Aksaray mutfağının kayıtlı lezzeti “tulum kebabı” iftar sofralarını süslüyor

Aksaray mutfağının manâlı lezzetlerinden “tulum kebabı”, ramazanda iftar sofralarının vazgeçilmezleri aralarında yer alıyor.

Türk Patent ve Marka Kurumunca 2019’da coğrafi muhabere belgesiyle tescillenen tulum kebabı, ramazan baştan başa iftar sofralarını süslüyor.

Hem göze hem de damağa hitap eden tulum kebabı, bir gün evvelden dinlendirilen kuzu kol eti, tuzlu, karabiber, kekik, reyhan gibi baharatların eklenmesinin peşinde tereyağı ve tulum peyniri konularak odun fırınına sürülüyor.

Kebap, yaklaşık 5 saat pişirildikten daha sonra iç pilavla servis ediliyor.

Kentte 34 yıldır aşçılık yapan Burhan Aktaş, AA muhabirine, tulum kebabının, Aksaray’ın manâlı lezzetleri aralarında yer aldığını söyledi.

Tulum kebabını Hasan Dağı’nın yaylalarında yetişen kuzuların etinden yaptıklarını anlatan Aktaş, şöyle konuştu:

“Tulum kebabı, Anadolu topraklarına özgü bir tat. 8 yıldır kebabımızı yapıyoruz. Etimizi bir gün dinlendiriyoruz. Sonra porsiyonlara ayırıyoruz. Baharatlarını da verdikten sonradan kuyruk yağıyla birlikte yaz aylarında kuyuda, kış aylarında ise kara fırınlarda 5 saat pişiriyoruz. Normalde her hafta cuma günleri çıkarıyoruz ama ramazanda istek arttığı için her gün iftar saatlerinde hazırlıyoruz. Paket isteyen vatandaşlarımız da oluyor, gelip buradan alanlar da oluyor.”

Kebabı yemek yemek için Türkiye’nin her yerinden misafirlerin geldiğini açıklayan Aktaş, “Tulum kebabımızın lezzeti bütün Türkiye’yi sarmış durumda. Vatandaşlarımız memnuniyetle yiyor. Ramazanda tatlı bir aşırılık telaşımız oluyor. Her gelen misafirimiz ‘Tulum kebabı var mı?’ diye soruyor. Biz de talebin yoğunluğuna kadar çalışarak bunu karşılamaya çalışıyoruz.” dedi.

“Bu tat anlatılmaz yaşanır”

Müşterilerden Süleyman Tekten ise ramazan öncesi her cuma günü tulum kebabı yediğini belirtti.

Tulum kebabının Aksaray’da iftar sofralarının “olmazsa olmaz” yemekleri arasında yer aldığına muhabere eden Tekten, “Bu tat anlatılmaz yaşanır. Aksaray’ımızın en özel yemeklerindin biri, severek yiyoruz. Et zaten ağızda dağılıyor. Aksaray’da ‘lokum kebabı’ diye de geçer. Herkesi bu lezzeti tatmaya misafir etme ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Aksaray mutfağının tescilli lezzeti tulum kebabı iftar sofralarını süslüyor
Aksaray mutfağının tescilli lezzeti tulum kebabı iftar sofralarını süslüyor
Aksaray mutfağının tescilli lezzeti tulum kebabı iftar sofralarını süslüyor
Aksaray mutfağının tescilli lezzeti tulum kebabı iftar sofralarını süslüyorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir