Bayan Girişimcilik Fuarı, 500’den artı katılımcıyla yoğun alaka fark etti

BM Kadın Birimi’nin (UN Women) düzenlediği 50 ülkeden 500’den artı katılımcının yer aldığı Online Kadın Girişimcilik Fuarı büyük alaka gördü. Panellerde dijitalleşme, networking ve girişimci kadınların birbirine desteğinin önemi vurgulanırken, farklı ülkelerden kadın girişimler arasında iş birliği arayışları uyarı çekti.

30 Nisan 2021- Birleşik Milletler Kadın Birimi’nin Avrupa ve Orta Asya’daki 12 ülkeden kadın girişimciyi, yatırımcılar, şirketler, kadın dernekleri ve mentorlerle buluşturduğu online Bayan Girişimcilik Fuarı büyük alaka ve yüksek katılımla gerçekleşti. 3 gün süren Fuar’a 50’ye yakın ülkeden 500’den artı birey katılırken, 200’den pozitif bayan girişimci eğitimler ve network imkanlarından faydalandı. 100’e yakın teşebbüs stantı fuarda yer aldı. Fuara en fazla katılım Kazakistan, Türkiye ve Kırgızistan’daki girişimlerden geldi. Konuşmacıların ve girişimcilerin dikkat çektikleri asıl konular, kadınların finansmana erişiminin kolaylaştırılması, network kurma, kadınların girişimcilik ekosistemine dahil olmasının ve bayan girişimcilerin birbirilerine desteğinin önemi, dijitalleşme ve e-ticaret oldu. Yüzlerce kadın girişimci, mentor ve özel sektör temsilcileriyle bir araya geldi ve network buluşmalarında öbür ülkelerden kadınlar birbirleriyle iletişime geçme ve işbirliği fırsatı yaratma konusuna büyük alaka gösterdiler. Fuarın açılış konuşmalarında, Kovid-19 pandemisinden en fazla etkilenen grup olan kadınların ve bilhassa girişimci kadınların desteklenmesi gerektiği vurgulandı.

EL-YASSİR: KENDİ İŞİNDE ÇALIŞAN KADINLARIN DÖRTTE BİRİ İŞİNİ KAYBETTİ

Açılış seremonisinde konuşan BM Kadın Birimi Alan Direktörü Alia El-Yassir, Kovid-19 pandemisi öncesinde de Avrupa ve Orta Asya bölgesindeki kadınların finansal olarak güvensiz, düşük gelir sahibi ve kayıt dışı çalıştıklarını, az kalsın hiçbir sosyal koruması olmadığını hatırlattı. Kovid-19 sonrasında bu krizden yine en çok kadınların etkilendiği ve mevcut eşitsizliğin daha da derinleştiğini aktaran El-Yassir, “Küresel olarak kadınların işlettiği şirketlerin yüzde 82’si pandemiden olumsuz etkilendi. Kendi işinde çalışan kadınların dörtte biri işini kaybetti ve bölgedeki kadınların az daha yarısı evden çalışıyor. Pandeminin etkilerini azaltmaya çalışmaya başlamışken, kadın girişimciliğini artmak, bu planın bir parçası olmalı. Kadınların gelirini güvence altına alacak önlemleri içeren bir iyileşme, geçim kaynaklarını genişletme ve ekonomiyi güçlendirme fırsatları yaratacaktır. Kadın Girişimcilik Fuarı ile pandemiden etkilenen kadınları desteklemekten, işlerini, kariyer fırsatlarını geliştirmelerine muavin olmaktan büyük memnun etme duyuyoruz” dedi.

Japonya’nın Kırgızistan Büyükelçisi Shigeki Maeda ise, kadınların ev işleri ve çocuklarla ilgilenirken kendi işleriyle ilgilenme mücadelesinin evrensel olduğunu ve Japon hükümetinin kadınların iş hayatına katılımında cesaretlendirerek kadınları güçlendirmeye destek verdiğini söyledi. Maeda, “Japon hükümeti bayan girişimciliğini destekleme taahhüdünü sürdürecektir” ifadelerini kullandı.

Fuarın ileri aşamalarında BM Bayan Birimi’nin başlıca ortağı olarak yer alan TÜRKONFED’in Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve İş Dünyasında Kadın Komisyonu Başkanı Reyhan Aktar, Kovid-19’dan dolayı girişimci kadınları desteklemenin öneminin her zamankinden daha artı olduğunu belirterek, bayan girişimcilere özel bir destek paketinin eksikliğine vurgu yaptı. Bu eksikliğin pandemi döneminde bayan girişimcilerin yaşadığı zorlukları artırdığını gösteren Aktar, “TÜRKONFED olarak, yalnızca kadınların ekonomide güçlenmesini desteklemiyoruz, bununla birlikte kadının hayatın bütün alanlarına etkin katılımının kolaylık toplumu olma konusundaki en önemli vasıta olduğuna inanıyoruz” dedi.

GİRİŞİMLER ARASINDA YOĞUN ETKİLEŞİM

Milliyet’in medya desteğiyle gerçekleştirilen Fuar’da katılımcılar arasındaki etkileşim de fazla yoğun oldu. 500’den pozitif kişinin katıldığı fuarda, yüzlerce karşılıklı ve mentor, 200’den pozitif kadın girişiminin artış stratejilerini destekleme konusunda aktif olarak yer aldı. Bayan girişimciler birbirlerinin işletmelerine yoğun alaka gösterdi ve girişimler arasında yüzlerce iletişim talebi oluşturuldu. Fuar boyunca öyle çok girişimci, ortak olarak fuarda bulunan yatırımcı ve özel şirket ile birebir mülâkat imkanı buldu. Fuar her tarafında, katılımcılar kendi aralarında 4 binden fazla mesaj gönderdi, 300’den artı network toplantısı gerçekleşti.

Kadın Girişimcilik Fuarı, 500'den fazla katılımcıyla yoğun ilgi gördü
Kadın Girişimcilik Fuarı, 500'den fazla katılımcıyla yoğun ilgi gördü
Kadın Girişimcilik Fuarı, 500'den fazla katılımcıyla yoğun ilgi gördü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir