Ermenistan Başbakanı Paşinyan istifa etti

Dağlık Karabağ Savaşı’nda Azerbaycan kadar hezimeye uğradıktan daha sonra siyasi krizin derinleştiği Ermenistan ‘ın Başbakanı Nikol Paşinyan, 20 Haziran’daki parlamento seçimlerinin yapılması için istifa ettiğini açıkladı.

Azerbaycan’dan aldığı ağır yenilginin ardından Karabağ anlaşmasına imza attıktan sonradan ülkesinde ‘hain’ bildiri edilen Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’dan beklenen istifa açıklaması geldi. Paşinyan, 20 Haziran’daki parlamento seçimlerinin yapılması için istifa ettiğini açıkladı. Ülkede muhalefetin savaş yenilgisi sonrası aylardır süren “istifa” çağrıları sonunda cevap bulurken Paşinyan, “Nisan’da istifa edeceğim. Fakat bunu iktidardan gitmek için yok, erken seçiminin yapılması için yapacağım” demişti.

ORDU MUHTIRA VERMİŞTİ

Ermenistan ordusu, Şubat ayında Başbakan Nikol Paşinyan ve hükümetin istifasını istemişti. Paşinyan ise ülkede darbe girişimi olduğunu söyleyerek Genelkurmay Başkanını görevden aldığını açıklamıştı. Ermenistan Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan ise Genelkurmay Başkanının görevden alınmasıyla ilgili belgeyi imzalamamıştı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan istifa etti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir