Düzceli fındık üreticileri, geceleri ağaçlarını soğuktan “duman”la korumaya çalışıyor

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde fındık üreticileri, gece bahçelerinde alev yakarak “tütsüleme (dumanlama)” yöntemiyle ağaçlarını kırağı ve dondan korumaya çalışıyor.

Fındık sezonunu kayıp yaşamadan aşmak isteyen üreticiler, hava sıcaklıklarında ani düşüşlerin yaşandığı ilkbahar döneminde gece vakti bahçelerinin yolunu tutuyor.

Üreticiler, bahçelerde rüzgarın yönünü göz önünde bulundurarak belirledikleri noktalarda saman ve lastikleri ateşe veriyor. Oluşan yoğun duman, rüzgarın etkisiyle dört bir yana dağılıp ağaçları sarıyor.

“Sezonu en düşük zararla atlatabiliyoruz”

Fındık üreticileri Soner Uysal, Mesut Akçil ve Mücahit Asan da Akçakoca ilçesi Altunçay köyünde dere yatağının kenarındaki bahçelerinde bu yöntemi kullanarak ağaçlarını don ve kırağıdan koruyor.

Soner Uslu (35), AA muhabirine, soğuk havalarda geceleri köylülerle yardımlaşıp bahçe bahçe dolaşarak ateş yaktıklarını belirtti.

Bu işlemin sabaha kadar devam ettiğini anlatan Uslu, “Fındık bahçelerine yaptığımız tütsüleme tekniği, atalarımızdan kalan bir gelenektir. Soğuk havalarda ağabeylerimizle bahçelerimize gelip birbirimize takviye ediyor, mahsulümüzü korumaya çalışıyoruz.” dedi.

Uysal, dumanlama yöntemiyle sezonu en düşük zararla atlatabildiklerine göze çarpan ederek, “Verim artışı oluyor. Fındığımızı don olan havalarda koruyoruz ve mahsulümüz yanmamış oluyor.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir