AK Parti’li Aydemir: “Amerika dönsün aynaya baksın, orada soykırımı görür”

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasına tepki göstererek “Amerika dönsün aynaya baksın, orada soykırımı görür.” dedi.

Aydemir, Mecliste düzenlediği basın toplantısında, ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarıyla ilgili açıklamasının Türk milletinde korku uyandırdığını, asil bir millete büyük adaletsizlik yapıldığını ifade etti.

“Bu bir bühtandır, iftiradır.” diyen Aydemir, ABD’nin bugüne dek neyi söylemişse hepsinde hileli çıktığını, nereye girdiyse, oraya huzursuzluk getirdiğini söyledi.

Bunları, Ermeni mezalimine uğramış, fazla sayıda büyüğünü kaybetmiş biri olarak söylediğini dile getiren Aydemir, “Tarihi hakikatleri yok ederseniz ilahi düzlemde ayakta kalmanız muhtemel olmaz.” diye konuştu.

Aydemir, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ermeniler iddiaya göre soykırımı Kürtlerin yaptığını söylüyor. Sözde Kürtlerin hakkını savunduğunu iddia eden HDP, ‘soykırım yaşanmıştır’ diyor. HDP, vicdansızca Kürtlere iftirada bulunuyor. CHP, HDP’yi kınamıyor. İYİ Parti Genel Başkanı ağzını açmıyor. Böyle bir şey olur mu? Muhalefetin ikircikli ağzına tepki koyuyoruz.

Bir taraftan Biden’ın açıklamalarına tepki göstereceksiniz ama anında ardındaki parantez açıp Türk dış politikasını eleştireceksiniz? Türkiye, dış politikada nerede yanlış yapmıştır? Dış politikada bir Türk duruşu gerçekleştirdik.

Amerika aynaya dönsün baksın, orada soykırımı görür. Kısa tarihlerinde bile insanlığa aleyhinde işledikleri binlerce suçlar var. Bizim ise binlerce yıllık tarihimizde, bulunduğumuz yerde kolaylık var. Biden gelsin Erzurum’a, onlarca toplu kabir çıktı. Bir tane Ermenilere ait toplu mezar değil.”

Bir gazetecinin, “Eski Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın başdanışmanının, eşinin firmasının ürettiği dezenfektanların bayiliğini yapmasına ilişkin haber var. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, “Biz helal ve haram kavramlarını hayatımızın orijin noktasına koymuş bir partiyiz. Varsa bir haksızlık, bunlar hukuk, mahkemeler nezdinde bariz edilir, hesabı görülür. İddialar ve ifadeler üzerine burada tescil düşmeyiz.” karşılığını verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir