ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepkiler sürüyor

Erzurum, Erzincan, Kars, Ardahan ve Ağrı’daki farklı alanlara yönlendirilmiş ulus ve sivil toplum kuruluşları ABD Başkanı Joe Biden’ın 1915 olaylarını “soykırım” olarak nitelemesine tepki gösterdi.

Erzincan Baro Başkanı Adem Aktürk, yaptığı açıklamada, “Yıllardır arşivlerin açılması ve meselenin tarihçilere bırakılması yönündeki sağduyulu çağrılarımıza karşın, siyasi düşüncelerle yapılan bu müşteri talimat maksatlıdır ve tarihi gerçeklerle çelişmektedir.” dedi.

Aktürk, iddiaların hukuki ve tarihi bir dayanağının bulunmadığını, söz konusu açıklamanın en ince ayrıntısına kadar Türkiye’ye karşı bir şantaj maksadı taşıdığını belirtti.

Yaşadığı coğrafyada soykırım, katliam ve etnik temizliğe maruz kalan Türk milletinin soykırımın faili olamayacak yegane topluluk olduğuna sinyâl eden Aktürk şunları kaydetti:

“Koca bir Amerika kıtasını, zamanının biyolojik silahlarıyla yerli halklarından arındıran, dünyanın derhal baştan başa vahşet ve yıkımlarla büyük katliamlar, soykırımlar gerçekleştiren, gözünü kırpmadan nükleer silahlarla iki şehri yok eden ABD, 1915 olayları ile ilgili söz söyleyebilecek son ülkedir. Daha dün Körfez Operasyonu ile yarattığı yıkım dünya kamuoyunun hatıralarında olanca canlılığı ile yaşamaktadır. Bizlerin devletten beklentisi, genel kınama söylemlerinden uzaklaşılarak bu emperyal konuşma ve tutum aleyhinde ülkemizdeki ABD lehine olan bütün avantajlı anlaşmaların gözden geçirilmesi ve gereğinin yapılmasıdır.”

Aktürk, Biden’ın Ermeni ve Yahudi lobilerinin de etkisi aşağı kalarak yaptığı açıklamayı kabul etmeyerek kınadıklarını ve bu konuda yapılacak her türlü hukuki girişime destek vereceklerini de sözlerine ekledi.

Erzurum

Çat Belediye Başkanı Melik Yaşar da yaptığı yazlı açıklamada, Anadolu topraklarının Ermeni vahşetine ve işlenen hunharca katliamlara şahitlik ettiğini vurguladı.

Ermeni diasporasının bulduğu her fırsatta Türkiye aleyhine kara bir propaganda çalışması yürüttüğünü ve buna da siyaseti cihaz ettiğini gösteren Yaşar şunları kaydetti:

“Tarih yazmak siyasetçilerin işi değildir. Bizim tarihimizde utanacağımız ve sıkılacağımız hiçbir hadise yaşanmamıştır. Üstünde yaşadığımız bu taş ve toprak dile gelse, Ermenilerin günahsız Müslüman Türk ahaliye nasıl zulmettiğini ve alçakça cinayetleri nasıl işlediğini anlatır. Hal böyle iken ABD Başkanı Biden’ın Türkiye’ye soykırım suçlamasında bulunması, akıl tutulmasından diğer bir şey değildir.”

Ardahan

Ardahan Türk Ocakları Şube Temsilcisi Mirza Polat da yayımladığı mesajda, Biden’in açıklamalarını kabul etmediklerini belirterek, “Yüz binlerce Türk’ün katledilmesini görmeyen Haçlı zihniyetinin, tarihi gerçekleri ve uluslararası hukukta soykırım suçunun mahiyet ve tanımını tamamen görmezden gelerek Türk milletine soykırım iftirası atmasını Türk Ocakları olarak reddediyoruz. ABD Başkanı Biden’ın 1915 olaylarını ‘Ermeni soykırımı’ olarak adlandırması, dostlukla da müttefiklikle de bağdaşmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kars

Kars Diyanet-Sen Şube Başkanı Ebubekir Keleş ise Biden’ın yaptığı açıklamaya toplumun her kesiminden tepki yağdığını hatırlatarak şöyle konuştu:

“Dedelerimiz katil değildir. Başlıca katil hücrelerinde masum kanı olan Batılı emperyal devletlerdir. Karar kabul edilemez. ABD ve batılı güçler, Amerika’da Kızılderililer, Vietnam, Japonya, Kore, Küba, Guatemala, Nikaragua, Meksika, Filipinler, Afganistan, Irak, İran, Suriye, Filistin ve İslam ülkelerinde lüzum kendileri gerekse kiraladıkları terör örgütleri maharetiyle milyonlarca sivili katlettiler, katletmeye de devam ediyorlar. Bizim için bu karar hükümsüzdür ve çöp bidonunda yerini almıştır. TBMM anında toplanıp ABD’nin Kızılderili katliamını soykırım olarak tanımalıdır. “

Ağrı

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada ise Biden’ın radikal Ermeni lobilerinin baskısı sonucu, hiçbir tarihi gerçekliğe dayanmayan, iyice kendi iç siyasi dengeleri sonucu dillendirilen iddiaların yok hükmünde olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

” Osmanlı Devleti’nin 1. Dünya Savaşı esnasında, emniyet nedeniyle aldığı tehcir kararının, her geçen gün sayısız belge ile belgelenerek bilimsel gerçekler ışığında adil bir hafızanın oluşturulduğu 1915 olaylarının, ‘soykırım’ biçiminde adlandırılması ülkemize ve milletimize aleyhinde üretilmiş ahlaksız bir saldırıdır. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaşananların araştırılması amacıyla ortak tarih komisyonu kurulması çağrısının, belgelerdeki gerçeklerin ortaya çıkmasından korkanlar göre cevapsız bırakılması yürütülen istismar kampanyasının yalan ve iftira olduğunu ortaya koymaktadır.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir