AK Partili Canbey: “Şehit öğretmenimiz Aybüke’nin ismini de, gülüşünü de yaşatacağız”

AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında şehit öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adı verilen okulun isminin değişmesi için dava açan Hasan İleri’yi sert sözlerle eleştirdi. Canbey, “Kuvay-i Milliye şehri Balıkesir’de buna kimsenin gücü yetmez. Şehit öğretmenimiz Aybüke’mizin o hoş ismini de, gülüşünü de yaşatacağız” dedi.

2017 yılında öğretmenlik yaptığı Batman’ın Kozluk ilçesinde alçak terör örgütü PKK kadar şehit edilen öğretmen Şenay Aybüke Yalçın’ın adı Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Balıkesir Valiliğinin onayı ile mezun olduğu Balıkesir Edremit Körfez Anadolu Lisesi’ne verilmişti. Dernek Başkanı Hasan İleri, okulun isminden şehidin adının silinmesi için dava açtı. Konuya ilişkin TBMM’de basın açıklaması aranjör AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, “Yaşanan bir durum maalesef vicdanlarımızı içten yaralamıştır. Yazıklar olsun diyorum. Edremit’te yalnızca o okula şehit öğretmenimizin ismi verilmedi. aynı zamanda Edremit Merkez Anaokulumuza da 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde Tunceli’de genç yaşta şehit edilen öğretmenimiz Necmettin Yılmaz’ın ismi verildi. Hadi durmayın ona da dava açın. Burada mesele onların bahis ettiği gibi okulun isminin değişmesi yok, okula şehit isminin verilmesi. Çünkü okulun ismi 2010 yılında değiştirilirken ne kimse itiraz etti ne de kimse dava açtı. O vakit burada başka bir gaye var” dedi.

“O dava açanlara sesleniyorum, şehit Aybüke Yalçın öğretmen bedavadan nam sahibi olmadı, bu memleket için can verdi, can” diyen Canbey, “Şehidimizin isminin okuluna verilmesinden niçin rahatsız olunur ama? Vatan için can vermekten daha büyük değer mi olur. Bundan daha büyük şeref mi olur? Hemşehrileri olarak bizlere bundan daha büyük bir gurur mu olur? Bırakın mezun olduğu okulu dağa taşa adı verilse kibir duyar insan” ifadelerini kullandı.

Şehit Aybüke Yalçın’ın gencecik yaşında memleketinden uzakta bu vatanın evlatları okusun diye, ülkemizin yarınlarını yapı edecek, vatanına, milletine ast nesiller yetişsin diye şehit olduğunu söyleyen Canbey, “Türkiye’nin dört bir yanına dağıtılmış kurumlara Aybüke öğretmenin adı gururla verilirken, böylesi utanç verici bir hadisinin Aybüke öğretmenin memleketi olan Balıkesir’de yaşanmış olması bizi ziyadesiyle üzmüştür. Kuvay-ı Milliye şehri Balıkesir’de, ayrıca de Atatürk’ün büyük yük verdiği, iki kere geldiği Edremit’te okula şehit isminin verilmesine karşısında çıkılıyor, yetmiyor dava açılıyor. Tek sözcük ile yazık” dedi.

“Balıkesir’in milletvekili olarak, ayrıca kişisel olarak, keza de hemşehrilerim adına bu konunun ve davanın ardına kadar takipçisi olacağım” diyen Canbey, “Bu memlekette kimse şehide saygısızlık yapamaz. Biz Balıkesirliler olarak hemşehrimiz, şehit öğretmenimiz Aybüke’mizin o güzel ismini de, gülüşünü de yaşatacağız” dedi.

Canbey, “Bu vahim hatanın şahsi bir duruş olduğuna inanmak istiyorum. Aybüke öğretmenin adının değiştirilmeye çalışılması Atatürkçü Hafıza Derneği’ni ve CHP’yi rahatsız etmiyor mu? ADD’yi ve hatta CHP vekillerini de şu anda bu konuda tepki vermeye misafir etme ediyorum. Eğer HDP’nin soykırım kabul edilsin açıklamasına sustukları gibi bu konuda da gürültüsüz kalırlarsa, bu elim hataya ortaktırlar demektir. Atatürkçü Düşünce Derneği kurucusu biri kadar şehidimize yapılan bu saygısızlık inanın ülkemizin kurucusu Atatürk’ün de kemiklerini sızlatır. Atatürkçü böyle olunmaz. Atatürk bugün yaşasa ve şu olaya şahit olsa size ne der hiç düşündünüz mü? Bu ülke şehitlerin kanı üstüne kuruldu. Şehitlerimizin ismiyle, aziz hatırasına ve ailelerine sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Ben tekraren bu konunun ardına kadar takipçisi olacağımı yineliyor, aziz milletimizi saygıyla selamlıyorum” diye konuştu. – BALIKESİR

AK Partili Canbey: Şehit öğretmenimiz Aybüke'nin ismini de, gülüşünü de yaşatacağız
AK Partili Canbey: Şehit öğretmenimiz Aybüke'nin ismini de, gülüşünü de yaşatacağız
AK Partili Canbey: Şehit öğretmenimiz Aybüke'nin ismini de, gülüşünü de yaşatacağız
AK Partili Canbey: Şehit öğretmenimiz Aybüke'nin ismini de, gülüşünü de yaşatacağız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir