Elazığ’da 4 yaralı şahin tedavi altına alındı, hayvan hastanesi başhekimi uyardı

Elazığ’da 4 yaralı şahin çare altına alındı, hayvan hastanesi başhekimi uyardı

FÜ Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Han:

“Bu hayvanları niyet seçip vuruyorlar, doğanın dengesini bozuyorlar”

“Bunlar asil hayvanlar, bu şekildeki durumlarda bazen intihar edebiliyorlar, yemiyor ve içmiyorlar, kendilerini dışarı kapatıyorlar ve bu vesile ile ölebiliyorlar”

ELAZIĞ – Elazığ’da birinin kanadı kopmak üzere olduğu için ampute edilmek zorunda kalan 4 yaralı şahin bulunarak hayvan hastanesinde tedavi altına alındı. Bu hayvanların amaç seçilip vurulduğunun bu nedenle doğanın dengesinin bozulduğunu bildiren Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Han, “Bunlar asil hayvanlar, bu şekildeki durumlarda ara sıra intihar edebiliyorlar, yemiyor ve içmiyorlar, kendilerini dışarı kapatıyorlar ve bu vesile ile ölebiliyorlar” dedi.

Elazığ’da vatandaşlar değişik yüksek rakımlı bölgelerde uçamaz halde yaralanan 4 şahini bularak, Doğa Koruma ve Ulusal Parklar Şube, belediyeye ile jandarma ekiplerine bildirdi. Yaralı şahinler, kurumların ekipleri tarafından alınarak Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi getirildi. Burada tedavi altına alınan şahinlerden ikisinin tüfekle vurularak yaralandığı ve birinin kanadının kopmak üzere olduğu belirlendi. Kanadı kopmak üzere olan şahinin kanadının ampute edileceği ve bir daha uçamayacağı belirtilirken, bir diğerinin de kanadında çıkık olduğunun değerlendirildiği aktarıldı. Zarar Görmüş şahinlerin tedavilerinin ardındaki DKMP ekipleri aracılığıyla 3’ünün doğaya salınacağı, bir diğerinin ise koruma altına alınacağı ifade edildi.

Şahinlerin vatandaşlar göre ormanda ve dağda bulunduğunu belirten Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Han, “Şahinler, Doğa Koruma ve Ulusal Parkalara, belediyemize, jandarmaya haber verilerek onlar yoluyla hastanemize getirildi. İki parça başına ateşli tabanca yaralanması olayıdır. Bir tanesi yeni geldi uçamıyor. Röntgenden sonradan daha dinç bilgisi ortaya konacak. Diğerinin kanadında ise çıkık var. Ateşli silahlı yaralanan bir tanesinin kanadı kopmak üzere. Ateşli silahla parçalanmış. İki tanesinin tedavisi uzun süredir zaten devam ediyor. Tedavileri bittikten daha sonra doğasına salınacak. Bir tanesinin kanadı ampute edilecek. Yani artık uçamayacak. Diğerinin kadının ucunda da ufak bir abuk subuk yarası var” dedi.

“Bu hayvanları maksat seçip vuruyorlar”

Vatandaşların sadece şahinlere alev etmediğini diğer çoğu kuşa da silahla ve tüfekle ateş ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Han, “Martılara, baykuşlara, kırlangıçlara, daha ufak hayvanlara ateş ediyorlar. Ben sadizm olarak görüyorum bunları. Bunların eti yenmez, yense bile artık eski çaplarda değiliz. Lakin bu hayvanları hedef seçip vuruyorlar. Alt ama bunlar doğanın dengesinin bozulmasına sebep oluyor. Yazık yani 4 şahin burada. Birinin kanadı kopmak üzere. Artık hayatına uçmadan devam edecek. Bunlar asil hayvanlar. Bu şekildeki durumlarda ara sıra intihar edebiliyorlar. Yemiyor ve içmiyorlar. Strese giriyorlar, kendilerini dışarı kapatıyorlar. Bu Vesile Ile ölebiliyorlar. Bu duruma sokmamak ve bunların önlemini almak gerekli. Vatandaşlarımızın bu konuda fazla duyları olması lazım. Doğumların başladığı bu mevsimlerde dağlarda tavşanların ve kekliklerin vurulmaması gerekir” diye konuştu.

Elazığ'da 4 yaralı şahin tedavi altına alındı, hayvan hastanesi başhekimi uyardı
Elazığ'da 4 yaralı şahin tedavi altına alındı, hayvan hastanesi başhekimi uyardı
Elazığ'da 4 yaralı şahin tedavi altına alındı, hayvan hastanesi başhekimi uyardı
Elazığ'da 4 yaralı şahin tedavi altına alındı, hayvan hastanesi başhekimi uyardıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir