Ermenilerin yaptığı katliamı gözyaşları ile anlattı: Kadınlar saklandı diye başlarını kesmişler

Erzurum’a 30 kilometre uzaklıkta yer alan Aziziye ilçesine emrindeki Alaca Mahallesi tarihinde Ermeniler kadar yapılan en büyük katliamlardan birisini barındırıyor. 10 Mart 1918 yılında Ermeni çeteleri göre Alaca köyünde yer alan 278 kişi, merhametsizce şehit edilip kadın ve çocukları ise bir ahıra doldurarak yakıldı.

103 Yıldır dinmeyen bu acı, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin yaptığı ‘soykırım’ açıklaması üstüne az kalsın ikiye katlandı. Köy sakinleri, Türklerin soykırım yaptığını düşünenleri Alaca Mahallesinde Ermenilerin neler yaptığını gözleriyle görmeye gösteri etti.

Ermenilerin yaptığı katliamı gözyaşları ile anlattı

“KADINLAR SAKLANDI DİYE BAŞLARINI KESMİŞLER”

O gün yaşananları yakınlarından dinleyen Rafet Cengiz, Ermenilerin kendilerinden kaçan kadınların başlarını kestiğini ifade ederek, “Bizim aileden 5 kadın öldürüldü. Bunlar tandıra girdi. Lambaların üzerindeki hisleri yüzlerine sürmüşler ki Ermeniler onlara yaklaşmasın diye. Onlar ise bunları tandırdan çıkartıp başlarını kesmişler. Halam 6 yaşındayken görmüş bu olayları. Başı kesilen kadınlar ayağı kalkıp dolanıyormuş. Bizden niye saklanıyorsunuz diye kesmişler kafalarını” dedi.

Ermenilerin yaptığı katliamı gözyaşları ile anlattı

“YANDIM ALLAH SESLERİ CİVAR KÖYLERDEN DUYULDU”

Ermenilerin yaktıkları yaşlıların “Yandım Allah” seslerinin civar köylere gittiğini kaydeden Cengiz, “Ruslar buradayken bizim köy halkına ‘Biz size tabanca verelim bizle gelin Ermeniler buraya gelirse sizi sağ bırakmaz’ demişler. Yaşlı adamlarda demiş fakat ‘Biz silahlanırsak bizi daha pozitif öldürmek isterler’ o yüzden almamışlar. Ermeni köye girer girmez herkesi yakıp yıkmış. Ahırlara saman basmışlar yaşlıları doldurmuşlar ve üzerlerine benzin dökmüş yakmışlar. Çevre köylere ‘Yandım Allah’ sözleri gitmiş ama onlar gelip kurtaramamışlar. Ordu burada olduğu için gelememişler. Burada o lahza 150 adam ölmüş” biçiminde konuştu.

Ermenilerin yaptığı katliamı gözyaşları ile anlattı

“BU KÖYE YAPILAN İŞKENCENİN AKIL VE MANTIKTA YERİ YOK”

Kazım Karabekir’in bile “Böyle toplu cinayet görmedim” dediğini hatırlatan Cengiz, “Kadınları göğüslerinden çivilemişler. Yapmadıkları eziyet kalmamış. Bizim 5 akraba evleri delerek diğer evlere kaçıyormuşlar. Ermeniler anlamış onlara da gaddarlık etmiş. Kazım Karabekir buraya gelmiş buradaki olayı görünce anekdot defterine ben hayatımda ‘Böyle eziyet görmedim’ demiş. ‘Alaca köyüne Ermeniler o kadar bir katliam yapmış ki hafıza almaz’ demiş. Bu köy koskocoman olduğu için ordu buraya kurulmuş. Allah belalarını versin. Bu köye yapılan işkencenin zihin ve mantıkta yeri değil” açıklamalarında bulundu.

Ermenilerin yaptığı katliamı gözyaşları ile anlattı: Kadınlar saklandı diye başlarını kesmişler
Ermenilerin yaptığı katliamı gözyaşları ile anlattı: Kadınlar saklandı diye başlarını kesmişlerBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir