Göçerlerin Aydın’dan yaylalara yolculuğu başladı

Okumuş’ın Didim ilçesindeki göçerler, sürülerini Afyonkarahisar, Burdur ve Isparta’daki yaylalara hariç tutmak için yollara düştü.

Havaların ısınmasıyla Ege’deki göçerlerin yolculukları başladı.

Didim ilçesinden yola çıkan Turan Aydınlatılmış ve ailesi de 1200 küçükbaş hayvanın olduğu sürüyle Germencik ilçesine ulaştı.

Kültürlü, gazetecilere yaptığı açıklamada, kış aylarında deniz kıyılarında yazın da yaylalara çıktıklarını belirtti.

Didim’de takriben 4 ay kaldıklarını aktaran Okumuş, “25 gün önce Didim’den yola çıktık. Hayat bu. Yollarda konaklıyoruz sonradan da yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

Aydın, yolculuğun büyük kısmını yaya olarak yaptıklarını, yürümenin zor olduğu yerlerde de kamyonlarla hayvanları taşıdıklarını ifade etti.

Göçerliği sevdiğini aktaran Okumuş, “Dünyaya tekrar gelsem yeniden bu hayatı yaşamak isterim.” diye konuştu.

Yeni alıcı koronavirüsün (Kovid-19) hayatlarını fazla da etkilemediğini aktaran Açık Fikirli, işlerini yapmaya devam ettiklerini söyledi.

Eşi Fatma Okumuş (50) da küçüklüğünden beri hayvancılıkla uğraştığını belirterek, “Hayatımdan memnunum. Çevremizdekiler ‘Bu işi yapmayın rahatınıza bakın.’ diyorlar lakin biz bu meslekten vazgeçemiyoruz. Fazla şükür bu işten geçiniyoruz. Yaylalara göçer, çadırlarımızı kurar, yaylalarda çocuklarımızla birlikte çalışırız ekmek parası için.” dedi.

Göçerleri ziyaret eden Aydınlatılmış İli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazmi Koşar da göçerlerin ülke ekonomisine kayda değer katkısı olduğunu söyledi. ??????

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir