ADÜ Rektörü Aldemir, radyo programına misafir oldu

Okumuş Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, ‘Ailece’ isimli radyo programına davetli oldu.

Programda Engelli Dostu ADÜ Faaliyetleri hakkında bilgi veren ADÜ Rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Üniversitemizin misyonunda da yer aldığı gibi toplumun ihtiyaçlarına ulusal ve evrensel çözüm önerileri getirebilen bir üniversite olmayı maksat edindik. Bu sebeple özellikle üniversitemizde eğitim görebilen, ilimizde ve bölgemizde yaşayan engellilerin ihtiyaçlarına aldırışsız kalamazdık. Kültürlü’ın tek üniversitesi olarak engellilere ve dezavantajlı gruplara karşın engelsiz hizmetlerimize merkez kampüsümüzden başladık. Kampüste özellikle yeni yapılan binaları zorunlu yönetmeliklere yerinde inşa edilmesini sağlıyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımızı 2021 yılında da yaygınlaştırarak devam edeceğiz” dedi.

“Eğitimde fırsat eşitliğini önemsiyoruz”

Engelli öğrencilerimizin eğitimde fırsat eşitliğini sağlamaya büyük yük verdiğini vurgulayan Rektör Aldemir, “Engelli öğrencilerimizin derslerde ve sınavlarda ihtiyaç duydukları uyarlamaları Engelli Öğrenci Birimimizin de desteği ile yaparak eğitimlerine devam etmeleri için çabalıyoruz. Covid-19 sürecinde engelli öğrencilerimizin bilhassa uzaktan eğitim döneminde gerçekleştirilen derslere erişimlerinin sağlanması için zorunlu önlemleri bütün akademik ve yönetimsel personelimizin özverisiyle aldık” sözleriyle engelli öğrencilerin eğitimlerinde bir aksama olmadığını ifade etti.

“İlin lokomotifi olan ADÜ erişilebilirlik adına misal oluşturuyor”

ADÜ Recep Tayyip Erdoğan Kütüphanesi’nin TS 9111’e kadar gerçekleştirilen yapı düzenlemeler ile birlikte YÖK tarafından 2020 yılında Turuncu Bayrak ödülünü almaya hak kazandığını belirten Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir, “Cumhurbaşkanımız göre 2020 yılının ‘Erişilebilirlik Yılı’ bildiri edilmişti. Bu açıdan ilin lokomatifi olan Üniversitemizin de erişilebilirlik adına örnek oluşturması için bu ödülü alması büyük yük taşıyor. Bu ödüle Türkiye’de yalnızca 4 üniversite kütüphanesi sahip. Recep Tayyip Erdoğan Kütüphanesi yalnızca mekansal erişilebilirlikle yok bununla birlikte teknolojik ekipman, engellilere yönelik kaynak, materyal ve hizmette de başarılı bir örnektir” dedi.

“Bilgiye erişmek herkesin hakkıdır “

ADÜ’de ‘Engelli Dostu ADÜ’ projesinin hayata geçtiğini belirten Aldemir, proje ile engellilerin bilgiye sorunsuz erişimlerinin sağlanmasının, Engelsiz Kütüphane fiziksel ve kültürel hizmetlerinden faydalanılmasının amaçlandığını ifade etti.

“Erişilebilir kütüphaneler Çalıştayı’na konut sahipliği yapacağız”

Sosyokültürel faaliyetlerde erişilebilirlik konusunda da engellilerin kampüs yaşamına kazandırılmasının büyük tartı taşıdığını vurgulayan Prof. Dr. Aldemir, ADÜ’nün 21-22 Mayıs 2021 tarihlerinde ‘Erişilebilir Kütüphaneler Çalıştayı’na konut sahipliğini yapacağını belirterek, “Etkinlikte başta, Cumhurbaşkanlığı Halk Müziği Kütüphanesi, AÇSHB ve YÖK bünyesinde yürütülen faaliyetler hakkında bilgiler verilecek. Ayrıca Türkiye’de engelsiz kütüphane anlamında başarılı örnekler tanıtılacak. sonra erişilebilir kütüphaneler konusunda uzman katılımcılarla birlikte sorunlar ve çözüm önerileri tartışılacak. Üniversitemiz sayfasından çalıştay ile ilgili ayrıntı bilgilere ulaşılması muhtemel” sözleriyle çalıştay hakkında veri vererek konuşmasına son verdi. – AYDIN

ADÜ Rektörü Aldemir, radyo programına konuk oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir