ABD ve Ukrayna vatandaşlarından oluşan 200 şahsiyet turist kafilesi Afrodisyas’ı gezdi

ABD ve Ukrayna vatandaşlarından oluşan turist kafilesi, Açık Fikirli’ın Karacasu ilçesindeki Afrodisyas Antik Kenti’ni gezdi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan antik kentte, bütün kapanma sürecinde tanıdık olmayan turist hareketliliği yaşanıyor.

ABD ve Ukrayna vatandaşlarından oluşan 200 karakter kafileye, Kültürlü İl Kültür ve Turizm Müdürü Umut Tuncer ve Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal eşlik etti.

Umut Tuncer, yaptığı açıklamada, salgına rağmen yabancı turistlerin Türkiye’yi tercih etmesinin manâlı olduğunu belirtti.

İlk kez Ukraynalı bir turist kafilesini Afrodisyas’ta ağırladıklarını dile getiren Tuncer, “Bir aydır yerli ve tanıdık olmayan tur operatörleriyle bu konuda çalışma yürütüyorduk. Bu ziyaret de yürüttüğümüz çalışmaların sonucu oldu. Mutlu ve gururluyuz.” dedi.

Aydın Turist Rehberleri Odası Başkanı Ozan Sayın da salgın sürecinde Türkiye’nin, turizm alanında ilgi görebilen ülkelerden olduğunu ifade ederek, “Diğer ülkelere gidemeyip de Türkiye’yi bakmak isteyen çok pozitif insan var. şimdi Amerikalı grup özellikle Afrodisyas’ı görmeye geldi. Fazla mutlular ve keza Türkiye’nin Hristiyanlığın başlangıcındaki önemini anlayabilmek için buradalar. Antalya ve Aydınlatılmış’da birçok ören yerini gezecekler.” diye konuştu.

Ukraynalı turist Natalia Klekova da “İlk kere Türkiye’ye geldim ve böyle tarihi bir yeri ilk kez gördüm. Tarihi güzellikleri görmek hoşuma gitti. Afrodisyas da aslında fazla güzel bir yer. Bitmiş gelip diğer yerleri de görmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

Gezinin arkasından ziyaretçilere, yöreye özgü hediyeler verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir