Düzce TSO Türk-Alman meslek adamlarına köprü oluyor

Alman iş adamları arasındaki köprünün güçlendirilmesi namına incelemeler yapıyor. Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle web konferans düzenlendi.

Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası ile Düzce Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle pandemi döneminde Türk-Alman ilişkileri konulu web konferans düzenlendi.

Programın başlangıç konuşmasını Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Okan Özoğlu yaptı. Özoğlu, bilhassa pandemi sürecinde çevrimiçi sistemlere yönelen dünya ekonomisi ile Türk-Alman iş insanları arasındaki köprünün güçlendirilmesi adına çalışmalar yaptıklarını, bu bağlamda Düzce Ticaret ve Sanayi Odası’ndan gelen talep doğrultusunda da bu semineri gerçekleştirdiklerini söyledi.

DTSO Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Şahin yakın bir zamanda gümrük müdürlüğünün kurulacağını belirterek “Odamız bünyesinde kurduğumuz Dış Ticaret İstihbarat Ofisi aracılığı ile özellikle son dönemde dünyada popüler ayla gelen Mikro İhracat yani Koli İhracatı konusunda üyelerimize destekler sağlıyoruz. Çoğu ülkeden üyeleri olan B2B ve B2C ihracat platformları ile protokoller imzalıyor, üyelerimizin kolay ihracat yöntemlerine adapte olmalarına katkı sağlıyoruz. Yakın zamanda kuracağımız Gümrük Müdürlüğü ile de üyelerimizin Mikro ve Makro ihracatlarında daha basit sonlandırma yapmalarına destek olacağız. Yurt içi ve yurt haricen gerçekleşen sanal ya da yüz yüze organizasyonlara katılarak ilimizin yatırımcılara sağladığı avantajları, kaliteli eleman konusundaki çalışmalarımızı, organize sanayi alanlarımızdaki avantajlarımızı iş dünyası ile paylaşıyoruz. Kendilerini ilimize ziyafet ederek uygun inceleme yapmaları konusunda teşvik ediyoruz. 2018’den bugüne kadar 550 yurt içi ve yurt dışı programında ilimizi tanıtma fırsatı bulduk ve bunu iyi değerlendirdiğimizi düşünüyorum” dedi.

“Düzce’de 5 OSB var”

Tuncay Şahin, Düzce’de faaliyette olan 5 organize sanayi bölgesinin var olduğunu belirterek “4’ü karma ve bir OSB’miz Metal İhtisas OSB olarak faaliyet gösteriyor. 1. ve 2. OSB’miz en ince ayrıntısına kadar doymuş. Genişletme çalışmalarımız devam ediyor. Diğer 3 OSB’mize yatırımcı kabullerimiz devam ediyor. Düzce 550 km toplam uzaklık aralığında iki mega kentin arasında dolayısıyla kara yolu taşımacılığı konusunda lider illerden biri durumunda. Liman ve demiryollarına yakın olması dolayısıyla da lojistik avantajlarının tamamına sahip, yer tahsisi yapılmak üzere olan Gümrük Müdürlüğümüzü de en kısa zamanda faaliyete almayı planlıyoruz. Bu sayede üyelerimizin ve potansiyel ihracatçı adaylarımızın işlemlerini daha hızlı yapmalarına destek olacağımızı düşünüyoruz” ifadelerinde bulundu.

“Iş lisesi memleket meselesi”

DTSO Başkanı Şahin, iş lisesi memleket meselesi sloganıyla çıktıkları yolda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da gayretleriyle ülke genelinde 120’nin üstünde Meslek Lisesini odaların himayesine verildiğini göze çarpan ederek “Düzce’de de 3 iş lisemizin bütün operasyonlarında oda olarak yer alıyoruz. Çoğu projede beraber çalışıyoruz. Son olarak da Almanya ile proje ortağı olduğumuz Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin bünyesinde olan Nitelikli İstihdamı Geliştirme Merkezi (NİSGEM) ile gençlerimizin dünya genelinde geçerli olacak Mesleki Yeterlilik Belgesini edinmelerini sağlayacağız. Bu evrak ile Almanya’da gençlerimiz 6 ay iş bulmak ve 6 ay da çalışmak üzere geçici oturma iznine sahip olacaklar. Bu avantaja sahip tek mesleki yeterlilik sertifikalandırma merkezi Düzce’de. Yalnızca meslek liselerimizle değil, üniversitemiz ile de çoğu projede birlikte çalışıyoruz. Mezun olan gençlerimiz hemen istihdam ediliyor. Iş Yüksek Okulu bünyesinde kurduğumuz CNC atölyesi ile de yaklaşık 650 teknik personele dilekçe eğitimi verdik. Bu konuda taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz.

Yine Iş Yüksek Okullarımıza aşçılık, veterinerlik gibi bölümler açılması konusunda da oda olarak büyük insiyatifler kullandığımızı bildirmek isterim.Tüm Dünya’da olduğu gibi Düzce de pandemiden yoğun düzeyde etkilendi. Bu etkiye karşın üretimimiz katlanarak arttı. Keza devletimizin almış olduğu anlık önlemler hem de sanayicimizin yoğun gayretleriyle imal konusunda rekorlar kırdık. Milletlerarası dolaşımda üyelerimizin yaşamış oldukları sorunları da bu şekildeki platformlarda dile getirerek çözüme ulaşıyoruz. Pandemi süreci her tarafında keza halk hem de özel bankalarımız aracılığıyla üyelerimize 2,5 Milyar TL yardım sağladık. Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası’na üye olduk. Türkiye’den aza olan az sayıdaki odadan biriyiz. Siz kıymetli temsilcilerimizle sürekli olarak temas halindeyiz. Gerek çevrimiçi programlarda gerekse yüz yüze gerçekleşen organizasyonlarda Düzce’yi sizlerin aracılığı ile yabancı yatırımcı dostlarımıza anlatma fırsatı buluyoruz. Bu noktada sizlere fazla teşekkür ediyoruz” biçiminde konuştu.

Toplantıda, Almanya’daki göç kuralları ve yeni bayağı sürecinde Alman hükümetinin uygulayacağı kuralları aktaran Av. Martin Menzel, Türkiye ve Almanya arasındaki mevcut idareli ilişkilerin daha üstteki seviyelere taşınabileceğini, özellikle Türkiye’deki üretim anlayışı ve çeşitliliğinin artması dolayısıyla Alman meslek insanlarının bölgeye ilgisinin arttığını ifade etti.

Toplantının panelistleri arasında yer alan Saf-Holland Türkiye Fabrika Müdürü Bilal Azizoğlu ve Mobil Garanti Türkiye Idare Heyeti Başkanı Ertan Uçar da hem firmalarının Türkiye’deki operasyonları hakkında katılımcılara bilgiler verdi, ayrıca de yabancı menşeli firmaların Türkiye’de yatırım yapabilmeleri namına atmaları gereken adımları aktardılar. Görüşme, soru yanıt bölümünün gerisinde sona erdi. – DÜZCE

Düzce TSO Türk-Alman iş adamlarına köprü oluyor
Düzce TSO Türk-Alman iş adamlarına köprü oluyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir