AHLAT’TAN GÜNDE 50 KAMYON PATATES SEVKİYATI

BİTLİS’in Ahlat ilçesinde üretilen ve pandemi nedeniyle depolarda kalan patatesler, TIR’lara yüklenerek başka illere gönderiliyor. AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, her gün takriben 50 kamyon patatesin diğer kentlere gönderildiğini söyledi.

Türkiye’nin önemli patates havzalarından biri olarak nitelendirilen Ahlat’ta, 2020 yılında 50-55 bin dekarlık alanda yaklaşık 200 bin ton patates üretimi yapıldı. Hasadı gerçekleştirilen patatesin büyük bölümü çevre illere satılırken, 30 bin tonu ise pandemi sürecin nedeniyle depolarda kaldı. Bu patatesler için önce AK Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, devreye girdi. Kiler, depolardaki 10 bin ton patatesi kendi imkanları ile satın alıp, dağıtımını yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gereksinim sahibi aileler için Toprak Mahsulleri Ofisi’ne patates ve kuru soğanla ilgili verdiği açıklamalar da Ahlatlı patates üreticilerine gizli nefes aldırdı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla ilçedeki depolarda bulunan 20 bin ton patates, kamyonlara yüklenip, illere gönderilmeye başlandı. Her gün takriben 50 kamyon patates, diğer kentlere gönderilirken, AK Parti’li Kiler de üreticileri ziyaret ederek, çalışmalarla ilgili data verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür eden AK Parti’li Kiler, “Ahlat’a bir önceki gelişimde üreticilerimizin elinde kalan patateslerle ilgili sitemleri vardı. Emek verip, satamadıkları ürünlerinden dolayı mağdur olmuşlardı ve bu durumdan ben çok etkilenmiştim. Cumhurbaşkanı’mız yalnızca patatesle kalmadı. Soğanları da ellerinde olan vardı. Edirne’de çeltiği de içine katarak çiftçiye can suyu sağlama amacıyla alıştırma yapıldı. Bu Vesile Ile keza çiftçinin emeğinin karşılığını almasını keza de ihtiyaç sahibi ailelere gıda yardımı projesi gelişti. Bunda keza üreten keza de tüketen memnun kaldı. Bugün gelip çiftçimizin güler yüzlü yüzünü görmek istedik” dedi.

AHLAT'TAN GÜNDE 50 KAMYON PATATES SEVKİYATI
AHLAT'TAN GÜNDE 50 KAMYON PATATES SEVKİYATI
AHLAT'TAN GÜNDE 50 KAMYON PATATES SEVKİYATI
AHLAT'TAN GÜNDE 50 KAMYON PATATES SEVKİYATI
AHLAT'TAN GÜNDE 50 KAMYON PATATES SEVKİYATI
AHLAT'TAN GÜNDE 50 KAMYON PATATES SEVKİYATIBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir