Bakan Karaismailoğlu, 2021’in Kanal İstanbul için önemli bir sene olacağını söyledi Açıklaması

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi’nde çalışmaların devam ettiğini belirterek, “Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün temelini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte haziranda atacağız. Öteki köprülerin de imalatlarına devam ediyoruz. 2021, Kanal İstanbul için kayda değer bir sene olacak. Hedefimiz ihalelerimizi yapıp çalışmalara bütün gaz açmak.” dedi.

Konya-Karaman Yüksek Seri Tren (YHT) Hattı’ndaki test sürüşünün gerisinde trende basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karaismailoğlu, geçen yıl 2019’un yüzde 50’sinden artı yatırım yaptıklarını aktararak, açılışını gerçekleştirdikleri projelerin ileri mühendislik gerektirdiğini söyledi.

Karaismailoğlu, tamamlama gayretinde oldukları çalışmalara değinerek, “Bayram sonrası Kuzey Marmara Otoyolu’nun son kesimi olan Hasdal-Habibler arasındaki 10 kilometrelik kesimi hizmete alacağız. Hasdal Kavşağı’ndan ayrılıp Sultangazi’nin altını 4 bin 5 kilometre ile geçen tüneller var. Bu keza İstanbul’un en uzun tüneli hem de 4 şerit olarak dünyanın en geniş tüneli. Açılışı Cumhurbaşkanımız yapacak. Burası Hasdal-Mahmut Bey Gişeler’de sıkışan trafiğin alternatif yolu olacak.” diye konuştu.

Kuzey Marmara Otoyolu ya da diğer otoyolların olası bir afet durumunda kullanılması amacıyla yüksek nitelik ve teknoloji kullanılarak yapıldığını gösteren Karaismailoğlu, buraların depremden etkilenmeyeceğinin altını çizdi.

“Finansmanla ilgili herhangi bir sorun değil”

Karaismailoğlu, Kanal İstanbul Projesi’nde çalışmaların devam ettiğine muhabere ederek, şöyle devam etti:

“Kanal İstanbul güzergahında 6 köprü var. Kanal İstanbul’un ilk köprüsünün temelini Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte haziranda atacağız. Diğer köprülerin de imalatlarına devam ediyoruz. 2021, Kanal İstanbul için manâlı bir yıl olacak. Hedefimiz, ihalelerimizi yapıp çalışmalara bütün gaz başlatmak. Bundan Böyle bunu bir lahza önce yapmalıyız çünkü burası İstanbul’daki boğaz trafiğine alternatif bir su yolu projesi. İmar planları ve askı süreçleri bitti. İnşallah önümüzdeki yıllar, Kanal İstanbullu yıllar olacak.”

Bir Takım bankaların Kanal İstanbul Projesi’ni finanse etmek istemediğine karşın haberlerin dedikodudan ibaret olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, “Dünyadaki finans kuruluşlarıyla görüşüyoruz. Finansmanla ilgili herhangi bir sorun değil. Hollanda, Belçika, Çin, Rusya tümü ilgileniyor. Fakat biz, bu işi yerli müteahhit ve yüklenicilerle yapacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin halk-özel iş birliği projelerini dünyada en doğru şekilde kullanan ülkelerden birisi olduğuna sinyâl eden Karaismailoğlu, “Kuzey Marmara Otoyolu, 8 milyar dolarlık bir proje. Buranın yıllık 2,5 milyar liralık bir tasarrufu var. Ayrıca yolu kısaltıyorsunuz ayrıca yakıttan tasarruf ediyorsunuz.” dedi.

Karaismailoğlu, bu modelde yıl içerisinde Çukurova Havaalanı, Aydın-Denizli Otoyolu ve Başakşehir’den Hadımköy’e giden 45 kilometrelik bir yolun ihalelerini gerçekleştirerek yapım imalatlarına başladıklarını dile getirdi.

“2020’de 2 milyar liranın üzerinde garanti ödemesi yapmışız. Külliyen yalan”

Yap-işlet-devret modelinde en başarılı projelerden birinin İstanbul Havaalanı olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Daha 1 yılı doldurmadan garanti edilen tüm rakamları sağladık hatta yükleniciden vergi almaya başladık. Yüklenici, devlete kira veriyor ve garantinin üstüne çıkınca tekrar devlete para ödüyor. Muhalif kesim, yanlış bilgilerle vatandaşın kafasını karıştırmaya çalışıyor. Güya biz, 2020 yılında 2 milyar liranın üzerinde garanti ödemesi yapmışız. Külliyen yalan. Bunu kasıtlı yapıyorlar diye düşünüyorum. 2020’de 1 kuruş zeka garantiye başlıca alınacak para ödemedik. Yeni müşteri koronavirüs salgınına karşın İstanbul Havaalanı, Avrupa’nın en fazla gezgin taşıyan ve gezgin inen havalimanı seçildi.”

Karaismailoğlu, yap-işlet-devret olarak gündemlerindeki projelerin hazırlıklarını yaptıklarını anlatarak, “Bunlar herkese açık ihaleler. Çukurova Havaalanı’nda yatırımcı, 140 turun sonunda belirlendi. dahası orayı işletirken 300 milyon avro civarında devlete para ödeyecek. Dezenformasyona kimse inanmasın.” diye konuştu.

“2023’e dek elimizdeki trenler bize yetiyor”

Hızlı tren projelerine de değinen Karaismailoğlu, “Gaziantep’ten seri trene binen birisi, 2023’te Edirne’ye kadar gidebilecek.” dedi.

Karaismailoğlu, yeni hatlar açıldıkça yeni tren ihtiyaçlarının da doğacağını belirterek, “Trenleri biz Adapazarı’nda yapıyoruz. 160 kilometre hızındaki trenimiz bitiyor, bunun testlerini yapıyoruz. 225 kilometre hızındakinin tasarımları devam ediyor. 2023’e 225 kilometrelikleri de yapacağız. 2023’e kadar elimizdeki trenler bize yetiyor. Sonrasında süratli üretime geçeceğiz. Metro araçları da üretmeye başladık. Gaziantep’in araçlarını biz üretiyoruz.” ifadesini kullandı.

Bursa’da çabuk tren için üst inşa ihalesini gerçekleştirdiklerini söyleyen Karaismailoğlu, finansman görüşmelerinin devam ettiğini ve bu yıl şehirde bir hareketlilik olacağını kaydetti.

Karaismailoğlu, Ankara-İzmir ve Mersin-Adana-Gaziantep hatlarında çalışmaların sürdüğü bilgisini paylaşarak, “Aksaray-Ulukışla-Yenice yani Orta Anadolu’yu Akdeniz’e bağlayan hat üstünde de önemli bir çalışma var. Onun da ihale hazırlıkları devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Ankara-Sivas Süratli Tren Hattı’nı haziran-temmuz gibi açmayı planladıklarını dile getiren Karaismailoğlu, arkasından Konya-Karaman YHT Hattı’nı hizmete alacaklarını duyurdu.

“5B’yi de bu yıl içerisinde fırlatacağız”

Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun 4 Mayıs gibi yörüngeye oturacağını belirterek, “1 ay değin deneme çalışmaları devam edecek. Hazirandan sonra dünyaya hizmet vermeye başlayacak. 5B’yi de bu sene içerisinde fırlatacağız. 6A’nın Ankara’da yerli milli olarak üretimi devam ediyor. 2022 sonunda uzayda yerli ulusal uydumuzla yer alacağız, bunun da ihalesini yapıyoruz. Olasılıkla SpaceX ile fırlatılacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecekte Türkiye’den uydu fırlatılmasının da değerlendirildiğini belirten Karaismailoğlu, menfaat maliyet analizinde bunun Türkiye’den gerçekleştirilmesi mantıklıysa yatırımın yapılabileceğini ve Tuz Gölü’nün de uydu fırlatılması konusunda seçim edilebileceğini söyledi.

“Rusya’dan gelecek turistler önemli”

Karaismailoğlu, Ramazan Bayramı sonrası Kültür ve Turizm ile Dışişleri bakanlarının Rusya’ya birtakım ziyaretler gerçekleştireceğini ifade ederek, “Kısıtlama sürecinde vakalar da inşallah belirlenmiş bir sayıya düşer, aşılamayı da belirlenmiş bir seviyeye getiririz. Sonrasında uçuşların tümü açılır diye düşünüyorum. Bu yazı kurtarmamız gerekli. Turizmden ciddi bir gelirimiz var. Rusya’dan gelecek turistler bizim için çok kayda değer.” açıklamasında bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir