Ezher, Yemen’de Husilerin kontrolündeki bölgelerde teravih namazlarının engellenmesini kınadı

Mısır’daki El-Ezher Kurumu, Yemen’de Husilerin kontrolü aşağıda yer alan bölgelerde teravih namazlarının tabanca zoruyla engellenmesini kınadı.

Kurumdan yapılan yazılmış açıklamada, “Yemen’deki lokal medyada çıkan, bir takım kişi ve grupların (Husiler) camilerde teravih namazı kılınmasını silah zoruyla engellemesi haberlerinin takip edildiği” belirtildi.

“Ezher, inanç özgürlüğüne hürmet, ibadethanelerin korunması ve dini gereklilikleri yerine getirme hakkını teminat altına alan tüm uluslararası sözleşmelere ve dinlerin ilkelerine aykırı olan bu eylemi şiddetle kınıyor.” ifadesine yer verilen açıklamada, dünyanın dört bir yanında uzlaşma ve emniyet baskın olana değin bu tür uygulamaların son bulması için herkese harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Husilere tabi “Devrim Yüksek Komitesi” Başkanı Muhammed Ali el-Husi ise sosyal medya hesabu Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Ezher’den yapılan bu açıklamaya tepki göstererek, “teravih namazının bidat olduğu” iddiasında bulundu.

Yemen Vakıflar Bakanlığı dün yaptığı yazılmış açıklamada, Husileri, kırsal bölgelerde teravih namazının kılınmasını engelleme, şehirlerde de kısmi bir engel çıkarma suçlaması yöneltmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir