BALIKESİR – Sındırgılı Mehmet usta 68 yıldır koltuk değnekleriyle dükkanına gidip terzilik yapıyor

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde 85 yaşındaki maddesel engelli Mehmet Aslan, terzilik mesleğini 68 yıldır severek sürdürüyor.

Geçirdiği hastalık nedeniyle 3 yaşında sol bacağı yürüme yetisini kaybeden Aslan, ilkokulu babasının yardımıyla bitirdi. Mezun olduktan daha sonra bir terzinin yanında çıraklığa başlayan Aslan, 1960’ta pasajda kendi dükkanını açtı.

Koltuk değnekleriyle yürüyebilen Aslan, engelli aracıyla geldiği meslek uygun mesleğini sürdürüyor.

Mehmet Aslan, AA muhabirine, mesleğe başladığı yıllarda gece gündüz çalışarak siparişleri ancak yetiştirebildiğini söyledi.

Eskiden konfeksiyon olmadığı için çok yoğun çalıştıklarını gösteren Aslan, “Bu işe başladığımda en fazla zorlandığım konu, motorlu makinelerin olmamasıydı. Şu Anda motorlu makineler var. Düğmeye basıyorsun, çalışıyor.” dedi.

“5-6 çırak yetiştirdim, onlar işyeri açtı”

Aslan, terziliği tek ayağıyla öğrendiğini dile getirdi.

Tek ayağıyla makineyi çalıştırdığını, ütü yaptığını ifade eden Aslan, “Tek ayakla çalışmakla çift ayakla amaçlamak aralarında ayrım oluyor. Ayağım sakat olmasına rağmen bütün zorluklara katlandım, bu mertebeye o kadar geldim. Bu meslek doğruca evimi yaptırdım, oğlumu, kızımı okuttum, düğünlerini yaptım.” ifadelerini kullandı.

Elektrikli ütüler piyasaya çıkıncaya dek 1960’ta aldığı kömürlü ütüyü kullandığını anlatan Aslan, bir meslektaşından alıp 50 yıldır çalıştığı dikiş makinesinin ise 100 takvim olduğunu söyledi.

Terzilik mesleğinin geleceğine dair değerlendirmelerde bulunan Aslan, “Konfeksiyon çıktı, terzilik öldü. Geleceği, gideceği kalmadı artık ama yıllar sonra bir düğme diktirmek, paça yaptırmak, bir fermuar diktirmek için halk müziği terzi bulamayacak. 5-6 çırak yetiştirdim, onlar işyeri açtı. Onlardan sonra bir daha çıraklığa gelen olmadı.” diye konuştu.

Aslan, sağlığı el verdiği sürece mesleğini devam etmek istediğini de sözlerine ekledi.

BALIKESİR - Sındırgılı Mehmet usta 68 yıldır koltuk değnekleriyle dükkanına gidip terzilik yapıyor
BALIKESİR - Sındırgılı Mehmet usta 68 yıldır koltuk değnekleriyle dükkanına gidip terzilik yapıyor
BALIKESİR - Sındırgılı Mehmet usta 68 yıldır koltuk değnekleriyle dükkanına gidip terzilik yapıyor
BALIKESİR - Sındırgılı Mehmet usta 68 yıldır koltuk değnekleriyle dükkanına gidip terzilik yapıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir