Annelerle çocukları el ele verdi ramazan coşkusu evlere taşındı

Rahmet ve bereket ayı ramazanın coşkusunu çocuklarıyla süsledikleri evlerine içeren anneler, sosyal medya paylaşımlarıyla da fazla sayıda kişiye ulaşıyor.

Çocuklarına ramazanı izah etmek ve sevdirmek isteyen yurdun dört bir yan anneler, evlerinde ramazan köşeleri oluşturdu.

Anneler, bu köşeleri ve çocuklarıyla yaptıkları Kuran-‘ı Kerim okuma, seccade ve tespih yapımı, Hacivat-Karagöz oyunu gibi dağıtılmış etkinlikleri de sosyal medyadan paylaşarak fazla sayıda kişiyle etkileşim sağlıyor.

Tekirdağ’da Kur’an Kursu’nda 4-6 yaş öğreticiliği yapan ve sosyal medyadan çocuklara etkinlikler eşliğinde dini bilgiler veren Şeyda Apaydın, AA muhabirine, yeni herif koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle 2 yıldır ramazanda teravihlerden ve mukabelelerden uzaktan kalındığını anımsattı.

Bu atmosferi olumlu bir ışık halkası döndürmek istediğini bildiren Apaydın, “Evlerimizi mescide, ibadethaneye dönüştürelim, çocuklarımızın ruhuna uygun etkinliklerle de ramazanı güzelleştirelim istedik.” dedi.

Apaydın, ilk kez evini süslemekle işe başladığını anlatarak, şunları kaydetti:

“Evler süslenince çocukların ilgisini çekiyor. Oğlum 4 yaşında, her sabah ‘ramazan geldi mi?’ diye soruyor. Olasılıkla ramazanı bir birey gibi düşünüyor lakin önemli olan aklında kalması. Faaliyet takvimi oluşturduk, her ailenin evinde zahmetsizce uygulayabileceği, seccade, tespih yapımı gibi etkinlikler yapıyoruz. Çocukları eğlendirecek Hacivat-Karagöz gibi etkinlikler de yapıyoruz. Beraber hoş, coşkulu bir ramazan geçiriyoruz. Sosyal medyada etkileşim halindeyiz. Aileler birbirinden örnek alıyor. Pandeminin verdiği sıkıntıyı hafifletecek bir usul bulmuş olduk.”

“Ramazana sarılmak istiyorum”

Amasya’da yaşayan çocuk gelişimi bölümü mezunu iki çocuk annesi Kübra Ocak da sosyal medyada çocuklarıyla deney, faaliyet ve kitap paylaşımları yaptığını dile getirdi.

Evlerinde hoş bir köşe hazırladıklarını aktaran Ocak, “Beraber teravih kılabileceğimiz, hoş sohbet edebileceğimiz, Hacivat-Karagöz oynatabileceğimiz, Kur’an-ı Kerim okuyabileceğimiz neşelendirici bir alan oluşturduk.” diye konuştuk.

Annesiyle kese kağıdından yıldızlar, legodan cami yapan 10 yaşındaki Zübeyir Ocak da ramazanı fazla özlediğini vurgulayarak, “Akrabanızdan, ailenizin parçasından bir iki yıl bambaşka kalınca hasret tamir etmek, sarılmak istersiniz. Ben de ramazana sarılmak, hasret onarmak istiyorum. İçim yerinde duramayan böyle benzeri içimde bir otomobil motoru var, durmadan çalışıyor.” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da yaşayan 4 çocuk annesi Suveyda Rüzgar da salgın döneminde camide teravih namazı kılamadıkları için dört kızıyla mescit köşesi oluşturduklarını belirtti.

Teravih ve öteki vakit namazlarını burada çocuklarıyla kıldıklarını anlatan Rüzgar, “Çocuklarla namaz oruç çizelgesi ve dua köşeleri oluşturduk. Eşimle beraber bu etkinliklerin en sevdiğimiz yanı çocuklarla zaman geçiriyor olmamız.” dedi.

Heyecanlı olduğunu dile getiren 8 yaşındaki Meryem Rüzgar da oruç tuttuğunu ve kardeşleriyle çeşitli etkinlikler yaptığını söyledi.

Ankara’da yaşayan 2 çocuk annesi Beste Favori Çarlıoğlu ise salgın öncesi yaşanan ramazanlara açlık duyduklarına değinerek, “Biz de ramazan ruhunu hissetmek için hazırlıları evimize taşıdık. Duvarlarımızı süsledik. Dijital platformlarda da çok güzel içerikler hazırlanıyor. Onlardan da faydalanarak inşallah doymuş batmış bir ramazan yaşayacağız.” ifadelerini kullandı.

10 yaşındaki Melis Çarlıoğlu da ramazandan bir gün önce annesiyle evi süslediklerini ve dua etmek için köşe hazırladıklarını anlattı.

Annelerle çocukları el ele verdi ramazan coşkusu evlere taşındı
Annelerle çocukları el ele verdi ramazan coşkusu evlere taşındı
Annelerle çocukları el ele verdi ramazan coşkusu evlere taşındı
Annelerle çocukları el ele verdi ramazan coşkusu evlere taşındıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir