Çin’in uçak gemisi, Güney Çin Denizi’nde tatbikat gerçekleştirdi

Çin’in Şandong uçak gemisi tahsis grubu, Güney Çin Denizi’nde tatbikat düzenledi.

Çin Ahali Kurtuluş Ordusundan yapılan açıklamada, Şandong uçak gemisinin Güney Çin Denizi’nde tatbikat gerçekleştirdiği bildirildi.

Donanma Sözcüsü Gao Şiuçıng, tatbikatın meşru olduğunu hem ulusal egemenliği ve güvenliği muhafaza etmenin yanı sıra yöresel barış ve istikrarı korumanın bir parçası olduğunu belirtti.

Gao, “Diğer ülkelerin buna nesnel ve mantıklı şekilde bakacağını umuyoruz. Gelecekte Çin donanması planlandığı gibi benzer tatbikatlar yapmaya devam edecek.” ifadesini kullandı.

Güney Çin Denizi anlaşmazlığı

Çin, 1947’de yayımladığı haritayla egemenlik ihtilaflarının yaşandığı Güney Çin Denizi’nin yüzde 80’i üstünde hak iddiasında bulunurken yer altı kaynakları açısından zengin bölgede ilk kez Filipinler olmak üzere aralarında Vietnam, Brunei ve Malezya’nın da bulunduğu komşu ülkelerle hakimiyet tartışmaları yaşıyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi’ndeki egemenlik iddiasına dayanarak adalara üsler yapı etmesine, bölge ülkelerinin yanı sıra ABD de karşı çıkıyor.

Uluslararası kamuoyunda “Paracel” ve “Spratly” olarak bilinen takımadalar, Vietnam göre “Hoang Sa” ve “Truong Sa”, Çin kadar ise “Şişa” ve “Nanşa Çündao” olarak adlandırılıyor.

Uluslararası Tahkim Mahkemesi, 2016’da Filipinler’in başvurusuyla Çin’in, Güney Çin Denizi’nde tek yanlı egemenlik taleplerinin hukuki zemini olmadığına karar vermişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir