GTO Meclisi’nde gündem tam kapanma oldu

Gaziantep Ticaret Odası (GTO) nisan ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur başkanlığında, Idare Heyeti, Meclis ve Disiplin Kurulu üyelerinin katılımıyla online olarak gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında yaptığı konuşmada plazma bağışının önemine uyarı çeken GTO Meclis Başkanı M. Hilmi Teymur, “Koronavirüs nedeniyle kayıplarımız da maalesef gün geçtikçe artıyor. Çevremizden, eşimizden, dostumuzdan, akrabamızdan kötü haberler alıyoruz. İnsanlara can olmak için plazma bağışı gibi bir nimet var elimizde. Biliyoruz oysa bu tedaviyi görenler hayata her yerde tutunabiliyor. Bu hastalığı geçiren herkesten özel bir ricada bulunmak istiyorum: Lütfen plazma bağışında bulunun ve yaşam kurtarın” dedi.

Yıldırım: “Üzerimize düşeni ne değin yerine getiriyoruz”

Gaziantep Ticaret Odasının nisan ayında yürüttüğü etkinlikler hakkında meclis üyelerini bilgilendiren GTO Idare Heyeti Başkanı Tuncay Yıldırım, tam kapanma kararının vaka sayıları üzerindeki etkisi ve hesaplı travmalarının tartışılmasından önce kişisel olarak özeleştiri yapılması gerektiğini belirtti. Yıldırım, “Üzerimize düşeni ne dek yerine getiriyoruz? Dikkat, mesuliyet ve aklıselim İhtiyacımız olan ve üzerimize düşen şey bunlar. Arkamızdan gelen neslin, Okul sıralarında eğitim almanın ne demek olduğunu bilmeyen, bayramda el öpme geleneğini öğrenmeyen, 23 Nisan’da coşkuyla dans edemeyen bir tür olmasını istemiyorsak bugün bir takım şeylerden feragat etmek zorundayız. Virüs ile olan mücadelemizde en ufak bir gevşemeye mahal vermeden maske, mesafe ve temizleme kurallarına sıkı sıkıya sarılmalıyız. Bu kurallara uyarı edilmediği yerde bilinmelidir ki başkalarının hayatına kast ediliyordur. Bu kuralları önemsemek zorundayız. Sevdiklerimiz, çocuklarımız, yaşlılarımız için virüsle olan savaşımızda maske, mesafe ve temizlik hayati öneme sahip” şeklinde konuştu.

“Çözüm ve takviye bekliyoruz”

“İş dünyası olarak kazancımızdan da feragat etmek zorunda kaldık” diyen Şimşek, 17 günlük tam kapanma sürecinde bazı sektörlerde yaşanan sorunlara çözüm üretilmesi gerektiğini belirterek, tam kapanmayla birlikte faaliyetlerini adamakıllı durdurmak zorunda olan işletmelerin hibe ilk önce almak üzere birtakım takviye mekanizmalarına ihtiyacı olduğunu vurguladı. Yıldırım, “Sigorta sektörü, Ortadoğu ülkelerine ihracatta para transferi, araç-otobüs servis bakım, e-ticaret gibi öyle çok konu başlığında üyelerimizden gelen geri bildirimler var. Biz bunlarla ilgili sorunları, çözüm önerilerimizle birlikte yetkili mercilere ilettik. Bir Takım noktalarda da olumlu sonuçlar aldık. İlettiğimiz sorunlara tam kapanma sürecinde çözüm üretilmesi kritik öneme sahip. Çözüm üretilmesinin dıştan uzun süredir ayakta kalma mücadelesi veren ve bu kapanma sürecinde faaliyetlerini iyice önlemek zorunda olan işletmelerimiz öncelikle edinmek üzere; hibe desteği, kredi borçlarına faizsiz durdurma, SGK primlerinin devlet kadar üstlenilmesi ve aidat affı gibi hususları içeren ayrıntılı bir Tam Destek Paketi devreye sokulmalı” ifadelerini kullandı.

Aidat artışı yok, ücret affı olmalı

Bu dek sorunun üzerine üstelik Kurumlar Vergisi oranının yüzde 25’e yükseltilmesinin yaşanan gerçekliğe uymadığını belirten Yıldırım, “Vergi artırımı pandeminin negatif etkileri ile uğraş etmekte zorlanan ücret mükelleflerini daha da güç bir sürece sokacaktır. Mevcut ortamda işletmelerin vergi ilk önce elde etmek üzere kamusal yükümlülüklerinin olağan şart ve koşullarda yerine getirmesini beklemek yaşanan gerçekliğe yerinde düşmemektedir. Bu bakımdan ücret oranının arttırılması değil bilakis azaltılması hatta ödenti affının getirilmesi elzemdir.” diye konuştu. – GAZİANTEP

GTO Meclisi'nde gündem tam kapanma oldu
GTO Meclisi'nde gündem tam kapanma oldu
GTO Meclisi'nde gündem tam kapanma oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir