BURSA DR. MEHMET GÜRCAN PANDEMİDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANAN ŞİDDET ARTTI

BURSA’da Özel Çekirge Kalp ve Aritmi Hastanesi Genel Müdürü Dr. Mehmet Güncan, koronavirüs sürecinde sağlık çalışanlarına uygulanan bedensel ve psikolojik şiddete uyarı çekerek, Pandemi sürecinin uzaması, sağlık çalışanlarına şiddetin artmasına ve sağlık çalışanlarında önemli ruhsal sorunlara niçin olmaktadır dedi.

Türkiye’de afiyet çalışanlarına karşın şiddetin koronavirüs pandemi döneminde yükselme gösterdiğine uyarı çeken Özel Çekirge Yürek ve Aritmi Hastanesi Genel Müdürü Dr. Mehmet Güncan, afiyet çalışanlarına bedensel ve psikolojik şiddete tepki gösterdi. Sağlık Durumu çalışanlarının mesleği gereği stresli bireylerle yakın temasta bulunduğunun altını çizen Gürcan, Türkiye’de sıhhat kurumlarında yaşanan kuvvet incelendiğinde, şiddete uğrayan afiyet çalışanlarının ilk sırada yüzde 37.4’ünün acil serviste çalıştığı, yüzde 48.1’inin sözel şiddete maruz kaldığı, yüzde 70.9’unun şiddete hastayla ilgili işlem yaparken maruz kaldığı, kuvvet uygulayanın yüzde 54.9’unun erkek, yüzde 69.4’ünün hasta yakını olduğu gösterilmiştir. Bayan sağlık durumu çalışanlarının yüzde 57.7’si hasta yakınından, yüzde 28.8’i hasta ve hasta yakınlarından, yüzde 11.5’i hastalardan; erkek sağlık durumu çalışanlarının ise yüzde 83’ü hasta yakınından, yüzde 10’u hasta ve hasta yakınından, yüzde 3’ü hastalardan, yüzde 3’ü öteki kişilerden kaynaklanan şiddete maruz kaldığı gösterilmiştir dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI, KORONAVİRÜS İLE ÖZDEŞLEŞTİRİLEREK ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR

Koronavirüs sürecinde Türkiye’de sağlık durumu çalışanlarına şiddetin son 11 yılın en üst seviyesine ulaştığını vurgulayan Mehmet Güncan, Sağlık Durumu çalışanlarının maruz kaldığı bu zor oranı 2009 yılı ve öncesinde yüzde 21,2 iken, 2010 – 2014 yıllarında yüzde 39,5 ve 2015, 2019 yıllarında yüzde 80,4 olarak ortaya konuldu. 2020 yılının ilk yarısında bu oran yüzde 54,9 ulaşmış ve kesintisiz çoğalma bildiren sağlıkta zor olgularının vahametini gözler önüne sermiştir. Sağlıkta baskı oranları 2020 yılının birincil 6 ayında, son 11 yılın en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Sağlıkta şiddet en fazla aile sağlığı merkezlerinde ve acillerde yaşanmıştır. Afiyet çalışanlarının koronavirüs ile özdeşleştirilerek psikolojik şiddete maruz kalıyor. Afiyet çalışanları, koronavirüs ile özdeşleştirilerek ötekileştiriliyor. Pandemi sürecinin uzaması, sağlık çalışanlarına şiddetin artmasına ve sağlık çalışanlarında önemli ruhsal sorunlara neden olmaktadır. Sıhhat çalışanlarına karşın baskı ne şekilde olursa olsun kabul edilemez. Günübirlik, basmakalıp çözümler sorunun çözümüne katkı maddesi sunamayacağı, sorunu daha da zorlaştırmaktadır biçiminde konuştu.

PANDEMİDE ŞİDDET ARTTI

Sağlık çalışanlarının koronavirüs pandemisinde kendi yaşamlarını hiçe sayarak ön saflarda yerlerini aldığını bildiren Dr. Güncan sözlerini şu şekilde sürdürd

Koronavirüs dünyayı etkisi altına alırken bütün sağlık çalışanları her klasik dışı durumlarda olduğu gibi yine kendi yaşamlarını hiçe sayarak görevlerin başında, en ön saflarda yerlerini almıştır. Hastalığın bulaşması, aşırı yoğun egzersiz, aile ve sosyal yaşamın değil denecek düzeye inmesi, geleceğe karşın planların ötelenmesi, ruhsal travmalar, sağlıklarının kalıcı olarak bozulması ve ölümler birincil akla gelenlerdir. Sıhhat çalışanlarının egzersiz koşulları aralarında bulunan ve Türkiye’de kayda değer bir sorun olan şiddet, pandemi döneminde de ayrı boyutlar kazanarak artmaya devam emektedir. Şiddete karşısında alınacak önlemlere ilişkin birincil korunmada, başta şiddetin hoş görülmediği bir ortamın oluşturulması, işyerinde meydana gelen baskı olaylarının, zorlama türüne bakılmaksızın suç sayılması, bunun için zorunlu yasal altyapının oluşturulması gerekmektedir. Sıhhat çalışanları için tehlikesiz bir çalışma ortamı oluşturulması için bilhassa güç olaylarının sık gerçekleştiği yerler olan yataklı servis ve acillerde gerekli somut ve yönetimle ilgili önlemler alınmalıdır.

BURSA DR. MEHMET GÜRCAN PANDEMİDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANAN ŞİDDET ARTTI
BURSA DR. MEHMET GÜRCAN PANDEMİDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANAN ŞİDDET ARTTI
BURSA DR. MEHMET GÜRCAN PANDEMİDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANAN ŞİDDET ARTTI
BURSA DR. MEHMET GÜRCAN PANDEMİDE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA UYGULANAN ŞİDDET ARTTIBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir