Çorum Şehit Aileleri Derneğinden Şehit Aybüke hoca açıklaması Açıklaması

Balıkesir’in Edremit ilçesinde mezun öğrenciler göre kurulan dernek yönetimi tarafından Şehit Öğretmen Şenay Aybüke Yalçın Anadolu Lisesi isminin değiştirilmeye çalışılmasına Çorum Şehit Aileleri Derneği Başkanı Şampiyon Deniz sert tepki gösterdi.

Balıkesir’in Edremit ilçesinde Şehit Şenay Aybüke Yalçın öğretmenin isminin okuldan kaldırılmasına yönelik girişimi ve bununla ilgili açılan davayı Çorum Şehit Aileleri Derneği ve bir şehit babası olarak kınadığını dile getiren Şampiyon Deniz, özellikle bunun Atatürkçü Zihin Derneğinin kurucu bir şahıs kadar “bedavadan nam salınmaz” ifadeleriyle dillendirilmesinin şehit ailelerini üzdüğünü belirtti.

“Hem bedavadan nam salınmaz gibi hoş olmayan ifadenin kullanılması şehitlerimizin de manevi şahsiyetlerine bir hakaret” diyen Deniz, “Oraya dışarı giden hiçbir evladımız, hiçbir çocuğumuz, hiçbir doktorumuz o bölgelere nam salmak için gitmiyor. Hasan İleri isimli şahsın kurmuş olduğu Atatürkçü Düşünce Derneği’nin Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyetinin birliği, beraberliği için yeni nesiller geliştirmek orada afiyet yaymak, orada asayişi ve güvenliği sağlamak için gitmektedir. Bu uğurda şehit olmaya da canla, başla koşarak giden evlatlarımız var. ‘Bedavadan nam salınmaz’ gibi yakışıksız ifadenin kullanılması şehitlerimizin de manevi şahsiyetlerine bir hakaret olsa lüzum. Hasan İleri’ye şunu söylüyorum. Bedavadan nam sahibi elde etmek fakat sizin gibi insanlara uygu. Bugün Şehit Aybüke öğretmene kurşun sıkan hainlerin sizlerden farklı olmadığını düşünüyorum. Sizler de aynı düşüncedesiniz oysa bir şehidin isminden rahatsız olacak kadar, bir şehidin isminden sıkıntılı olacak kadar maalesef dengenizi kaybetmiş, hassasiyetini ve vicdanını kaybetmiş ahali olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

Türk milletinin alıngan noktalarıyla ve değerleriyle uğraşılmaması çağrısında yer alan Deniz, “Kendinize uğraşacak diğer meşgaleler bulun. Okulun kurulmasında imece usulü yaptırıldı. Güya özel okul yaptırılmış gibi bir anlatım tarzı kullanılıyorsunuz. Buna da çok üzüldük. Mektep üretilmiş ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’na teslim edilmiş. Mektep devletin okulu değil diyerek nasıl böyle bir mantıksızca hareket ediyorsunuz bunu da anlamış değiliz. O dönemde bu okulu yaptıranlar devletin vermiş olduğu tüm haklardan ve imtiyazlardan faydalanmışlar okulu da Ulusal Eğitim Bakanlığımıza teslim etmişler. Milli Eğitim Bakanlığımızda şehit öğretmenizin ismini oraya değer görmüş ve vermiş. Bu sizde ne gibi bir huzursuzluğu sebep oldu anlamış değilim. Şehit Aybüke öğretmenin okula isminin verilmesi bizim için bir onurdur, gururdur. Bu isim, bir şehit ismi sizi niçin bu kadar rahatsız ediyor anlamış değilim” diye konuştu. – ÇORUM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir