz. Doğrusu bu konu, siyasetçilerin de bir noktada birleşmesi gereken bir durum. Bu durum ülkelere hiçbir menfaat sağlamıyor. Iddiaya Göre ‘Ermeni soykırımı’ meselesi de hiç tasvip etmediğimiz bir durumdur. Türkiye namına da bizi üzüyor. Bu konuda herkesi sağduyuya çağırıyorum” diye konuştu.

‘AYNANIN KARŞISINA GEÇİP KENDİLERİNE BAKMALARI GEREKİYOR’

Dernek Kurucu Başkanı ve Başkan Yardımcısı Esat Güngürür de Biden’ın açıklamasını en sert şekilde kınadıklarını belirterek, “Aynanın karşısına geçip birincil ilk olarak kendilerine bakmaları gerekiyor. Son dönemlerde, hiç pozitif uzağa gitmeden, nerede ne değin soykırım yaptıkları herkes tarafından bilinmektedir. Tüm tarihçiler gelsinler arşivlerimizi açalım hep beraber inceleyelim Türkiye’nin ne kadar haklı olduğu ortaya çıkacaktır” diye konuştu.

Derneğin kurucu üyesi Yusuf Durmaz da toplu cinayet denildiğinde ilk etapta ABD’nin akla geldiğini kaydederek, şunları söyledi:

“Biz 1990’lı yılları şimdiki gibi hatırlıyoruz. Mesela Irak’ta 1 milyon suçsuz insanın ölümüne sebep oldular. Afganistan’da tek bir yerde 4 bin kişinin öldüğünü hatırlıyorum. Katliamlardan bahsederken kendi tarihlerine baksınlar. Dolayısıyla onun bu açıklaması hiçbir şey ifade etmiyor. Amerika ve Avrupa bize katiyen dost olmaz. Bizi kullanabilmek için dost görünürler. Baktılar ki bizi kullanamadılar bu sefer bize düşman kesiliyorlar. Bizi ayırmak istiyorlar. Şart bundan ibarettir. Açıklamayı kınıyoruz. Ona iade ediyoruz.”

GÜNEYDOĞU'DAKİ AŞİRETLERDEN BİDEN'A TEPKİ
GÜNEYDOĞU'DAKİ AŞİRETLERDEN BİDEN'A TEPKİ
GÜNEYDOĞU'DAKİ AŞİRETLERDEN BİDEN'A TEPKİ
GÜNEYDOĞU'DAKİ AŞİRETLERDEN BİDEN'A TEPKİ
GÜNEYDOĞU'DAKİ AŞİRETLERDEN BİDEN'A TEPKİBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir