DOĞU’DA OLGU ARTIŞI HIZ KESMİYOR

SAĞLIK Bakanı Fahrettin Koca, 10-16 Nisan illere tarafından haftalık vaka tablosunu açıkladı. 3-9 Nisan tablosunda Türkiye’de vaka oranın düştüğü iki ilden biri olan Ardahan’da geçen hafta koronavirüs olgu oranı yüz binde 179,91 iken bu hafta 230,86’ya yükseldi.

Sağlık Durumu Bakanı Fahrettin Koca’nın dün açıkladığı 10-16 Nisan illere kadar haftalık vaka tablosunda bir önceki haftaya tarafından Doğu’da maksimum çoğaltma Erzincan, Erzurum ve Kars’ta görüldü. Geçen hafta düşüş görülen Ardahan’da ise olgu sayısı baştan yükseldi. 3-9 Nisan taplosunda olgu oranı yüz binde 466,66 olan Erzincan’da bu hafta rakam 593,35’e yükseldi. Erzurum’da ise geçen hafta yüz binde 369,78 kişi koronavirüse yakalanırken bu hafta sayı 493,09’u buldu. Kentte jurnal 536 olgu sayısı görülürken haftada bu rakam 3 bin 756’ya ulaşıyor. Kars da vaka sayısının arttığı iller arasında, geçen hafta yüz binde 191,28 olan vaka oranı 10-16 Nisan tablosunda 291,66 olarak belirlendi. Iğdır’da da vaka sayısında düşüş yaşanmadı. Kentte 325,36 olan olgu sayısı, 415,77’ye ulaştı. Muş’ta ise olgu sayısı yüz bandının üzerine çıkarak 94,86’dan, 123,32’ye yükseldi. Ağrı’da da artma devam ederken yüz binde 254,19 olan vaka oranı 307,23 olarak belirlendi.

“ESKİ HAYATIMIZI ÖZLEDİK”

Koronavirüsün bir fazla alanı fena etkilediğni söyleyen Erzurumlu Derya Karadeniz, “Eski yaşamımızı özledik. İnşallah bir an önce vakalar azalır ve önceki hayatımıza geri döneriz. Bu şart eğitim, sağlık durumu ve turizmi çok fena etkiledi. Kurallara uyan sayısı git gide azalıyor sanıyorum çünkü oranlarının artma sebebinin bu olduğunu düşünüyorum. Aşı olunca olgu sayısı git gide düşecek” diye konuştu. Pandemi döneminden önceki yaşantısını özlediğini gösteren Eray Alkan, “İnsanların anlayışlı olması fazla manâlı. Her şey bizim elimizde. Durum böyle olursa eskiye dönüşümüz fazla şiddet. Önceki yaşantımızı hepimiz fazla özeldik. Kurallara uyulursa özlediğimiz günlere döneriz. Piknik yapmayı, arkadaşlara muhabbet etmeyi çok özledim. Afiyet personellerine muavin olup sırası gelen bir lahza önce aşısını yaptırmalı” dedi.

Aşı olduğunu ve kendini daha iyi hissettiğini söyleyen Selahattin Kılıç (70), “Aşımı oldum, birincil etapta rahatsız oldum fakat şu anda çok iyiyim orucumu tutuyorum. Madem devletimiz aşıyı yapıyor mecburi cümbür cemaat yaptırmalı” diye konuştu.

VAKA SAYISININ DÜŞTÜĞÜ ARDAHAN YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇTİ

Sıhhat Bakanlığının yayınladığı 3-9 Nisan’ı kapsayan verilere kadar, ülke genelinde 79 ilde Kovid-19 olgu sayısı artarken Samsun ve Ardahan’da azaldı. 10-16 Nisan verilerine kadar Ardahan’da geçen hafta düşen vaka sayısı bu hafta baştan yükselişe geçti. Kentte 179,91 olarak belirlenen vaka oranı aktüel tabloda 230,86’ya değin yükseldi. Ardahan olgu oranının düştüğü il özelliğini kaybederken Samsun’da ise düşüş devam ediyor.

DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR
DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR
DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR
DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR
DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR
DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR
DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR
DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYOR
DOĞU'DA VAKA ARTIŞI HIZ KESMİYORBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir