Artvin’de ladin ormanları, sekiz dişli kabuk böcek istilasıyla karşısında karşıya

Artvin’de ladin ormanları, sekiz dişli kabuk haşere istilasıyla aleyhinde karşıya

-Artvin’in Hatila Milli Parkı’nda bulunan 700 hektarlık ladin ormanlarını istila ederek kurumalarına yol açan sekiz dişli kabuk böceğine karşısında çaba sürüyor

-Zararlı böceklere aleyhinde mücadelede mekanik, biyoloji ile ilgili ve biyoteknik olmak üzere üç farklı yöntem uygulanıyor

ARTVİN – Artvin’de Hatila Milli Parkı’nda yer alan 700 hektarlık ladin ormanlarını istila ederek kurumalarına yol açan kabuk böceğine karşı çaba sürüyor. Zararlı böceklere karşı mücadelede mekanik, biyoloji ile ilgili ve biyoteknik almak üzere üç bambaşka yöntem uygulanıyor.

Artvin Hatila Milli Parkında bulunan ormanlar, “Ips typographus” isimli sekiz dişli kabuk böcek istilasıyla karşı karşıya. 17 bin hektar ormanlık alana sahip Hatila Ulusal Parkı’nın, 700 hektarlık alanı istilacı haşere kadar kuşatılmış durumda. 6 yılda, 70 kat büyüyen zararlı böcek istilasına aleyhinde Artvin Orman Alan Müdürlüğü, mekanik, biyolojik ve biyoteknik olmak üzere üç öbür yöntemle çaba ediyor.

300 milyon haşere etkisiz hale getirildi

1984 yılında Gürcistan sınırlarından ülkemize giriş yaparak Rize, Trabzon, Giresun, Ordu iline değin Ladin ormanlarımıza zarar veren “Ips typographus” (sekiz dişli kabuk böceği) ‘ne karşısında 2003-2010 yılları aralarında Hatila Vadisinde yapılmış olan mekanik, biyoloji ile ilgili ve biyoteknik çaba sonrasında takriben 300 milyon böcek etkisiz ayla getirildi.

Zarar gören ağaçlık alan Ulusal Park sahasında olması sebebiyle bölgeye ulaşım sağlanması için 7 kilometrelik orman yolunun yapımına başlanırken, orman yolu sonrası sekiz dişli dev kabuk böceği ile ilgili uğraş dahilinde ‘Feromon’ adı verilen tuzaklar yerleştirildi. Feromon emdirilmiş kapsüller, karşısında cinsin salgıladığı kokuyu yayarak böcekleri tuzaklara çekerken, tuzaklar, kapsüle gelen böceklerin yakalanmasını sağlıyor. 7- 10 gün arası kontrol edilen tuzaklardaki zararlı böcekler tahrip ediliyor.

Terminatör böceklere tekrar devreye giriyor

Endemik türleri bünyesinde barındıran Hatila Ulusal Parkı’nda, zararlı böcek için bir öteki usul ise biyoloji ile ilgili çaba. Zararlı böceğin tek doğal düşmanı olan ‘Terminatör’ olarak aşina ‘Rhizophagus grandis’ adlı haşere türü, Artvin Orman Alan Müdürlüğü laboratuvarlarında üretiliyor. Mili park sahasında Orman Alan Müdürlüğü ekiplerince zararlı böceğin larva ve erginlerinin bulunduğu ladin ağaçlarının kabuk içlerine bırakılıyor. Orman yolunun yapılması sonrasında çaba dahilinde, bölgede bulunan zarar görmüş böcekli ağaçlar alandan alınarak, en yakın orman deposuna götürülürken, kabuk soyma işlemi yapıldıktan sonra kabuklar tahrip ediliyor.

“Bunun adı dumansız orman yangınıdır”

Konuyla ilgili Artvin Orman Bölge Müdürlüğünde bilgilendirme toplantısı düzenlenirken, toplantıda konuşan Artvin Orman Alan Müdürü Dr. Mimar Sinan Özkaya, “Bizim ağaç kesmek gibi bir niyetimiz yok. Tek bir niyetimiz var bu böceği burada durdurmak. Bu ormanlar bizim için çok kıymetli. Gelecek nesillere adapte etmek için bu işin uzmanı, teknik elamanı olarak tedbirini almak zorundayız. Batıda nasıl orman yangını varsa bizde de bu yangın var. Bunun adı dumansız orman yangınıdır” diye konuştu.

“Abide ağaçlar ve ihtiyar ormanlar var; Kurumasına müsade veremeyiz”

Artvin Çoruh Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof Dr. Açık Fikirli Tüfekçioğlu ise yaptığı konuşmada “Bizim elimizde bir define var. Burası anıt ağaçlarıyla ve doğal ihtiyar ormanlarıyla öne çıkmış bir bölge. böylece Ulusal Park bildiri edilmiş. Bizim elimizde ekolojik bedel var. Bu değere müdahale etmeyip, kurutup bırakamayız. Bu değeri atalarımız dedelerimiz bize bıraktı. Bizde kurumadan gelecek nesillere aktarmamız lüzum. Bizim amacımız burada olan bir yangını söndürmek” dedi.

“Zararlı alan 6 yılda 70 kat arttı”

Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Cüneyt Aloğlu da, “Hatila Milli Parkımız, 17 bin hektar alana sahip. Artvin, Türkiye’nin azami korunması gereken illerinden biri. Her sene iki kat büyüyen ve 6 yılda 70 kat artan bu zararlının bulunduğu alanı kendi haline bırakırsak 5 sene sonra 17 bin hektarlık alanın üzerine çıkıyoruz. Bu ne seslenmek oluyor Ulusal Parkında yer alan alanın tamamı kuşatmış oluyor. Çoğalma yaşanmadan bir an önce mücadeleye başlamamız gerekli” ifadelerini kullandı.

Artvin'de ladin ormanları, sekiz dişli kabuk böcek istilasıyla karşı karşıya
Artvin'de ladin ormanları, sekiz dişli kabuk böcek istilasıyla karşı karşıya
Artvin'de ladin ormanları, sekiz dişli kabuk böcek istilasıyla karşı karşıya
Artvin'de ladin ormanları, sekiz dişli kabuk böcek istilasıyla karşı karşıyaBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir