ABD ordusu, Afganistan’dan çekilmeye başladı

ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta yaptığı açıklamada, Amerikan askerlerinin tamamının 11 Eylül’e değin Afganistan’dan çekileceğini duyurmuş, bu tarih sonradan bir takım devlete ait çevreler tarafından 4 Temmuz olarak telaffuz edilmeye başlanmıştı. Her iki tarih de Amerikan halkı için sembolik bir öneme sahip. 11 Eylül 2001’de, ülkede El-Kaide örgütü tarafından düzenlendiği söylenen terör saldırıları yapılmış; 4 Temmuz 1776’da ise ABD, her sene bu tarihte kutlanan bağımsızlığını duyuru etmişti.

TALİBAN’IN TEHDİDİNE YANIT

Miller, çekilme ile ilgili açıklamasında, bu sürecin düzenli bir şekilde yürütüleceğini ve tüm askeri üslerle teçhizatın Afgan emniyet güçlerine devredileceğini bildirdi. Taliban’ın, yabancı askeri varlığın 1 Mayıs’a kadar en ince ayrıntısına kadar çekilmesi ve somurtkan takdirde “her türlü karşı önlemi almaya hazırlanmış olduğunu” duyurması ile ilgili olarak da konuşan General Miller, radikal İslamcı Taliban’ın herhangi bir Amerikan veya NATO unsuruna saldırması halinde “istikrarlı bir yanıtla” karşılaşacağını ifade etti. Biden’ın selefi olan Donald Trump döneminde geçen yıl ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşma, askerlerin 1 Mayıs’a dek çekilmiş olmasını öngörüyordu.

2 BİN 500 ABD ASKERİ BULUNUYOR

Resmi rakamlara tarafından ABD’nin halihazırda Afganistan’da 2 bin 500 civarında askeri bulunuyor. Bunun yanı sıra farklı alanlara yönlendirilmiş görevler üstlenen 18 bine yakın sözleşmeli ABD personeli de hala Afganistan’da. NATO’ya ast öteki ülkelerin askeri mevcudiyeti ise 7 bin 500 civarında; bunların bin 100’ünü Alman askerleri oluşturuyor.

ŞİDDET YENİDEN ALEVLENİYOR

Öteki yana, geçmiş yıllara kıyasla zor olaylarının son dönemlerde azaldığı Afganistan’da, Amerikan ve NATO güçlerinin çekileceğine yönelik açıklamaların arkasından her yerde farklı alanlara yönlendirilmiş saldırılar düzenlenmeye başlandı. Cumartesi günü entelektüel kişilerle medya ve millet temsilcilerine karşın suikast ve saldırılarda en düşük 29 birey öldü, onlarca birey de yaralandı.

Başkent Kabil’de, üniversitede eğitim veren bir öğretim görevlisi ile bir hükümet görevlisi ve dört polis kimliği belirlenemeyen kişilerce katledildi. Keza ayrı eyaletlerde yol kenarına yerleştirilen patlayıcı maddelerin infilak ettirilmesi sonucu fazla sayıda sivil ve güvenlik görevlisi hayatını kaybetti. Söz konusu saldırılardan bazılarının sorumluluğu Taliban kadar üstlenildi. Vardak eyaletinde ise hükümete tabi güçlerin havan topu saldırısında üç, hava saldırında ise dört edinmek üzere toplam yedi sivil yaşamını yitirdi.

Bu hafta sonu İstanbul’da yapılması planlanan Afganistan Barış Konferansı, Amerikan askerlerinin zamanında çekilmediği gerekçesiyle Taliban kadar boykot edildiği için iptal edilmişti. Siyasi uzmanlar, milletlerarası askeri gücün, herhangi bir politik çözüm sağlanmadan ülkeden çekilmesi durumunda Afganistan’ın yeni bir iç savaşa sürüklenebileceğini ifade ediyor.

ABD ordusu, Afganistan'dan çekilmeye başladıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir