Başkent’te bir Insanlar Bahçesi’nin daha birincil fidanları dikildi

Başkent’te bir Halk Müziği Bahçesi’nin daha birincil fidanları dikildi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum:

“Projelerimizi genç mimarlarımızla birlikte çizeceğiz”

ANKARA – Sincan Belören Millet Bahçesi’nin esas atma töreninde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Bugün Ankara’da yapı ettiğimiz 91 bin konutun yanında gizli gelirli vatandaşlarımız için yeni 12 bin 500 sosyal konutumuz çabuk yükseliyor” dedi.

Ankara Sincan’da Sincan Belediyesi ve TOKİ meslek birliğinde yapılacak olan Belören Halk Müziği Bahçesinin birincil fidanları, Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ankara Valisi Vasip Şahin, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın katılımıyla dikildi.

Türkiye’nin değerlerini gün yüzüne çıkaran, yatay mimariyi dominant kılan, semt kültürünü yaşatan, insanı ve doğayı merkeze bölge bir anlayışla çalıştıklarını belirten Bakan Kurum, Covid-19 salgın döneminde yeşilin ve iklim değişikliğinin öneminin daha iyi anlaşıldığını açıklama etti.

“Projelerimizi genç mimarlarımızla birlikte çizeceğiz”

Halk Müziği bahçelerinin kuruldukları şehirlerin ekonomisine katkı sağladığına uyarı çeken ve bu noktada yeni mezunların da meslek imkanı bulacağını söyleyen Bakan Kurum, “Yüzlerce gencimizi halk müziği bahçelerinin planlama, tasarım ve üretim sürecinde istihdam ediyoruz. Kamu projelerinde genç istihdamı artık gerekli ışık halkası geldi. Nitekim biz de, Sayın Cumhurbaşkanımızın başlattığı genç istihdamı seferberliğinde, Bakanlığımıza bağlı kuruluşlarımızın projelerinde tahsis alacakların yüzde 20’sinin yeni mezun olması şartını getirmiştik. Bu kapsamda, birincil ihalelerimizi yaptık. Bakanlık olarak, 6 ilimizde planladığımız 8 projede, yeni mezun elektrik, cihaz, inşaat mühendislerimizle birlikte çalışacak; projelerimizi genç mimarlarımızla birlikte çizeceğiz. İnşallah 81 ilimizde hayata geçireceğimiz yüzlerce projemizde, şehirlerimize kazandıracağımız bütün millet bahçelerimizde genç meslektaşlarımızla birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Millet bahçelerinin Türkiye’nin her noktasında hızla bir şekilde inşa edildiğini dile getiren, Bakan Kurum, “Sincan Belören Halk Bahçemiz, Cumhurbaşkanımızın 2018 yılında müjdesini verdiği, 81 ilimize 81 milyon metrekare Ahali Bahçesi’nden sadece bir parça başına. Bugün hamdolsun, 78 ilimizde 53 milyon metrekareyi bulan bütün 303 millet bahçesi yapıyoruz. 57 halk bahçemizi tamamladık, milletimizin hizmetine sunduk. 246 ahali bahçemizi de en kısa sürede tamamlayıp milletimizin hizmetine sunacağız. Bugün, sadece Sincan’da değil, Ankara’nın 15 ilçesinde, 4 milyon metrekare büyüklüğünde, 19 ahali bahçesi kazandırıyoruz” diye konuştu

“Ankara’da 12 bin 500 sosyal konutumuz tez yükseliyor”

Ankara’nın neresine giderseniz gidin, kentsel değişim, sosyal konut, ekolojik antre, insanlar bahçeleri, sıfır atık ve çevre yatırımları ilk kez elde etmek üzere altyapı ve üstyapıya dair başlattığımız onlarca proje görürsünüz” diyen Bakan Kurum son zamanlarda yapılan ve yapılması planlanan çalışmaları sıralayarak şunları kaydetti:

“Ankara’nın simgesi olacak Saraçoğlu Mahallesi Koruma, Onarım ve Yaşatma Projesi’nin çalışmaları hızla devam ediyor. ‘Türkiye’nin Her Uygun Kentsel Dönüşüm’ hedefiyle Ankara’da 21 riskli ve 33 rezerv yapı alanımızda deprem değişim projelerimizi sürdürüyoruz.

Geçtiğimiz hafta Kızılcahamam’da Kasaplar Çarşısında meydana gelen yangından anında sonra esnafımızın yaralarını sarmak üzere harekete geçtik. Kızılcahamam Belediyemizle birlikte TOKİ Başkanlığımız yeni Kasaplar Çarşısının proje çalışmalarına başladı. Esnafımızla da görüşerek projenin son halini vereceğiz ve inşallah temelimizi önümüzdeki ay atacağız.

Tekrar bizi üzen ikinci bir durum, Çankaya’da istinat duvarının çökmesiyle Açelya Apartmanının olduğu bölgede meydana gelen olay. Burada da hemen hemen bir seferberlik anlayışıyla çalışmalarımıza aynı gün başladık.

İleri Mahallemizde çökmeden etkilenen 10 binada şehirsel değişim çalışmalarımızı başlattık. Kentsel değişim irtibat ofisimizi kurduk. Kira ve taşınma yardımlarımızı yapmaya başladık. İnşallah burada da vatandaşlarımızla görüşerek projemizi tamamlayıp temellerimizi atacağız.

Milletimiz ne süre, nerede bir bezginlik yaşadıysa devletimiz yanına oldu. Bizler vatandaşımızın yanına olduk. İnşallah hem Kızılcahamam’da hem de Çankaya’da; tıpatıp Kartal’da, Kağıthane’de, Elazığ ve İzmir’de olduğu gibi hemşerilerimize konutlarını, meslek yerlerini en kısa sürede teslim edeceğiz.

Bugün Ankara’da; yapı ettiğimiz 91 bin konutun yanına dar gelirli vatandaşlarımız için yeni 12 bin 500 sosyal konutumuz hızla yükseliyor. Birbirinden hoş ve sağlam halk binalarıyla, sokak sağlıklaştırma, cephe yenileme çalışmalarımızla Ankara’nın çehresini aslına yerinde bir şekilde güzelleştirmeye devam ediyoruz.

Altındağ’ımızda; tarihi, kültürü ön plana çıkaran çok manâlı bir onarım projesini hayata geçiriyoruz. Bu projemizi; Ankara Kalesi çevresinden başlayarak, Hergelen Meydanı’nın, Ulus’taki “Yahudi Mahallesi’nin ve belediye binasının bulunduğu geniş bir alanda yürütüyoruz. Yeniden Hamamarkası mevkiindeki konakların restorasyon çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. İnşallah bütün bu projelerle; Ankara’mız; şanına yakışır bir görünüme kavuşacak.”

Ankara’ya 2.3 Milyon metre kare yeşil bölge

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte Ankara’nın çoğu ilçesinde kentsel değişim projeleri başlattıklarını açıklayan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “Sincan ilçesinde de belediyemiz ile birlikte büyük bir kentsel dönüşüm ve sosyal ev projesini gerçekleştiriyoruz. 7 etapta 5 bin 701 konut ve 65 ticari dükkanı inşa ettik. Saraycık’ta 50 bin ve 100 bin sosyal konut zarfında toplam 5 bin 241 ev yapı ediyoruz. Bu konutların 2 bin 940’ının inşaatına başlamış olup 2 bin 300 konutun proje çalışmaları da Mayıs itibari ile tamamlanarak ihale sürecine geçilecektir. Toplamda Sincan’ımıza 16 bin 300 ev kazandırmış olacağız. Bakanlığımızın organizasyonunda yapımına başlanılan 303 halk müziği bahçesinin 192’si TOKİ tarafından yapı ediliyor. Şimdiye değin 21 irk bahçesinin yapımını tamamlayıp milletimizin hizmetine sunduk. 70 halk müziği bahçesinin yapımı devam etmekte, 11 insanlar bahçesi ihale sürecinde 90 insanlar bahçesi ise proje çalışmaları sürdürülmektedir. Bakanlığımızın talimatları Ankara’da ancak yeşil alanları artmak için ile büyüklüğü yaklaşık 2.3 milyon metrekare olan 12 halk müziği bahçesi yapıyoruz” diye konuştu.

“Cennetten bir bahçe olacak”

Belören Halk Müziği Bahçesi’nin 3 ilçenin tam ortasında kaldığını ve böylece alımlılık merkezine dönüşeceğini söyleyen Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, “268-270 dönümlük devasa bir alandan bahsediyoruz. Burası 3 ilçenin de ortası sayılır. Kesim noktası. Etimesgut, Yenimahalle ve Sincan. Bu ilçemizde yaklaşık 2 milyon insan yaşıyor. Dolayısıyla bu 2 milyon insanın başta olmak üzere tüm Ankara’nın alımlılık merkezlerinden bir tane olacak burası. Bu alanda bahsettiğim 208 dönümlük alanda voleybol sahası, basketbol sahaları, tenis alanları, ufak golf alanları, yürüyüş alanları, koşu alanları, ziyafet alanları, çocuk oyun alanları, halk müziği kıraathaneleri, suyun civarda dinlenme ve eğlenme alanlarının da içinde yer aldığı az daha Cennetten bir bahçe olacak. Natürel yalnızca Sincan’a yok, Ankara’ya da çok büyük değer katacağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Temel atma töreni gerçekleştirilen Belören Insanlar Bahçesi, 208 bin metrekare alan üzerine kurulacak. İçerisinde irk kıraathanesi, çim kayağı, tornet alanı, mescit, zipline, çocuk oyun alanları, fitness alanı, paintball alanı serüven, serüven ip parkuru, tenis, futbol, basketbol ve voleybol sahaları ve dinlenme alanları yer alacak.

Mini golf alanı, trekking, koşu ve bisiklet alanlarının yer alacağı proje, kültür sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapacak.

Başkent'te bir Millet Bahçesi'nin daha ilk fidanları dikildi
Başkent'te bir Millet Bahçesi'nin daha ilk fidanları dikildi
Başkent'te bir Millet Bahçesi'nin daha ilk fidanları dikildi
Başkent'te bir Millet Bahçesi'nin daha ilk fidanları dikildiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir