FETÖ’nün TSK yapılanmasına karşın İstanbul’daki operasyonda 32 güvenilmez tutuklandı

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) TSK yapılanmasına yönelik İzmir ve İstanbul’da iki taraflı yürütülen soruşturma kapsamında, 62 il ile KKTC’de düzenlenen operasyonların İstanbul etabında yakalanan 205 kişiden 32’si tutuklandı.

FETÖ’nün Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki (TSK) sözde yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma ve planlı operasyonlar dahilinde Güvenlik Genel Müdürlüğü TEM Dairesi Başkanlığınca, Türkiye geneli ankesörlü-kontörlü değişmez hat bilgi havuzunda terör örgütsel kaydı bulunmayıp örgütsel iletişim metoduna yerinde aranma kaydı çıkan askeri personele ilişkin hazırlanan veriler, İstanbul ve İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile paylaşıldı.

Bunun üstüne İstanbul ve İzmir cumhuriyet başsavcılıklarınca, terör örgütüyle irtibatlı personelin tespiti ve deşifre edilip haklarında adli operasyon yapılması amacıyla müşterek soruşturma yürütüldü.

İstanbul’da 258 kararsız hakkında nezaret kararı, 32 tutuklama

Bu kapsamda, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca 61’i Jandarma Genel Komutanlığı, 122’si Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 30’u Hava Kuvvetleri Komutanlığı, 22’si Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 1’i Sahil Güvenlik Komutanlığı ve 22’si de Milli Savunma Bakanlığına mensup 4’ü albay, 1’i yarbay, 9’u binbaşı, 24’ü yüzbaşı, 32’si üsteğmen, 3’ü teğmen, 142’si astsubay ve 1’i uzman çavuş rütbesinde 216 muvazzaf, darbe girişimi sonrası ilişiği kesilen 42 askeri okul öğrencisi olmak üzere toplam 258 güvenilmez hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul’da emniyet birimlerince iki taraflı düzenlenen operasyonlarda 205 şüpheli yakalandı. Yakalanamayan öteki şüphelilerin yurt dışarıda veya muvazzaf olmayan harp akademisi öğrenicisi olduğu belirtildi.

Adli makamlara sevk edilen şüphelilerden 32’sinin tutuklanmasına karar verildi. Soruşturmada, 28 şüphelinin faydalı itirafta bulunduğu, 145 şüphelinin ise adli kontrolle özgür bırakıldığı kaydedildi.

İzmir’deki tutuklama sayısı 127

Öte yandan İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen ve 62 farklı kent ile KKTC’deki 274 kesin olmayan hakkında gözaltı kararı verilen soruşturma kapsamında da şu belli başlı değin 127 şüphelinin tutuklandığı öğrenildi.

İzmir ve İstanbul’da yürütülen soruşturma zarfında toplam 159 kişi tutuklanmış oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir