Aydın’a hafta sonu turist yağdı

Aydın’a hafta sonu turist yağdı

Amerika Teksas Eyaleti’nin gençleri; İncil’de sözü geçen yerleri incelemek üzere Türkiye’ye geldi

AYDIN – Dünya’da etkisini sürdüren korona virüs pandemisi ve Türkiye’de 17 Mayıs’a değin uygulanacak olan bütün kapanma ile birlikte müze ve antik kentler turistlere kaldı. Açık Fikirli’a bugün az daha turist yağdı. Afrodisyas Antik Kenti ve Müzesi Ukrayna ve ABD Teksas’tan gelen turistlerle şenlendi.

Bugün sabahleyin saatlerinde Ukrayna’dan Muğla’ya direk uçuş ile gelen Ukraynalı turistler, Marmaris’e yerleştikten sonra Afrodisyas Antik kentini ziyaret etti. Milattan önce 5 bin sene öncesine ait hayat izleri bulunan ve 7 bin yıldır insanların yaşadığı Antik Büyük Kasaba Afrodisyas’a topluluk bir heyetle Amerika’nın Teksas eyaletinden gelen gençlerin ise İncil’de söz edilen kutsal mekanları ziyarete gitmek için Türkiye’ye geldikleri belirtildi. Afrodisyas’ın Yahudiler için de manâlı bir yer olduğunu bildiren Kültürlü Turist Rehberleri Odası Başkanı Ozan Sayın, “Gençler Amerika’dan geliyor. Kilise ziyaretleri yapıyorlar. Antalya’dan başladık, tüm Türkiye’yi gezecekler. Önce kapanacaktı sonra gevşemiş olması çok büyük bir gelir Türkiye için. Yoksa göremeyeceklerdi buraları” diyerek turistlerin de fazla mutlu olduğunu belirtti.

Çoğunluğu üniversite öğrencisinden oluşan ve Amerika’nın Teksas eyaletinden dinleri Hıristiyanlığı çözümlemek nedeniyle Türkiye’ye geldikleri öğrenilen gençler, Afrodisyas ören yeri ve müzesini detaylı bir şekilde gezip incelediler.

Kültürlü Turist Rehberleri Odası Başkanı Ozan Sayın ile birlikte bölgeye gelen turistleri karşılayan Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal ve Açık Fikirli İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, sezonun ilk turistlerine farklı alanlara yönlendirilmiş hediyeler verdi. Belediye Başkanı Zeki İnal, önümüzdeki günlerde Karacasu ve Afrodisyas’a gelen turist sayılarının artacağına inandığını gösteren Başkan İnal, bölgenin sahip olduğu tarihi ve doğal güzellikleri değerlendirilmesi için gayret gösterdiklerini söyledi.

Aydın’ın tarih, deniz ve kum ve plaj turizminin yanında inanç turizmi açısından da fazla manâlı değerlere sahip olduğunu bildiren Okumuş İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer, pandemiye rağmen bunun avantajını yaşadıklarını söyledi. Tuncer, pandemi kısıtlamasının sona ermesi ile turizmin ciddi ivme kazanacağını inandığını söyledi.

Pandemi dolayısıyla fazla kötü dışarı giden bir sezon ile aleyhinde karşıya olduklarını bildiren Açık Fikirli Turist Rehberleri Odası Başkanı Ozan Sayın “Ama Türkiye’ye ulaşmak isteyen fazla sayıda grup var” dedi.

Aydın'a hafta sonu turist yağdı
Aydın'a hafta sonu turist yağdı
Aydın'a hafta sonu turist yağdı
Aydın'a hafta sonu turist yağdı
Aydın'a hafta sonu turist yağdı
Aydın'a hafta sonu turist yağdı
Aydın'a hafta sonu turist yağdıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir