Çığ timinden nefes kesen tatbikat

Çığ timinden nefes kesen tatbikat

VAN – Felaket ve Acele Koşul Yönetimi Başkanlığı Van İl Müdürlüğü göre düzenlenen tatbikatta çığ timi güvenlik korucularının performansı nefesleri kesti.

Geçtiğimiz yıl meydana gelen çığ facialarıyla gündeme gelen Van’da, AFAD İl Müdürlüğü göre çığ tatbikatı düzenlendi. Van- Hakkari karayolu Kurubaş Geçidi’nin zirvesinde olası çığ facialarına karşı düzenlenen tatbikatta, 200 kişiden oluşan çığ timi, karla astarlı arazide engebeli bir eğitimden geçti. Egzersiz dahilinde Bahçesaray, Çatak, Başkale ve Muradiye ilçelerinde devir bölge emniyet korucuları, teorik eğitimin gerisinde karlı arazide tatbikat yaptı.

“Çığ faciası konusunda daha çabuk, donanımlı ve hazırlanmış olacağız”

Düzenlenen tatbikatla ilgili açıklamalarda bulunan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Belli Bilmez, AFAD kadar bahşedilen eğitimlerle bölgenin çığ faciası konusunda çabuk, donanımlı ve hazır halde olacağını açıklama etti. Vali Bilmez, “İlimiz coğrafi anlamda Türkiye’nin en büyük beşinci ili. Coğrafyamız oldukça dağınık ve baskı bir coğrafyaya sahibiz. 4 ilçemiz çığ açısından epeyce ciddi sıkıntıları barındırıyor bünyesinde, süre zamanda can kayıplarımız meydana gelmektedir. En riskli ilçemiz Bahçesaray, Çatak, Başkale ve Muradiye’dir. AFAD İl Müdürlüğümüz, bu bölgede meydana gelen çığlara müdahale edince, yolda geçen zamanı telafi etmek için bu bölgede tayin yapan her ilçeden 50’şer edinmek üzere toplamda 200 korucuya çığda arama, kurtarma çalışması için 5 jurnal bir eğitim veriyor. Bir haftadır eğitim alan Bahçesaray ekibimiz, bugün Bahçesaray’da meydana gelen bir çığın tatbikatını gerçekleştirdi. Bu korucu arkadaşlarımız bilhassa 20 ve 30 yaş aralığında seçildi. Bunlar her yıl sezon öncesi bir eğitime alt tutulacak. Kendi olağan korucu görevi dışarıya da hazırlanmış kıta olarak arama, kurtarma faaliyetlerinde etkili olarak tayin alacaklar. AFAD ile aralıksız koordine içinde olacaklar. Bu eğitimi aranjör AFAD İl Müdürümüz, İl Jandarma Komutanlığımız, Sakarya’dan, Erzurum’dan, Adana’dan gelen eğitmen arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu eğitimi gönüllü bölge korucu arkadaşlarımızı da tebrik ediyorum. Çığ faciası konusunda daha süratli, daha donanımlı ve hazır halde olacağız. İnşallah olmaz ama gereksinim duyulması halinde de arkadaşlarımızı hızlı, daha seri ve daha bilimsel bir arama kurtarma faaliyetini icra edeceklerdir” dedi.

“Uygun ve çabuk bir müdahale ile fazla daha artı insan hayatta kalacak”

Bölgenin çığ tehdidi aşağı olduğunu ve zorunlu tedbirlerin evvelden alınması gerektiğini söyleyen Van İl Facia ve Acele Şart Müdürü Ali İhsan Körpeş, “Çığ tehlikesi altında olan tehlikeli bir bölgede yaşıyoruz. Dolayısıyla muhtemel bir çığ afetine karşısında yerinde etkili ve çabuk bir müdahale yapılması amacıyla 4 ilçemizde güvenlik korucularımızla 50’şer kişilik ekipler teşkil ettik. Bugün ilk olarak Bahçesaray ekibinin eğitimi tamamlandı ve bu kapsamda bir tatbikat gerçekleştiriyoruz. Projenin özünde uygun ahlak ve süratli bir müdahale yapılması hedeflenmekte, dolayısıyla bölgedeki arkadaşlarımız herhangi bir çığ faciası anında bizim eğitim sonunda kendilerine vereceğimiz kar kürekleriyle ilçe jandarma komutanlığı direktifiyle alana intikal edecekler. Van merkezden, Bahçesaray ilçesine Hizan yolu üzerinden gidildiği takdirde 4 saatlik bir intikal laf konusudur. Dolayısıyla çığ afetinde, çığ aşağı maruz kalan insanların bu dek katlanma şansı olmayabilir. Uygun ve süratli bir müdahale ile fazla daha artı insanın hayatta kalacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“2021 yılı felaket eğitim yılı duyuru edildi”

İçişleri Bakanlığı direktifleri doğrultusunda 2021 yılının facia eğitim yılı ilan edildiğini kaydeden Körpeş, “Emniyet korucularımızı seçim ederken ve seçerken 20 ila 30 yaş arası olan arkadaşlarımızı seçim etmeye çaba ediyoruz. Her yıl bu eğitimlerin güncellemesini yapacağız. Emniyet korucularından olmasının avantajı; alan insanı olmaları, o bölgede ikamet ediyor olmaları, ayrıca ilçe jandarma komutanlığı ile çalışıyor olmaları bizim için büyük menfaat. Bir çığ felaketi anında ilçe jandarma komutanlığımızın direktifiyle bölgeye intikal etme şansları var. Profesyonel ekipler sahaya gidinceye dek, bölgenin güvenliğini alma, çığ aşağıda kalan vatandaşlarımızın aranması faaliyetlerinde burada aldıkları eğitimlerle kazandılar. Bilinçli bir şekilde çığ hemen müdahale edecekler. İnşallah böyle afetler yaşanmaz lakin bunun için de hazırlanmamız gerektiğini düşünüyoruz. Afet açısından çok güvenli olmayan bölgede yaşıyoruz. Dolayısıyla afetlerle birlikte yaşamayı öğrenmemiz gerekiyor. Bu sadece çığ yok, zelzele de olabilir. Bu sene İçişleri Bakanlığımızın direktifleriyle 2021 yılı afet eğitim yılı bildiri edildi. Hedefimiz yıl sonuna kadar asgari Van nüfusunun yüzde 50’sini, yani 500 binin üzerinde afat farkındalık eğitimi saptamak. Bunlar sadece başlangıç, bundan sonradan ki süreçte de eğitimlerimiz devam edecek” biçiminde konuştu.

Çığ timinden nefes kesen tatbikat
Çığ timinden nefes kesen tatbikat
Çığ timinden nefes kesen tatbikat
Çığ timinden nefes kesen tatbikat
Çığ timinden nefes kesen tatbikat
Çığ timinden nefes kesen tatbikat
Çığ timinden nefes kesen tatbikat
Çığ timinden nefes kesen tatbikatBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir