GSO Donör Koordinasyon kurulu toplantısı gerçekleştirildi

Gaziantep Sanayi Odası (GSO) Donör Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi Başkanlığında milletlerarası kuruluşların temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Alan Koordinatörü Hamit Doğan, UNDP Saha Koordinatörü Seracettin Yüzgülen, UNDP Projeler Koordinatörü Ezgi Arslan, Alman-Milletlerarası İşbirliği Kurumu (GIZ) Proje Koordinatörü Candost Kültürlü, SIR Hibe Anlaşmaları Danışmanı Mezra Öner, SIR Özel Sektör Yeniden Yapılanma Danışmanı Sascha Flory, Uluslararası Egzersiz Örgütü (ILO) Kıdemli Program Yöneticisi Nejat Kocabay, ILO Kıdemli Teknik Danışmanı Gregor Schulz ve GSO-MEM Mesleki Eğitim Hizmetleri Koordinatörü Yusuf İymen’in online olarak katıldığı toplantıda GSO’nun mesleki eğitimde yürüttüğü incelemeler, ilerleyen süreçte hayata geçirmesi planladığı projeler, yapılacak meslek birlikleri ve GSO’nun hazırlayacağı strateji dokümanı hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.

GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Ünverdi katılımcılara Gaziantep Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezi’nin (GSO-MEM) kursiyerlere sunduğu hizmet ve eğitimlerle bölge sanayisine sağladığı katkıları ve merkezin olanaklarından faydalanan Türk ve geçici koruma altındaki Suriyelilerin elde ettiği kazanımları anlattı.

Ünverdi, hem Model Fabrika ile KAGİDEM’in çalışmaları ve hayata geçirmeyi planladıkları mesleki eğitim projesi hakkında da bilgiler verdi. GSO’nun sanayi, ihracat, istihdam, mesleki eğitim ve sosyal yükümlülük gibi alanlarda fazla sayıda projeyi hayata geçirdiğini gösteren Ünverdi, “GSO-MEM Projemiz ile kalifiye eleman yetiştirmeyi ve alan sanayisinin teknik alt yapısına destek olmaya devam ediyoruz. Türk kursiyerlerimizle birlikte geçici koruma aşağıda olan Suriyelilere yönelik değişik mesleki eğitim programları düzenliyoruz. Ayrıca Gazianteplilerin ayrıca de mültecilerin Gaziantep sanayisine eleman olarak yetiştirilmesi ve kalıcı gelire kavuşması için bizimle çalışan UNDP, GIZ, ILO ilk kez elde etmek üzere bütün paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Gerçekleştirmiş olduğumuz bu görüşmeler yeni stratejiler geliştirilmesine ve iş birliklerine imkan sağlayacak” dedi. GSO-MEM, Model Fabrika ve KAGİDEM’in çalışmalarından gurur duyduklarını söyleyen UNDP Alan Koordinatörü Hamit Doğan da GSO’nun bu projelerle insanların hayatına dokunduğunu ve projelerin amacına ulaştığını açıklama etti. UNDP Projeler Koordinatörü Ezgi Arslan, sahada çalışan uluslararası kuruluşlar olarak destekledikleri projelerde net sonuçlar görmeye odaklandıklarını ve GSO-MEM’in bunu başardığını söyledi. GSO-MEM’in çalışmalarını takdirle izlediklerini kaydeden Aslan, kadınların istihdamı konusunda yürütülen çalışmaların da çok anlamlı olduğunu sözlerine ekledi.

GSO ile GIZ’ın mesleki becerilerin geliştirilmesi konusunda yaptıkları iş birliklerinin olumlu sonuçlar doğurduğunu bildiren SIR Proje Koordinatörü Candost Aydınlatılmış, SIR olarak istihdamın geliştirilmesi ve korunması için Gaziantep’te Ulus-Özel Diyalog Projesi’ni hayata geçirdiklerini ifade etti.

ILO Kıdemli Program Yöneticisi Nejat Kocabay ise GSO ile ILO’nun GSO-MEM özelinde başlayan meslek birliklerinin mültecilere yönelik yürütülen çalışmalarda öncü olduğunu kaydetti. Kocabay, Model Fabrika ve KAGİDEM için de ILO olarak iş birliği olanaklarını değerlendireceklerini sözlerine ekledi.

Toplantıda GSO-MEM’in etkinlik ve hizmetlerinin yer aldığı bir sunum yapan GSO-MEM Mesleki Eğitim Hizmetleri Koordinatörü Yusuf İymen de halihazırda yürütülmekte olan ve ilerleyen süreçte uygulanması planlanan projeleri anlattı. UNDP, GIZ ve ILO’nun Gaziantep Sanayi Odası’nın projelerine manâlı katkılarda bulunduğunu, taraflar arasında işlem baştan başa kıymetli meslek birlikleri yapıldığını kaydeden İymen, “Sizler çalışmalarımıza nasıl yardım verip Odamız ile iş birliği yaptıysanız biz de bu projeleri daha yararlı ışık halkası getirmek ve sanayicimizin en fazla seviyede faydalanmasını temin etmek için elimizden gelen gayreti göstermeye devam ediyoruz” diye konuştu. – GAZİANTEP

GSO Donör Koordinasyon kurulu toplantısı gerçekleştirildi
GSO Donör Koordinasyon kurulu toplantısı gerçekleştirildi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir