Duruşma, şehidi 22 günlükken terk eden babayı mirasçılıktan çıkarmadı

Mahkeme, şehidi 22 günlükken terk eden babayı mirasçılıktan çıkarmadı

-Şehit annesine miras şoku

-Mahkemeden şehidin vasiyetine karşı karar; kendisini terk eden babası mirasçılıktan çıkarılmadı

-Şehit annesi: “Oğlunu 22 günlükken terk eden baba hiçbir haktan faydalanmasın”

GAZİANTEP – Şehit Uzman Onbaşı Ahmet Sinan Demircan’ın annesi Emel Erkara, 22 yıl önce kendilerini terk eden eşi Ahmet Demircan’ın şehit babalığı haklarından faydalanmaması için hukuk mücadelesi veriyor. Oğlunu 22 günlükken terk eden babasının hiçbir haktan yararlanmasını istemediğini belirten anne, “Ben oğlumun vasiyetinin yerine getirilmesini istiyorum” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin 2019’da Kuzey Irak’ın Hakurk bölgesine düzenlediği Pençe-2 Operasyonu’nda mayına basarak şehit düşen Uzman Onbaşı Ahmet Sinan Demircan’ın vasiyetinin Ulusal Savunma Bakanlığı dışındaki devlete ait kurumlar tarafından yerine getirilmediği gerekçesiyle Gaziantep Asliye Hukuk Mahkemesine dava açan anne Emel Erkara’nın talebi mahkeme göre reddedildi. Devlete Ait varis görünen baba Ahmet Demircan 22 günlükken bırakıp gittiği oğlu tamamen şehit babalığı haklarından yararlanırken, anne Erkara bu duruma karşısında çıkarak babanın mirasçılıktan çıkarılması için dava açtı. Şehit Demircan’ın kendi el yazısıyla yazdığı vasiyet hazırlama ile Demircan’ın komutanlarına verdiği sözlü vasiyetnamesini içeren belgeyi mahkemeye sunan Erkara’nın talebi, yapılan suçlama sonucunda reddedildi.

Ulusal Savunma Bakanlığı vasiyeti kabul etti

Anne Erkara, 22 günlük bebekken terk edilen Demircan’a yıllarca keza analık hem de babalık yaptı. Şehit düştükten sonradan ortaya çıkan Demircan’ın babası Ulusal Savunma Bakanlığından şehitlik tazminatı ve maaşını elde etmek için talepte bulundu. MSB, Demircan’ın operasyondan önce bıraktığı “Askerliğim boyunca vefatım halinde bütün özlük haklarımın annem Emel Erkara’ya verilmesini…” yazılmış vasiyetnameyi dikkate alarak tazminatı yalnızca anneye ödedi.

“Oğlumun üzerinde hakkı olmayan babanın para almasını istemedim”

Oğlu 22 jurnal bebekken eşinin kendilerini bırakıp gittiğini anlatan Erkara, 3 sene sonradan eşinden boşandığını belirtti. Şehit oğlunun cenazesine ve mezarına gelmeyen babanın şehitlik tazminatı alabilmek için ortaya çıktığını aktaran Erkara, “Tazminat anneye ve babaya veriliyormuş. Ben de para bölünecekse öteki yarısını devletin almasını istedim. Ben davayı elbette fiziksel bir talepten nedeniyle açmadım. Oğlumun üstünde zerre hakkı olmayan babanın para almasını istemedim. Oğlum birkaç defa babasına telefon da açmış. Telefonu oğlumun yüzüne kapatmışlar. Sinan’a hem annelik ayrıca babalık yaptım. Oğlum acemi birlik eğitimi bittikten sonradan bana uzman onbaşı olduğunu söyledi. Bende ona ‘Senle fazla öbür kalacağız. Olsun vefat nerede olursa olsun ölümdür’ deyip hiç üzülmedim. 2 yılını doldurmadan şehit düştü” dedi.

“Oğlumun vasiyeti yerine getirilsin istiyorum”

Oğluyla şehit düşmeden bir gün önce telefonla görüştüğünü paylaşan Erkara, görüşmede kendisinden helallik istediğini söyledi. Sabahleyin onu aradığında ulaşamadığını aktaran Erkara, “Saat 9’da gibi bize haber geldi. Oğlum Kuzey Irak’ta mayına basmış. Helikoptere bindiğinde yan arkadaşlarına ‘Ben annemi fazla seviyorum. Herhalde şehit olacağım’ demiş. Biz babasının şehit babası maaşı falan aldığını çok sonra öğrendik. Ben oğlumun acısıyla her şeyi unutmuştum. Sinan’ın yüzünü bilmeyen, yürümesi görmeyen, okula gittiğini görmeyen babanın haklardan yararlanmasını istemedim. 23 yıl sonradan neden ortaya çıktı? Ne yüzle gelebiliyor. Şehit babası maaşı alıyor. Bir sürü imkandan yararlanıyor. Etken bana ‘Benim vicdanıma göre sen haklısın lakin kanunlar böyle demiyor’ dedi. Ben oğlumun vasiyetinin yerine getirilmesini istiyorum. Devlet büyüklerim sesimi duysun. Bir şehit annesi olarak devlet büyüklerinden rica ediyorum” diye konuştu.

“Şehidin vasiyetnamesini dikkate almadılar”

Şehidin askerde operasyona çıkmadan önce bıraktığı vasiyetnamenin Uygar Kanun’un 540’ncı maddesine kadar düzenlen bir vasiyetname olduğunu açıklayan Erkara’nın avukatı Murat Yükseklik, Ulusal Savunma Bakanlığının bu vasiyetnameyi kabul ettiğinin altını çizdi. MSB’nin kendi bünyesinde yapacağı işlemlerde şehidin iradesini kabul ederek tüm hakları annesine verdiğini aktaran Irtifa, “Daha Alçak ve üstteki soyuna aleyhinde aile yükümlülüklerini ağır derecede ihlal ettiğinden nedeniyle babanın mirasçılıktan çıkarılması için dava açtık. Belgenin vasiyet hazırlama olduğunu mahkeme tarafından kabul edilmesini istek ettik. Bu davayı da açma sebebimiz kesinlikle maddesel bir talep değildir. Ahmet Sinan Demircan’ın ebedi istirahatgahında refah içinde uyuyabilmesini sağlamaktır. MSB dışındaki halk kurumları baba resmiyette varis göründüğü için işlemleri yapmak için bizden mirasçılıktan çıkarıldığına dair mahkeme emri istediler. Kurumlar askerdeyken yazılan vasiyetnameyi dikkate almadılar. Biz babaya şehidimizle çekilmiş bir resim sunması halinde davadan vazgeçeceğimizi söyledik. Ama hiçbir şey sunamadı. Fotoğrafı geçtim şehidimizin mezarının yerini deha bilmiyordur. Mahkeme talebimizi reddetti ama biz üstteki mahkemeye itiraz edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Mahkeme, şehidi 22 günlükken terk eden babayı mirasçılıktan çıkarmadı
Mahkeme, şehidi 22 günlükken terk eden babayı mirasçılıktan çıkarmadı
Mahkeme, şehidi 22 günlükken terk eden babayı mirasçılıktan çıkarmadı
Mahkeme, şehidi 22 günlükken terk eden babayı mirasçılıktan çıkarmadıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir