Ermenistan, Biden’ın skandal “soykırım” kararını memnuniyetle karşıladı

ABD Başkanı Joe Biden, 1915’in 106’ıncı yıldönümüyle ilgili açıklamasında ‘soykırım’ sözcüğünü kullandı. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Biden’ın açıklamasına bir mektupla cevap verdi.

“ERMENİSTAN İÇİN GÜVENLİK MESELESİ”

Biden’ın açıklamasının peşinde, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın ABD Başkanı’na bir mektup yazarak “Dünyanın her yerindeki Ermenilerin soykırımın tanınmasını büyük bir gönül rahatlığıyla karşıladığını” belirtti.

Biden’a “adalete içten attığı güçlü adım ve Ermeni soykırım kurbanlarının mirasçılarına paha biçilmez desteği” için teşekkür eden Paşinyan, soykırımın tanınmasının Dağlık Karabağ savaşının arkasında Ermenistan için bir emniyet meselesi olduğunu da belirtti.

KONGRE DE TANIMIŞTI

ABD Kongresi’nin her iki kanadı da 2019 yılında 1915’i soykırım olarak tanımlayan kararları kabul etmiş, son olarak her iki partiden 100’ün üzerinde üye Biden’a bir mektup göndererek 24 Nisan’daki açıklamasında Ermeni Soykırımı’nı resmen tanınma çağrısı yapmıştı.

SEÇİM VAADİYDİ

Ermeni Soykırımı’nın tanınması, hem Biden’ın, hem de Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in seçim vaatlerinden biriydi. Biden bununla birlikte, Delaware Senatörü olduğu dönemden bu yanlamasına soykırımın resmi olarak tanınması yönünde çağrı yapmış bir isim.

Ermenistan, Biden'ın skandal soykırım kararını memnuniyetle karşıladı

Beştepe’den ‘soykırım’ diyen Biden’a peş peşe sert tepki Son Dakika: ABD Başkanı Biden’ın skandal soykırım kararına Türkiye’den tepki yağıyor Son Dakika! ABD Başkanı Biden’dan tarihi skandal: 1915 olayları için “soykırım” dediBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir