Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro’dan iklim bütçesine kesinti

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, dün İklim Zirvesi’nde yasa dışı ormansızlaştırmayı 2030’a dek bitirme sözüne rağmen iklim bütçesinde yüzde 24 kesintiyi öngören kararı imzaladı.

Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, ABD’nin ev sahipliği yaptığı İklim Zirvesi’nde verdiği sözden 24 saat geçmeden döndü. Bolsonaro, zirvede yaptığı konuşmada, “2030’a kadar yasa dışı ormansızlaşmayı bitireceğiz. Bu vaadi burada da yineliyorum” diyerek, emisyonların da bu tarihe kadar yüzde 50 oranında azaltılacağını sözünü verdi. Bolsonaro, İklim Zirvesi’nde bu sözü vermesine karşın ülkesinin 2021 yılı bütçe planlaması zarfında iklim bütçesinde yüzde 24’lük kesintiyi öngören kararı imzaladı. Karar zarfında 2020’de 474 milyon dolar olarak belirlenen bütçe, 365 milyon dolara çekildi. Lokal medya, bütçenin sene içerisinde her tarafta planlanabileceğini duyurdu.

“LAF ATAMAK YETMEZ”

Brezilya Temsilciler Meclisi üyesi Rodrigo Agostinho, Bolsonaro’nun bu kararının peşinde yerel medyaya yaptığı açıklamada, “Laf vermek ve hitabe gerçekleştirmek yeterli yok. Brezilya ödevini yapmalı” dedi.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro'dan iklim bütçesine kesinti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir