Çiftlik Sahibi ekmeklik buğdaya 2.20 TL istiyor

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Içten, hasadı yaklaşan buğdayın bir kilogram maliyetinin 1,92 TL olduğunu belirterek, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, maliyetleri dikkate alarak, ekmeklik buğday fiyatının kilogram başına 2.20 TL’nin aşağıda olmaması gerektiğini bildirdi.

Başkan Mutlu Dürüst, buğdayın kilogram maliyetini kalem kalem açıklayıp, çiftçinin taban fiyat ve devlet desteği beklentisini dile getirirken, Türkiye’de tahıllar içinde en stratejik tarım ürününün buğday olduğuna aksan yaptı.

Buğdayın hasadına Çukurova’da Mayıs ayının ortasından itibaren başlanacağını tahmin ettiklerini bildiren Içten, “Bu yıl ülke genelinde yaşanan verimsiz kış mevsimi nedeniyle ülke rekoltesinin düşük olması beklenen buğdayda, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin taban fiyat belirlerken, çiftçimizin çoğalan üretim maliyetlerini dikkate almasını ümit ediyoruz” dedi.

Buğday üretiminin sürekliliği için buğday fiyatlarının akla yatkın seviyelerde olması gerektiğine vurgu yapan Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Dürüst, “Çiftçilerimizin ortalama maliyetleri ve verimleriyle yapılan hesaba tarafından ekmeklik buğday için fiyatın 2.20 TL/Kg’ın aşağı olmaması gerekir” diye konuştu.

Buğdayda; akaryakıt, gübre, sertifikalı tohum ve fiyat fark desteğinden oluşan devlet desteklerinin ise kilogram başına 0.20 TL olmasını temenni ettiklerini belirten Içten, şunları kaydetti:

“Tarım ve Orman Bakanlığımıza bağlı Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) göre buğday alım ve satmak fiyatlarının birlikte açıklanması ve aylık finansman maliyeti nispetinde fiyatların aylık olarak arttırılması gerekmektedir. Bu sayede; buğdayını geç hasat eden bölgeler veya ürününü bekleten üreticilerimiz de dikkate alınarak fiyatların düşmesi engellenmiş olacak ve lisanslı depoların çalışması da sağlanacaktır.”

Başkan Doğru, açıklamasının sonunda, hasat dönemine yaklaşan buğday üreticilerine verimli ve kazançlı bir sezon temennisinde bulundu. – ADANA

Çiftçi ekmeklik buğdaya 2.20 TL istiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir