Bitlis’te kurulacak teknoloji geliştirme merkezi, gençlerin ufkunu genişletecek

Bitlis’te, Minik ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığının (KOSGEB) desteğiyle kurulacak Teknoloji Geliştirme Merkezi ile (TEKMER), bilim ve teknolojiye dayalı yeni us ve buluşlara sahip girişimcilere ve işletmelere yol gösterecek, iş birliği metotlarını iyileştirecek ve dünya pazarına açılmalarını sağlayacak destekler verilecek.

Bitlis Eren Üniversitesince (BEÜ) kentteki yatırımcı sayısının artırılması, genç girişimcilerin fikirlerini hayata geçirmelerine imkan tanınması nedeniyle hazırlanan TEKMER projesi, KOSGEB kadar onaylandı.

Doğu Anadolu Bölgesinde ilk önce kurulacak TEKMER aracılığıyla, yazılım, nanoteknoloji ve yenilenebilir enerji alanlarına alaka duyan şirketlere ihtiyaç duydukları alanlarda yardım sunulacak.

Ayrıca yeni kurulacak şirketler de proje dahilinde TEKMER’in Ar-Ge laboratuvarından, akademisyenlerin danışmanlığından, yurt içi ve yurt dışı piyasa araştırmalarından kullanım, konferans ve kongrelere katılma imkanı bulacak.

“Yazılım alanında büyük projeler çıkacak”

BEÜ Proje Yardım Ofisi Koordinatörü Doç. Dr. Yusuf Çınar, AA muhabirine, merkezin kurulması için 26 Şubat’ta KOSGEB’den tasdik aldıklarını, bu sayede Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde TEKMER ismini kullanabilen ilk üniversite olduklarını söyledi.

TEKMER’in, üniversite ve sanayi meslek birliğinde öncü rol oynayacağını belirten Çınar, Bitlis’te fikirlerini hayatı geçirme imkanı bulamayan genç girişimcilerin ve şirketlerin merkezin bütün imkanlarından faydalanabileceklerini vurguladı.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde ileriye dönük önemli projelerin hayata geçirilebileceğine dikkati çeken Çınar, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yazılım sektörü, Türkiye’de hemen en büyük kazanç getiren ihracat kalemleri aralarında yer alıyor. Bitlis’te de yazılım alanında ciddi ve büyük projeler çıkacak. Bölgedeki ponza ve perlit madenlerinin rezervleri Türkiye’deki rezervlerin kayda değer bir kısmını oluşturuyor. Sonraki süreçte nanoteknoloji ile özellikle ponzanın hem tekstil hem de inşaat sektöründe kullanılmasına karşın büyük projeleri görebiliriz. bununla beraber bölgemiz yenilenebilir enerji bağlamında ayrıca rüzgar hem de termal enerjide fazla varlıklı. Bunların değerlendirilmesine, yerli ve ulusal araçların yapımında bu malzemelerin kullanılmasına TEKMER bir nevi öncülük edecek. Bu ürünlerin kullanılmasına, hazırlanmasına ve pazar yeri bulmasında ciddi görevler üstlenecektir. Bitlis’e 5 yılda bu cins projelerden 50 milyon liranın üstünde katma layık sağlanacağı varsayım edilmektedir.”

“TEKMER başarı hikayelerine konut sahipliği yapacak”

Merkezin bütçesinin yaklaşık 8 milyon lira olacağını ve çalışmalarını Bitlis TEKMER A.Ş aracılığıyla yürüteceğini anlatan Çınar, şöyle devam etti:

“İlk yıl 9 şirketin süreçten faydalanması hedefleniyor. Ayrıca üniversiteden mezun olanlar keza de eğitimine devamlı öğrenciler, planladıkları projeleri kağıda dökerek TEKMER’e başvurabilecek. Burada ayrıca teknik ekipmanlardan keza de danışmanlıklardan ücretsiz faydalanabilecekler. Her sene 9 firmanın yanı sıra, üniversiteden de 9 öğrencinin sunduğu projelere yer verilecek. 18 hafıza ticarileştirilme aşamasında TEKMER’in elinde büyüyecek ve gelişerek imal aşamasına gelecek. TEKMER, Bitlis’te galibiyet hikayelerine ev sahipliği yapacak. Terör örgütlerinin ardından olduğu gençlerin bu tuzağa düşmemesine öncülük edecek. Bilhassa gençlerin fikirlerine bedel vermesi yönüyle de daha fazla bilimsel ve araştırma geliştirme üstüne egzersiz yapmalarına katkı sunacak.”

Bitlis'te kurulacak teknoloji geliştirme merkezi, gençlerin ufkunu genişletecek
Bitlis'te kurulacak teknoloji geliştirme merkezi, gençlerin ufkunu genişletecek
Bitlis'te kurulacak teknoloji geliştirme merkezi, gençlerin ufkunu genişletecek
Bitlis'te kurulacak teknoloji geliştirme merkezi, gençlerin ufkunu genişletecekBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir