Baharın müjdecisi “dertli gelin” tescillenerek süsleme bitkileri sektörüne kazandırılıyor

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin yüksek kesimlerinde ilkbahar mevsiminde doğal olarak yetişen ve ahali arasında “üzgün gelin” adıyla da tanıdık zıt lalenin, süs bitkileri sektörüne kazandırılması için Erzincan’da hazırlanan proje ve ıslah çalışmaları sürüyor.

Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü kadar yürütülen, Türkiye Ters Lale Türlerinde Çeşitlilik Geliştirme ve Yeni Çeşitlerin Sektöre Kazandırılması Projesi dahilinde, doğada yetişen süs bitkilerinin tescillenmesi ve koruma altına alınması için çalışma yapılıyor.

Ziraat mühendisleri göre enstitünün ters lale koleksiyon bahçesinde 14 yıldır sürdürülen çalışmalarda, 19 ilden toplanan 32 ters laleden bugüne değin 3’ü, “Vuslat”, “Aslay” ve “Doğu güneşi” adlarıyla tescillenerek süs bitkileri sektörüne kazandırıldı.

“Yurt dışından ciddi talepler geliyor”

Erzincan Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürü Birol Karadoğan, AA muhabirine, Türkiye Zıt Lale Değişiklik Geliştirme ve Yeni Çeşitlerin Kültüre Alınması Projesi dahilinde çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünü söyledi.

Türkiye’de zıt lale ıslah çalışmalarının öncelikle enstitülerinde başlandığını andıran Karadoğan, şöyle konuştu:

“Islah çalışmalarını sürdürdüğümüz ters laleler ile ilgili yurt içi ve dışından ciddi talepler gelmektedir. Özellikle laf konusu zıt laleler olunca bu istek daha da artmaktadır. Burada gerçekleştirdiğimiz uzun soluklu bir egzersiz. Şu lahza kurumumuz namına kayıt ettirdiğimiz üç çeşidimiz elimizde mevcut. İnşallah bir aksilik olmazsa bunların yanı sıra iki çeşidimizi daha kurumumuz adına tescil ettirerek ülkemiz adına yeni çeşitleri kazandırmayı planlıyoruz.”

Proje sorumlusu ziraat mühendisi Meral Aslay da zıt lale koleksiyon bahçesi oluşturduklarını ve bitkileri koruma altına aldıklarını anlattı.

“İlk hedefimiz, süsleme bitkileri sektörüne karşın yeni çeşitlerin geliştirilmesi”

Ülkenin baharın müjdecisi ters lale konusunda çok zengin olduğunu dile getiren Aslay, şunları kaydetti:

“Doğamızda 40’ın üstünde ters lale bulunmaktadır. Biz bu bitkileri koruma altına aldıktan sonradan ‘bunları ekonomiye nasıl kazandırabiliriz’ diyerek ıslah çalışmalarına başladık. Burada ilk hedefimiz süs bitkileri sektörüne yönelik yeni çeşitlerin geliştirilmesiydi. Bunun için birincil aşamada seleksiyon çalışmaları sonucu Türkiye’nin birincil ters lale ‘Vuslat’, ‘Aslay’ ve ‘Doğu güneşi’ çeşitlerini geliştirdik. şimdi alanımızda 38 tür bulunmaktadır. Bu türler arasında melezleme yaparak yeni çeşitlilik adaylar da geliştirdik. Bunları da kurumumuz namına tescile sunacağız.”

Aslay, ters lalelerin tıbbi yönden de incelendiğini belirterek, Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Bilge Şener ile egzersiz yürüttüklerini aktardı.

Baharın müjdecisi ağlayan gelin tescillenerek süs bitkileri sektörüne kazandırılıyor
Baharın müjdecisi ağlayan gelin tescillenerek süs bitkileri sektörüne kazandırılıyor
Baharın müjdecisi ağlayan gelin tescillenerek süs bitkileri sektörüne kazandırılıyor
Baharın müjdecisi ağlayan gelin tescillenerek süs bitkileri sektörüne kazandırılıyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir