Fatma Şahin, Araban sarımsağının başlayan hasatına katıldı

Gastronomi dalında 2015 yılında UNESCO Becerikli Şehirler Ağına giren Gaziantep Mutfağı eşsiz lezzetleriyle milli ve uluslararası alanda adından sık sık söz ettiriyor. Bu kapsamda Yeni alıcı Koronavirüs (Kovid-19) Salgını döneminde bilim insanlarının sarımsağı bağışıklık sistemi için kayda değer olarak göstermesinin peşinde Büyükşehir Belediyesi coğrafi işaretli Araban sarımsağının üretimi ve tanıtımı için yürütülen çalışmaları hızlandırdı. Üretimin yüzde 50 arttığı, Türkiye’nin sarımsak ihtiyacının 3’de 1’ni tedarik eden Araban Ovası’nda başlayan sarımsak hasatına Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’de katıldı. Çiftçilerle beraber ürünleri hasat eden Şahin, sonrasında masanın başına geçti, sarımsakla yapılan coğrafi dikkat çekici almış Antep Şiveydizi, Gaziantep Sarımsak Aşı ve Gaziantep Sarımsak Kebabı’nın yapılışını basın mensuplarına Mutfak Sanatları Merkezi koordinatörü ve şefi Doğa Çitçi ile beraber anlattı. Hasatta yorumlama yapan Başkan Fatma Şahin, kurum olarak soğuk hava depo desteğini, yenilenebilir enerjiyi kullanarak sulama yapılması, uygun maliyette sarımsak üretimi, tüketimi arttırmayı ve yeni pazarlar için destekleri arttırarak sürdürklerini vurgulayarak, “Çok imal yapacağız ve tanıtacağız. Tüm dünyaya şifayı Araban’dan dağıtacağız” diye konuştu.

Gaziantep Mutfağına ait yemeklerin özel lezzet kaynaklarından biri sayılan Araban sarımsağı, öteki sarımsaklara kıyasla daha fazla aromatik bileşenlere sahip olmasının yanı sıra diş ve kabuk yapısıyla farklılığını belirginleştiriyor. Diğer sarımsaklara kıyasla ekim ile hasat aralarında zamanın pozitif olması, Araban sarımsağının olgunlaşmasına daha pozitif imkân sunuyor.

ŞAHİN: GAZİANTEP ARABAN SARIMSAĞI SAYESİNDE ŞİFANIN DA BAŞKENTİ OLACAK

Araban Ovası’nda yapılan hasatta açıklamada bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, hasatın bu dönem bereketli olduğunu, ovaya girildiğinde özel bir kokunun karşıladığını belirterek, “Koku, şifanın, lezzetin, Araban’ın kokusu. Bereketli Hilal’in, Mezopotamya’nın kokusu. Bu koku bize, ekonomi, gelir, istihdam getiriyor. Bunun için buradayız. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak 2014 yılında Tarım Daire Başkanlığı’nı kurarak burası ile ilgili neler yapılması gerektiğini çalıştık. Burada sertifikalı buğday çok önemli buğday çeşidini çoğaltmamız gerekiyordu. Bu konuda ortak incelemeler yaparak bereketi arttırdık. Nohut çok önemliydi. Daha artı üretilmesi için yardım verdik. Fakat bu dönemde arkadaşlarımızla oturup çalıştık ve genel desteğin dışında hangi bölgenin hangi ürünü öne çıkıyor biz gücümüzü birleştirerek kümeleştirelim dedik. Bizim daha öncesinde pamuğumuz beyaz altındı yeni beyaz altımız sarımsağımız oldu. Araban sarımsağının aroması fazla öbür, raf ömrü çok uzun. Araban sarımsağının kalitesi etkin bu konuda. Mevcut özellik başvuru formu oranını ve çeşitliliği arttırıyor. Sarımsak dişinin büyüklüğü ve çeşitliliği bu ürünü dünyanın en kaliteli sarımsağı haline getiriyor. Bu yüzden bize düşen daha pozitif üretmek. Daha pozitif nasıl üretiriz dediğimizde birliği, kooperatifi kurduk. Daha artı üretim için maliyetin düşmesi gerek. Maliyetin azaltılması için ise enerji ile ilgili yatırımlar yapıyoruz. Sulanabilir arazide güneş enerjisinin kullanılmasını amaçlıyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak GAP ile iki taraflı çalışarak depolama için yeni yatırımlar oluşturdu. Daha öncesinde kiraz için yaptığımızı derhal sarımsak için yapacağız. İşlemek için de ayrı çalışıyoruz. Sarımsağın türevleri katma değer sağlayarak birim fiyatı bir anda 10 katına çıkıyor. Coğrafi işareti seri bir şekilde aldık. Baklava Avrupa Coğrafi İşareti’ni bölge ilk üründü Türkiye’de. hemen sarımsak için de başvurduk. Çünkü Avrupa pazarında ciddi bir istek var. Bu da bir network oluşturacak. Birçok yemeğimiz şifadır. Çoğu coğrafi işaretli ürünümüz şifadır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için sarımsağı anahtar olarak gösteriliyor. Pandemiden kurtulmanın yolu daha pozitif Araban Sarımsağı yemek, yapılan yemekleri tüketmektir. Lezzetin Başkenti Gaziantep Araban sarımsağı doğruca şifanın da başkenti olacak” dedi.

BİR BEBEK GİBİ 9 AY EMEK VERİYORUZ

Başkan Şahin, konuşmasının devamında Araban’ın Türkiye sarımsak ihtiyacının 3’de birini karşıladığını hatırlatarak, “Bizim fazla güzel bir sözümüz var. ‘Tarlada izi olmayanın hasatta yüzü olmaz’ diye. Bizim izimiz var tarlada bugünde haşatımıza geldik. Araban sarımsağının aroması öteki sarımsaklara göre fark ettiriyor. Soylu Davranış, diş yapısı ve kalitesiyle fazla özel bir sarımsak. Coğrafi işaretini hızlı bir şekilde aldık. İçerisinde çinko, magnezyum en önemli minareller. Bütün bilim dünyası koronaya karşı bağışıklık sistemi sağlamlaştırmak için sarımsak diyor. Fazla üretip, bütün dünyaya satmamız gerekiyor. Ne değin büyük bir istihdam, lezzet, şifa olduğunu tüm dünyaya göstermek lazım. hemen geçen yıla kadar hasılat yüzde 50 arttı. Araban’da bulunan her konut sarımsak bir uçtan bir uca ekonomisini güçlendiriyor. Araban sarımsağında diğer sarımsaktan ayıran en önemli detaylardan birisi diğerlerinin ekim biçim arası 5 ay sürerken, Araban sarımsağının ki ise 9 ay bir bebek gibi ekilerek faz safha geliyor. Bu bebek için çok emek sarf ediliyor” diye konuştu.

DOĞRU: TARIMLA VATANDAŞIN EKONOMİK KOLAYLIK SEVİYESİNİ YÜKSELTECEĞİZ

Araban Belediye Başkanı Hasan Dürüst ise yaptığı konuşmada ilçenin Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği destekle tarımsal üretimin merkezi haline getirmeyi amaçladıklarını söyleyerek, “Tarımsal ürünlerin katma değerinde katılarak gelir elde edilmesi fazla kayda değer. Bu anlamda 1 ay içerisinde yeni bir kooperatif kuracağız. Bu kooperatifi belediye değin fazla önemsiyorum. Bu anlamda yetiştirip, imal kalitesini yükselterek tarımda makinalaşmamız gerekiyor. Bu bakımdan üreticiden aldığımız ürünleri doğrudan doğruya pazara talep edeceğiz. Bağlantılarımızı önceden hazırlayacağız. Sarımsak hasatı başlamadan anlaşmaları yapılarak ihtiyacı belirleyeceğiz. Fazla üretimde fiyata zararı dolaylı olarak çiftçiye hasar verecek. İlçedeki vatandaşlara büyük bir katkı maddesi sağlayacak. Tarımla vatandaşın ekonomik kolaylik seviyesini yükselteceğiz. Pandemi tarımın ne kadar kayda değer olduğunu gösterdi bizlere” diye belirtti.

KARAYILAN: GAZİANTEP İÇİN ‘DAIMA BOLLUK, HEP BEREKET’ DİYORUZ

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan ise zorunlu çalışmaları kurumlarla yürüttüklerinin altını çizerek, “Bilhassa kooperatifle ve soğuk hava deposu ile ilgili bir çalışma yapılacak. Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanımızın çalışmalarıyla sarımsak işleme ve toz elde edilmesi ile ilgili proje hazırlıyoruz. Bilhassa Araban ilçemizde gereğini yapacağız. Gaziantep için ‘Hep Bereket, hep bereket’ diyoruz. Araban Ovası’nda yetişen sarımsak dünyada bir numara” diye konuştu.

Fatma Şahin, Araban sarımsağının başlayan hasatına katıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir