AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “Ermenistan kaybetti”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “Ermenistan kaybetti”

“Net bir şey biliyoruz biz, bu politikalar diasporadaki Ermeni fanatik çıkar gruplarının adamakıllı rehinesi halindedir. Bunlar Ermenistan’ın politikasını da rehin tutuyorlar, öyle çok devletteki politikayı da rehin tutuyorlar. İlk kez bir ABD Başkanının böyle fanatik bir gruba teslim olduğunu görüyoruz”

“Biden’in bu kararının negatif sonuç doğuracağı birinci kesim Ermenistan tarafıdır. Onlar normalleşme fırsatını, Türkiye ile sınır kapılarının açılmasına varacak dek bir normalleşme fırsatını, bölgedeki altılı mekanizma içerisine girecek bir normalleşme fırsatını kaçırmışlardır”

“HDP; hukuken, tarih açısından, siyesi açıdan son derece dikkatli bir dil kullanılması gereken bir konuda milletimizi suçlayan, tarihimizi suçlayan bir açıklama yapmıştır”

ANKARA – AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Biden’in bu kararının olumsuz netice doğuracağı birinci kesim Ermenistan tarafıdır. Onlar normalleşme fırsatını, Türkiye ile sınır kapılarının açılmasına varacak dek bir normalleşme fırsatını, bölgedeki altılı mekanizma içerisine girecek bir normalleşme fırsatını kaçırmışlardır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MKYK toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, ABD Başkanı Biden’in 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamaya değinerek, bu yorumlama sonrasında Ermenistan’ın normalleşme fırsatını kaçırdığını söyledi.

“Terör örgütünün acımasızlığını ortaya koyan bir tablo”

Konuşmasında ilk olarak Diyarbakır HDP İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti bekleyen annelere değinen Ömer Çelik, “Kaçırılan 228 evlattan 53’ü kız çocuğudur, 83 çocuğun yaşı 18’in altında, 33’ün yaşı ise 15 yaşın aşağıda. Terör örgütünün acımasızlığını ortaya koyan bir tablodur. Biz annelerimizin bir an evvel evlatlarına kavuşmasını temenni ediyoruz” diye konuştu.

“ABD Başkanının böyle fanatik bir gruba teslim olduğunu görüyoruz”

ABD Başkanı Biden’in sözde soykırım konuşmasına ilişkin açıklamada bulunan Çelik, “1915 olayları konusunda ABD’de ayrıca demokratlar keza cumhuriyetçiler açısından sürdürülen geleneksel politika ilk defa bir ABD Başkanı kadar terk edilmiş oldu. ‘Soykırım’ kelimesinin milletimiz için, devletimiz için, tarihimiz için kullanılmasını katiyen kabul etmeyiz, bunu kullananları şiddetli bir şekilde kınadığımızı ifade ediyoruz. Bu tekrar tekrar telin edeceğimiz bir yaklaşımdır. Hukuki temeli olmayan, tarihsel dayanağı olmayan bir yaklaşımdır. Herhangi bir devletin başkanının ya da parlamentosunun bir milletin tarihi hakkında hukuki olarak soykırımın tanımlanması konusunda hüküm verme yetkisi, kabiliyeti, kapasitesi yoktur. Hangi bilgiye dayanarak bu şekilde belirlenmiş bir hükmü verecekler ve bir milleti lekelemeye çalışacaklar? Net bir şey biliyoruz biz, bu politikalar diasporadaki Ermeni fanatik çıkar gruplarının en ince ayrıntısına kadar rehinesi halindedir. Bunlar Ermenistan’ın politikasını da rehin tutuyorlar, pek çok devletteki politikayı da rehin tutuyorlar. İlk kez bir ABD Başkanının böyle fanatik bir gruba teslim olduğunu görüyoruz” biçiminde konuştu.

Biden’in açıklamalarının zararlarını açıklayan Ömer Çelik, şu ifadeleri kullandı:

“Tarihçiler tartışsın diyorsunuz, Ermenistan tarafı gelmiyor, karşılıklı olarak güven artırıcı adımlar atalım diyorsunuz, Ermenistan Anayasa Mahkemesi bunu iptal ediyor. Ortaya çıkan sonuç nettir. Bu netice içinde Türkiye özgüvenle bu meseleye yaklaşırken, Ermenistan tarafı sürekli olarak bundan kaçmıştır. Sayın Biden’in yaptığı bu izah etme ansızın fazla şeyi sabote etmiştir. Birincisi, bu şekilde herhangi bir tarih komisyonuna yaklaşmayan, tek taraflı bir provokasyon içinde olan diasporanın tezlerine yardım verir bir sonuç doğurmuştur. İkincisi, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki olası diyalogların önünü kesmiştir. Üçüncüsü, Kafkaslar’daki normalleşmeye maalesef büyük bir zarar vermiştir.”

Bu konuda baskın bir devlet olarak Türkiye’nin atacağı adımların olacağını söyleyen Ömer Çelik, “Türkiye açısından bir netice doğurmayacaktır. Biden’in bu kararının negatif sonuç doğuracağı birinci kesim Ermenistan tarafıdır. Onlar normalleşme fırsatını, Türkiye ile sınır kapılarının açılmasına varacak değin bir normalleşme fırsatını, bölgedeki altılı mekanizma içerisine girecek bir normalleşme fırsatını kaçırmışlardır. Sayın Biden çok kötü bir gelenek başlatmıştır, etken devletlerin soykırım gibi meselelerde insani hassasiyetler üretmek yerine bunu birbirlerine karşı bir itham aracı olarak kullanacakları bir dönem böylesine hatalı bir geleneğin oluşması gibi bir tehlike Biden göre açılmış oldu” dedi.

HDP’nin bu konuda son derece barbar bir tutum aldığının altını çizen Çelik, “Hukuken, tarih açısından, siyesi açıdan son derece özenli bir dil kullanılması gereken bir konuda milletimizi suçlayan, tarihimizi suçlayan bir izah etme yapmıştır. Ne demiştir, ‘Ermeni soykırımı ile yüzleşin.’ Asıl yüzleşilmesi gereken mesele, bunu söyleyenlerin PKK katliamı ile yüzleşmesi gerekir. Bunu söyleyenlerin dağa kaçırılmış çocuklar konusunda niye sustuklarıyla yüzleşmeleri gerekir. Evlatları dağa kaçırılmış annelerin sesini duymayacaksınız lakin milletimize kötüleme eden, hukuki, tarihi ve siyasi açıdan hiçbir geçerliliği olmayan soykırım iftirasına dönük olarak bir yabancı devlet başkanının sözleri karşı esas duruşa geçeceksiniz. bununla yüzleşmeleri gerekir” diye konuştu.

“Emeklilik de duyarlı edinmeye menfaat sağlamamış”

KKTC’nin eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın görev boyunca yaptığı açıklamalara birini daha eklediğini söyleyen Ömer Çelik, “Sayın Tatar’a Ankara ile ilişkileri üzerinden hiç de hoş olmayan bir ifadede bulunmuştur. KKTC Cumhurbaşkanlığı makamında bu dek çirkin söylemi atama döneminde yürüten birisinin emekli olduktan sonradan daha aklı başında bir yaklaşma üretmesi beklenirdi lakin emeklilik de duyarlı edinmeye avantaj sağlamamış” dedi.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Ermenistan kaybetti
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Ermenistan kaybetti
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Ermenistan kaybetti
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: Ermenistan kaybettiBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir