Ermenilerin yaptığı katliamı gözyaşları ile anlattı

ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin ‘soykırım’ açıklaması üstüne Ermeni çeteler göre 1918 yılında 278 kişinin barbarca şehit edildiği Alaca Mahallesi sakinleri gözyaşları içerisinde o yılları anlatarak soykırım iddiasına tepki gösterdi.

Erzurum’a 30 kilometre uzaklıkta yer alan Aziziye ilçesine yan Alaca Mahallesi tarihinde Ermeniler göre yapılan en büyük katliamlardan birisini barındırıyor. 10 Mart 1918 yılında Ermeni çeteleri kadar Alaca köyünde yer alan 278 kişi, insafsızca şehit edilip kadın ve çocukları ise bir ahıra doldurarak yakıldı.

103 Yıldır dinmeyen bu acı, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı ‘soykırım’ açıklaması üzerine adeta ikiye katlandı. Köy sakinleri, Türklerin soykırım yaptığını düşünenleri Alaca Mahallesinde Ermenilerin neler yaptığını gözleriyle görmeye eğlence etti.

“Kadınlar saklandı diye, başlarını kesmişler”

O gün yaşananları yakınlarından dinleyen Rafet Cengiz, Ermenilerin kendilerinden kaçan kadınların başlarını kestiğini ifade ederek, “Bizim aileden 5 bayan öldürüldü. Bunlar tandıra girdi. Lambaların üzerindeki hisleri yüzlerine sürmüşler oysa Ermeniler onlara yaklaşmasın diye. Onlar ise bunları tandırdan çıkartıp başlarını kesmişler. Halam 6 yaşındayken görmüş bu olayları. Başı kesilen kadınlar ayağı kalkıp dolanıyormuş. Bizden niye saklanıyorsunuz diye kesmişler kafalarını” dedi.

“Yandım Allah sesleri civar köylerden duyulmuş”

Ermenilerin yaktıkları yaşlıların “Yandım Allah” seslerinin civar köylere gittiğini kaydeden Cengiz, “Ruslar buradayken bizim köy halkına ‘Biz size tabanca verelim bizle gelin Ermeniler buraya gelirse sizi sağ bırakmaz’ demişler. Yaşlı adamlarda demiş fakat ‘Biz silahlanırsak bizi daha pozitif öldürmek isterler’ o yüzden almamışlar. Ermeni köye girer girmez herkesi yakıp yıkmış. Ahırlara saman basmışlar yaşlıları doldurmuşlar ve üzerlerine benzin dökmüş yakmışlar. Çevre köylere ‘Yandım Allah’ sözleri gitmiş lakin onlar gelip kurtaramamışlar. Ordu burada olduğu için gelememişler. Burada o lahza 150 adam ölmüş” biçiminde konuştu.

“Bu köye yapılan işkencenin hafıza ve mantıkta yeri değil”

Kazım Karabekir’in bile “Böyle katliam görmedim” dediğini andıran Cengiz, “Kadınları göğüslerinden çivilemişler. Yapmadıkları ızdırap kalmamış. Bizim 5 akraba evleri delerek diğer evlere kaçıyormuşlar. Ermeniler anlamış onlara da acımasızlık etmiş. Kazım Karabekir buraya gelmiş buradaki olayı görünce anekdot defterine ben hayatımda ‘Böyle eziyet görmedim’ demiş. ‘Alaca köyüne Ermeniler pek bir toplu cinayet yapmış ancak fikir almaz’ demiş. Bu köy çok büyük olduğu için ordu buraya kurulmuş. Allah belalarını versin. Bu köye yapılan işkencenin fikir ve mantıkta yeri yok” açıklamalarında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir