Doğuya dışarı giden arıcılar kuraklıktan negatif etkilendi

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Akın Çiftçi, Güneydoğu taraflarına dışarı giden Ordulu arıcıların kuraklıktan etkilendiklerini, bunun da rekolte kaybına yol açabileceğini söyledi.

Dünya bal üretiminde Çin’den sonradan ikinci sırada bulunan Türkiye’de takvim 110 bin tondan fazla bal üretiliyor. Ordu, Türkiye’de en fazla bal üretimi ile birinci sıradaki yerini koruyor. İl genelinde yaklaşık 550 bin kovan varlığı ile takvim yaklaşık 15 bin ton bal üretimi gerçekleştiriliyor. Ordulu arıcılar, Türkiye’nin dağıtılmış bölgelerine de gitgide artarak, bal üretimini gerçekleştiriyor. Ama bu yıl Güneydoğu taraflarına giden Ordulu arıcılar, yağışların yetkisiz olmasından etkilendi.

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Idare Heyeti Başkanı Akın Çiftçi, Güneydoğu Bölgesi’nde hava şartları nedeniyle arıcıların bahar bakımlarını tamamiyle yapamadıklarını açıklama ederek, “Arıcılarımız zaten şubat ayından itibaren bahar bakımlarına başlamışlardı. Fakat hava şartları nedeniyle bahar bakımları bütünüyle istediğimiz gibi gitmedi. Arıcılarımız bu aylarda arılarını bölüp satarak, kendilerine bir pazar oluşturuyorlardı lakin bu yıl yapamadılar. Küresel ısınma, daima söylediğimiz gibi arıcılarımızı da etkiliyor. Bundan Böyle bundan sonra arıcılarımız yaylalara çıkmaya başlayacaklar, inşallah ilerleyen günlerde bahar yağmurları yağarsa biraz daha yardımcı olur diye düşünüyoruz” dedi.

Şuanda narenciye bölgesinde olan Ordulu arıcıların tam olarak verim alamadıklarını kaydeden Çiftçi, “Arılar yeterince yetiştiremediler. Bundan sonraki süreçte Diyarbakır taraflarında da kuraklık var, bizim arıcılarımızın yüzde 50’si Diyarbakır’a gidiyordu. Bu sene gidemediler, gidenler de kuraklıktan dolayı fazla hoşnut değil. Bundan sonraki süreçte yüksek rakımlı yaylalarda da yağmur yağmazsa üretim anlamında birazcık tedirgin bir süreç olacak” biçiminde konuştu. – ORDU

Doğuya giden arıcılar kuraklıktan olumsuz etkilendi
Doğuya giden arıcılar kuraklıktan olumsuz etkilendi
Doğuya giden arıcılar kuraklıktan olumsuz etkilendi
Doğuya giden arıcılar kuraklıktan olumsuz etkilendi
Doğuya giden arıcılar kuraklıktan olumsuz etkilendi
Doğuya giden arıcılar kuraklıktan olumsuz etkilendiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir