“Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı” için 1500 gündür arı gibi çalışıyorlar

Çanakkale Boğazı’nın Avrupa ve Asya yakalarını birleştirecek 1915 Çanakkale Köprüsü’nde çalışmalar, temelinin atılmasından bu yana 1500 gündür kesintisiz sürdürülüyor.

Hizmete girdiğinde “dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü” unvanını alacak, renk, figür ve diğer özellikleriyle benzersiz mimariye sahip, “Çanakkale Boğazı’nın gerdanlığı” olarak nitelendirilen köprünün temelinin 18 Mart 2017’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar atılmasının gerisinde ekipler gece gündüz mesai yapıyor.

Gelibolu ilçesindeki Sütlüce ve Lapseki ilçesinde yer alan Şekerkaya şantiyelerinde 649’u mühendis 5 bine yakın personel, 895 iş makinesiyle devir alıyor.

Deniz üstü araştırmalar, Asya ve Avrupa yakalarındaki 318’er metre yüksekliğindeki kule ayakları tamamlandıktan daha sonra iki yakayı birbirine bağlayan “kedi yolu” doğruca hız kazandı. Ocak ayında tamamlanan “kedi yolu”nun peşinde ana kablo montajının sürdüğü köprünün silueti belirginleşmeye başladı.

Marmara Bölgesi’ndeki otoyol projeleriyle bütünlük oluşturacak temas yollarındaki çalışmalara da hız verildi. Kınalı-Tekirdağ-Çanakkale-Savaştepe Otoyolu Projesi zarfında Malkara Kavşağı ile Umurbey arasındaki 84 kilometrelik kesimde toprak işleri, sanat yapıları ve üstteki inşa işleri devam ediyor.

Tarihi Gelibolu Yarımadası’nda Çanakkale’nin Gelibolu ile Eceabat ilçeleri arasında 47,5 kilometrelik bölünmüş yol yapımının ise 26,5 kilometresi tamamlandı. Bu yol, köprü için en manâlı alternatif güzergahlardan biri olacak.

Köprünün kara çalışmaları da çabucak sürüyor

Karadaki araştırmalar çerçevesinde bugüne dek bir betonarme viyadük, 4 hidrolik köprüsü, 3 daha aşağı geçit köprüsü, 26 üst geçit, 35 alt geçit ve 218 menfezin inşası tamamlandı.

4 köprü, 17 üst geçit, 4 alt geçit, 3 kutu menfez, 12 kavşak, 3 otoyol hizmet tesisi, 5 vergi toplama istasyonu, 2 bakım işletme merkezi ve 1915 Çanakkale Köprüsü bünyesinde 2 betonarme yaklaşma viyadüğü ile otoyol projesinde bir betonarme viyadükte ise çalışmalara devam ediliyor.

Köprüdeki itme sürme yöntemi ile üretim çalışmalarında 680 metre uzunluğundaki Asya girişim viyadüğünün güney ve kuzey tabliyelerinde yüzde 90’ı aşkın bedensel gerçekleşme sağlandı. Fabrikada tabliye imalatları zarfında panellerin yapımı da bitirildi.

Blok imalatlarında ise yüzde 50’den artı somut gerçekleşmeye ulaşıldı. Fabrikada imalat ve montajları sona eren blok ve mega bloklar, Kocaeli’nin Gölcük ilçesindeki Çimtaş tesislerinden Gelibolu Kuru Havuz Bölgesi’ndeki tabliye stok sahasına sevk edildi.

Açılışa bir yıldan eksik vakit kaldı

Tasarımı inceliklerle örülen 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iki üçgenin taban olmayan kenarı aralığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılıyla anlamlandırılarak 2023 metre olarak tasarlandı.

Köprünün kule bağlantıları ve unsurları, Türk bayrağına atfen kırmızı ve beyaz renklerde olacak. Her iki yakada kulelerin üstteki kısmı da Seyit Onbaşı’nın Çanakkale Savaşı’nda namluya sürdüğü top mermisini temsil edecek şekilde yapılacak.

Orta açıklığı 2023 metre, 770’er metre yan açıklıklar, 365 ve 680 metrelik yaklaşma viyadükleriyle Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsünün toplam uzunluğu 4 bin 608 metreyi bulacak.

“2×3” şeritle hizmet verecek köprünün tabliyesi 45,06 metre genişlik ve 3,5 metre yükseklikte olacak. Tabliyenin her iki tarafında inşa edilecek yürüme yolları, bakım yenileme amacıyla kullanılacak.

Köprünün, Çanakkale Deniz Zaferi’nin 107’nci sene dönümüne rastlayan 18 Mart 2022’de hizmete alınması planlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir