Büyükşehirden Çiftçiye fidan desteği

Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Hayvancılığı Geliştirme Birliği (HAGEL) tarafından ‘Kırsal kalkınmayı destekleme projeleri’ dahilinde 80 bin adet çilek fidesi ve bin 500 adet incir fidanı, Gemlik ilçesinde çiftçilere dağıttı.

Bursa’da kırsal kalkınmanın sağlanması ve kaliteli tarımın geliştirilmesi hedefiyle nitelikli fide, fidan ve tohumluk dağıtımı ilk olarak elde etmek çiftçilerin yanına olan Büyükşehir Belediyesi, üreticileri desteklemeye devam ediyor. Kırsal kalkınmayı destekleme projeleri zarfında bugüne dek 650 bin fidanı üreticiyle buluşturan Büyükşehir Belediyesi, üreticiye her sene 1.5 milyon fide ve fidan desteği vermeyi hedefliyor. 2023 sonu itibariyle 750 futbol sahası büyüklüğünde alanda 5 milyonu aşkın fide ve fidanı Bursa tarımına kazandıracak olan Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Gemlik ilçesinde incir, çilek ve misal kivi bahçesi projelerini hayata geçiriyor. Gemlik İlçe Tarım Müdürlüğü’nde düzenlenen törende, HAGEL işbirliğiyle 13 mahallede yer alan 180 üreticiye bin 500 adet Bursa siyah inciri fidanı, Haydariye mahallesinde yer alan 10 çiftçiye 80 bin adet albion cinsi çilek fidesi ve 20 top malç naylonu verildi. Demonstrasyon amaçlı kivi yetiştiriciliği projesi ise Kurşunlu mahallesinde 500 metrekarelik bahçede uygulamaya başlandı.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Süleyman Çelik, Bursa’nın tarım alanında çok zengin bir yapıya sahip olduğunu söyledi. Tarımın daha iyi yerlere gelmesi ve nitelikli tarımın artması için Büyükşehir Belediyesi’nin bu cins projelerin içerisinde yer aldığını belirten Başkanvekili Süleyman Çelik, çiftçinin tekrar tekrar yanında olmaya devam edeceklerini açıklama etti. Katma değeri yüksek ürünler noktasında Büyükşehir Belediyesi’nin kayda değer yatırımları olduğunu dile getiren Çelik, “Bursa Büyükşehir Belediyesi tüm işlerinde insan odaklı hareket etmektedir. Şehrin ihtiyaç duyduğu her projede yer almaktadır. Gemlik ilçesinde de çiftçimizin yararına olacak bir çalışmayı başlattık. Yılda 1.5 milyon fide ve fidan desteği hedefini gerçekleştirmek istiyoruz. Hayata geçirilen bu projenin çiftçiye hayırlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, projeyle Gemlik’te çiftçinin hesaplı seviyesini geliştirmeyi ve zeytine ast yapının rahatlatılmasını amaçladıklarını anlattı. Öteki projelerde olduğu gibi bu projede de Büyükşehir Belediyesi’nin manâlı destekleri olduğunu söyleyen Aygül, Büyükşehir Belediyesi’ne ve yardım veren tüm kurumlara teşekkür etti. Gemlik’e farklı bir mahsul yelpazesi kazandırmış olacaklarını belirten Aygül, kivi ve inciri birincil kere uygulayacak olan çiftçilere başarılar diledi.

Konuşmaların arkasında Başkanvekili Süleyman Çelik, İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül, AK Parti Gemlik İlçe Başkanı Mehmet Şamil Yiğit ve meclis üyeleri tarafından çiftçilere fide ve fidanlar teslim edildi. – BURSA

Büyükşehirden Çiftçiye fidan desteği
Büyükşehirden Çiftçiye fidan desteği
Büyükşehirden Çiftçiye fidan desteği
Büyükşehirden Çiftçiye fidan desteği
Büyükşehirden Çiftçiye fidan desteği
Büyükşehirden Çiftçiye fidan desteği
Büyükşehirden Çiftçiye fidan desteğiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir